Кучето не се двоуми ниту за миг, да ја заштити својата сопственичка од напад

Кучето не се двоуми ниту за миг, да ја заштити својата сопственичка од напад

Уште еден пример за безрезервната лојалност што ја имаат кучињата кон своите сопственици. Кучево е од сортата северноазиски овчар.

Кучето Бери обожава да се капе во мијалникот

Кучето Бери обожава да се капе во мијалникот

Бидејќи во Австралија сега почнува летото, Бери обожава да се разладува капејќи се во мијалникот.

Можете ли да си засмислите да чувате крава како милениче?

Можете ли да си засмислите да чувате крава како милениче?

Тешко дека некој е подготвен да чува крава како милениче и да ги чисти лепешките по неа, но петгодишната ѕвезда на видео клипот подолу воопшто не мисли така. Ја пуштила кравата внатре во куќата и си ужива е се гали со новото милениче. Нејзината мајка, Јутјуб корисник со корисничкото име Били Џо Декер ја снимила […]

Две кучиња ловат зајак, мајстор за фаќање кривини

Две кучиња ловат зајак, мајстор за фаќање кривини

2 минути и 50 секунди акција како во холивудски филм.

Сина индиго змија си го јаде својот ручек – ѕвечарка

Сина индиго змија си го јаде својот ручек – ѕвечарка

Навистина е необично да се види кога животно јаде друго животно од ист вид. Изгледа некако злобно и морничаво. Вакви се луѓето кои земаат пушка во рака за да се убиваат меѓу себе.

Германскиот овчар Ноа прими куршум и го даде својот живот за да ги заштити децата

Германскиот овчар Ноа го дал својот живот за своето човечко семејство кога вооружен човек отворил оган на нивниот Шевролет. Сведоците за „Њујорк Дејли Њуз“ изјавиле дека ужасот почнал со препирка на патот помеѓу возачот на камионетот и човек кој возел Форд Таурус. Хобарт Остин за полицијата изјавил дека возачот во Фордот за малку ќе удрел […]

Тешко е да се замисли подосаден мајмун… или потрпелива мачка

Тешко е да се замисли подосаден мајмун… или потрпелива мачка

Мајмунчето Абу е полно со енергија, и постојано ѝ додева на мачката Васја, неговиот најдобар пријател. Погледнете како изгледа нивната дружба.

Арапски ловџија се фали дека го отепал Ушко Долгоушко

Арапски ловџија се фали дека го отепал Ушко Долгоушко

Гледајте и ќе видите дека зајакот навистина е Ушко Долгоушко од цртаниот филм :).

Повеќе од една година ова верно куче секој ден го чекаше својот сопственик пред болницата, но тој никогаш нема да излезе од неа…

Кучето со тажен поглед кое залудно го чекаше својот сопственик во болницата стопи многу срца во родната Русија и пошироко. За жал, нејзиниот сопственик е одамна починат. Кучето Маша секој ден се појавува во подрачната болница во Новосибирск со надеж дека нејзиниот господар ќе се појави. Пациентите и болничкиот персонал, трогнати од верноста на ова […]

3 мисирки играат фудбал во Тексас, САД

3 мисирки играат фудбал во Тексас, САД

Откако го преживеаја „Денот на благодарноста“, ред е и малку да се опуштат и да се рекреираат.

Оваа мала риба цела недела напорно работи на своето уметничко дело, само за да „легне“ нешто

Оваа мала риба цела недела напорно работи на своето уметничко дело, само за да „легне“ нешто

Шегата на страна, рибава црта поубаво од мене :). Рибата е од фамилијата „надувани риби“ и е една од најотровните риби во светот.

Како ловат саудиските ловџии?

Како ловат саудиските ловџии?

Без никакво оружје, само со голи раце.

Откако падна првиот снег, оваа панда не може да му се изнарадува. Кадри кои ќе ве потсетат дека и ние луѓето сме рожби на природата

Откако падна првиот снег, оваа панда не може да му се изнарадува. Кадри кои ќе ве потсетат дека и ние луѓето сме рожби на природата

Џиновската панда Да Мао од зоолошката градина во Торонто не може да му се изнарадува на снегот. Безбедносните камери ја снимиле мечката како радосно потсконува и се прпелка во првиот снег пред неговото живеалиште. Едно време дури подзастанува и почнува да џвака снег.  

Наместо да бега и спасува жива глава од големата бела ајкула, човеков реши да ја гали?!

Наместо да бега и спасува жива глава од големата бела ајкула, човеков реши да ја гали?!

Големата бела ајкула не е нешто со што би требало да си играте. Практично тоа е најсмртоносното водно животно. И покрај тоа што човекот не е нивното омилено јадење, овие суштества се едни од најодговорните за напад на ајкула врз луѓе. Кога ќе видите како овие убиствени машини пливаат кон вас, првиот инстинкт е да […]

Мајката златен ретривер и нејзините кученца му се радуваат на првиот снег

Мајката златен ретривер и нејзините кученца му се радуваат на првиот снег

Позитив на денот!

Куче прави се за да го оживее својот пријател кого го удрила кола

Куче прави се за да го оживее својот пријател кого го удрила кола

Момент кој го крши срцето дури и на најцрврстиот човек. Несреќната случка која го обиколува светот беше снимена на улица во Мексико.

Научниците прв пат успеаја да го снимат црниот морски ѓавол

Специјално опремено подводно возило во Калифорнија, сопственост на Институтот за истражување на еден аквариум, успеа за прв пат да направи снимка од мистериозната риба популарно наречена „Црн морски ѓавол“, која што живее на длабочина од 2000 метри. На предниот дел од главата рибите имаат светлечки рог, кој им служи да го привлечат пленот.

Срцезатоплувачка приказна за Лео, парализирано куче најдено на плажа во Тајланд

Кога сочувствителната патничка од Канада, Меган Пенман, го открила ова кутро кученце како ги влече неговите парализирани нозе на една плажа во Тајланд, знаела дека едноставно мора да му помогне, по секоја цена. Така започнала убавата и надежна приказна за кутрето Лео, параплегичниот скитник кој бил донесен во Канада, каде што нашол нов топол дом […]

Натпревар во јадење шпагети: Златен ретривер против германски овчар

Натпревар во јадење шпагети: Златен ретривер против германски овчар

Никој не очекуваше ваква убедлива победа.

Најголемиот крокодил фатен на Филипините е повеќе од страшен

Ако се суди според сите диви животни кои досега биле фатени на (или близу) островите, животот на Филипинците не е лесен. Џиновските ајкули човекојадци не се единствените чудовишта за кои треба да се грижат, тука се и чудовиштата на суво. Запознајте се со џиновскиот филипински крокодил. Во 2011, жителите на едно мало село близу Манила, […]

20 чаши полни со симпатичност

Дневна доза позитивна енергија.

Малите далматинчиња се натпреваруваат во влечење јаже

Малите далматинчиња се натпреваруваат во влечење јаже

Позитив на денот!

Како бувовите реагираат на песна од Кеша?

Како бувовите реагираат на песна од Кеша?

Еден да беше ќе си речеш случајно, ама трите бува исто изреагираа.

Прегладнето куче минува низ крајни маки пред да најде семејство кое ќе се грижи за него

Фотографот на CANDi International, Трејси Бајс, наишла на едно особено куче по име Луна во Бонфил, Мексико. Кога Трејси го нашла кутрото куче, тоа буквално било кожа и коски. На Луна очајно ѝ била потребна помош, па така Трејси успеала да го убеди сопственикот да ѝ ја препушти грижата за кучето. По прегледот од страна […]

Девојка изведува гимнастичка претстава за љубопитниот делфин кој ужива во секоја секунда од неа

Бони Ана Керлин е танчерка при „Universal Studios“ во Орландо, Флорида. Еден ден решила да изведе импровизирана гимнастичка претстава за еден делфин во Морскиот свет на Орландо. Љубопитниот делфин застанува среде пливање и се загледува во акробациите кои ги прави Бони, чинејќи се дека се смее и клима со главата. Набргу поминуваат и други делфини кои […]

Верверичка краде GoPro камера за да го снима својот живот на дрвјата

Верверичка краде GoPro камера за да го снима својот живот на дрвјата

Факт: дивите верверички се немирни филммејкери. Благодарение на умниот трик на YouTube корисникот Вива Фрај, кој закачил парче леб на камерата како мамка, гладната верверичка ја понела лесната камера со која подоцна снимила дел од своите авантури на дрвјата. На крајот малиот глодар ја испуштил камерата на земја, откако го изел лебот, но Вива Фрај […]

Ова куче ќе ве трогне кога ќе видите што направи за неговиот сопственик

Врската помеѓу човекот и неговото куче е нешто што е вонвременско, почнувајќи уште од времето кога нашите предци се криеле по пештерите во Европа. Кога 85-годишниот ранчер од Тексас, САД, Џ.Р. Николсон бил одведен со амбулантна кола во болница, ништо не можело да го спречи неговото куче Бади. Кога болниот ранчер побарал од медицинските лица […]

Смешниот златен ретривер кој навистина сака да се трка, НО…

Смешниот златен ретривер кој навистина сака да се трка, НО…

Кучево е вистински гурман и знае кои му се приоритетите :).

Позитив: Како да направите ефикасна стапица за мачиња

Позитив: Како да направите ефикасна стапица за мачиња

Потребни реквизити: Пластичен сад, молив, ласер и симпатично маче кое сака да си игра.

Запознајте го Зевс: Спасениот слеп був со ѕвезди во неговите очи

Едно утро, еден човек од Калифорнија нашол повреден був на неговиот трем за кој се испоставило дека е слеп, а неговите очи изгледале како ѕвездена ноќ. По посетата на ветеринар, бил сместен во Центарот за проучување на живиот свет во Силмар, Калифорнија. Го нарекле Зевс, според грчкиот бог на небото и громот, поради неговите очи.

+