Еве како бездомник, кој едвај знаел да чита стана милионер и сега ги спасува домовите на луѓето

Ерик Вајт има 33 години и има прекрасна жена и три деца. Минатата година, тој ја продаде својата компанија за еден милион долари и основал уште една, која нуди уникатни услуги. Гледајќи го овој насмеан човек никој нема да претпостави дека некогаш бил бездомник, кој едвај можел да го напише своето име.

Руските наставници започнаа флеш моб откако нивна колешка била отпуштена поради фотографија на социјалните мрежи

Кога Татјана Кувшиникова, наставничка од Барнаул, Русија, ја објавила својата фотографија во социјалните медиуми, дури не можела да замисли дека ќе ѝ ја уништи нејзината кариера во едно локално училиште. Еден од родителите на еден нејзин ученик ја видел оваа фотографија на интернет и се пожалил на директорот на училиштето кој одлучил дека „го нарушува угледот на училиштето“.

Самохран татко се запишал на часови за фризерство и сега секој ден ја радува својата ќерка

Лени Кравиц, Колин Фарел, Ал Пачино, Николас Кејџ, заедничка работа на овие познати мажи им е тоа што сите се самохрани татковци и сами се грижат за своите деца. Од неодамна многу се зборува за самохраниот татко на Изи, Грег Викхерст. Тој се прославил така што почнал да ѝ прави фризури на својата ќерка, кои би ги посакала секоја модна блогерка. На социјалните мрежи Грег е познат како „Таткото за коса“ (The Hair Dad).

6-годишно девојче од кинескиот град Чонгкинг падна 26-тиот кат и тргна да си оди дома

Веднаш по инцидентот, луѓето кои беа очевидци на несреќата ја однеле во болница. Докторите со неверување утврдиле само скршеа десна рака, што е далеку од повреда опасна по живот.

Фотографот покажува ужасен контраст помеѓу светот во кој живееме и завојуваните земји

Турскиот фотограф Угур Галенкуш на својот Инстаграм профил создаде неверојатен проект чија цел е да ги истакне социјалните проблеми како војната и неправдата. Креирајќи колажи, прикажува паралелен универзум, при што се истакнува катастрофалната разлика помеѓу мирен и стабилен свет и ужасната ситуација на луѓето што живеат во зоната на конфликтот. Разликата меѓу развиените и неразвиените земји може, без претерување, да предизвика морници.

Играње на шипка монтирана на највисоката точка на облакодерот

Затоа што обичното играње на шипка почнаа да го прават секакви аматери… Да се знае кој е кој!

Запознајте се со Роб и неговиот изум кој сега спасува илјадници животи низ целиот свет

Замислете дека животот на еден човек може да се спаси не само од напредната медицина и вештината на докторот, туку и со нов поглед на некои медицински правила. Австралискиот лекар Роб Хакет еднаш едноставно земал и напишал на хируршката капа: „Роб, анестезиолог“.

19 чудни и интересни факти за животот на Елизабета Втора, кои нѐ убедија дека знаеме многу малку за неа

Кралицата Елизабета II дошла на престолот, кога имала 25 години. Наскоро таа ќе наполни 93, и таа продолжува да владее. Кралицата на Велика Британија е најстариот и најдолготраен монарх во светот. Нејзината мудрост и оптимизам, смислата за хумор и вистинскиот интерес во животот не можат да ја обесхрабрат да живее исполнет живот. Ние ќе ви раскажеме за неочекуваните и малку познати факти за биографијата на Елизабет II.

Девојче смислило генијален план како да отсуствува од училиште, но на крај сепак се докажало дека не постои совршено злосторство

Вешто девојче се досетило како да искористи слободен ден од училиште, но нејзиниот генијален план сепак не бил толку одличен. 6-годишната Лили Скулеј сакала барем на 1 ден да го избегне одењето на училиште, па нацртала црвени точки насекаде по нејзиното тело, кои требало да наликуваат на сипаници. Нејзината мајка, 34-годишната Шарлот Скулеј изјавила дека […]

Кога во дворот пред зградата ќе ти стават вратило, а ти по цел ден нема што да правиш

Којзнае колку пати паднал на грб додека да ги научи сите овие финти без никаков тренер и без сунѓери долу. Ама тоа што не те убива те прави посилен, нели :).

Борбата со ќелавоста со ваков фризер може да заврши и со победа!

Сигурно и вие познавате некој човек кој цел живот не се откажува од борбата со ќелавоста. Испратете му го ова видео :).

13 безмилосни Марфиеви закони кои успеваат да не саботираат во 98% од ситуациите

Во далечната 1949 година, Едвард Марфи првпат формулираше закон во кој се наведува дека сè што може да тргне наопаку ќе тргне наопаку. Оттогаш поминаа многу генерации, но оваа изјава не само што не ја изгуби својата важност, туку исто така има стекнато многу корисни појаснувања кои ќе ви помогнат во тешки времиња. Погледнете ги овие илустрации кои ги прикажуваат безмилосните Марфиеви закони.

Професорот по математика им направи незаборавна првоаприлска шега на студентите

Видео монтажата е моќна работа, кога добро ќе го смислиш сценариото.

Азиската хумана девојка која го прави светот поубаво место за живеење

Не знаеме колку обиди и требало за секое од добрите дела, но видеото е интересно за гледање.

„Банда“ од американски бајкери го крши ланецот на борба со кучиња и ги спасува од суровите сопственици

Бајкери со тетоважи, чиј изглед, дури и од далеку, предизвикува страв, спасуваат многу животни во Америка. Тие ги испитуваат случаите на злоупотреба, ги посетуваат сопствениците и ги убедуваат да се откажат од своите кучиња. Мажите преговараат со засолништа, помогнале во рехабилитацијата и пронашле нови семејства за мачки, кучиња и коњи.

Учителка 100 дена го носела истиот фустан на часовите, за да им ја одржи најважната лекција на учениците

Ние сите застануваме пред плакарот долго гледаме во купиштата облека и си размислуваме: „Уф, немам што да облечам“. Ова навистина некогаш може да предизвика и главоболка. Сепак факт е дека во плакарот имате облека која сте ја облекле еднаш или двапати. Некои извештаи велат дека потрошувачите купиле 60% повеќе облека во 2014 година во споредба со 2000 година, но секоја облека ја чувале двојно подолго.

Ваков комшија злато вреди: Ги блокираше криминалците со своето скапо возило, за да не му ја украдат колата на комшијата

Веројатно многу пати се покаја што го направи тоа, но направи дело какво што ретко кој човек би го направил за својот комшија.

15 луѓе кои се премногу „паметни“ за да имаат тежок живот

Луѓето се подготвени да направат сѐ за да си го олеснат животот. Да не беа ваквите луѓе најверојатно сѐ уште би готвеле храна на оган во шумата. Но, некои луѓе одат премногу далеку во потрага по лесни решенија. Ова е причината зошто имаме фотографии од луѓе кои загреваат пица на пегла, кучиња кои лижат путер од кикирики од ѕидовите додека се бањаат, и некои други прилично луди работи.

24 фотографии кои ја покажуваат убавината на Хафу, луѓе кои се половина Јапонци

Хафу е термин кој се користи за лицата чуј еден родител е Јапонец, а другиот родител е од различна националност. Овој збор се појави во 70-тите и стана навистина популарен. Хафу луѓето имаат навистина необичен изглед: тие некако комбинираат 2 различни култури и етнички карактеристики, а тоа ги прави овие луѓе неверојатно привлечни.Еве неколку фотографии кои ќе ве натераат да се заљубите во нив.

Работникот смисли добра финта како без мака да качи вреќа цемент на покривот

За малку ќе загинеше, ама нема врска, важно не се намачи со вреќата.

11-годишниот Јона е мајстор за хеклање, кој го користи својот талент за хуманитарни цели

Според ефектот на пеперутка, една мала промена може да има големи последици, и ова дете е доказ за тоа. Се започнало откако му бил подарен комплет за хеклање, навидум обичен и мал подарок, кој открил многу голем талент. Сега тој ги користи своите вештини за да собере пари за да можат и другите луѓе да ги откријат своите таленти. Тоа е еден голем ефект кој дошол од еден таков едноставен подарок.

Оваа девојка воопшто не знае да црта, но нејзините тетоважи се апсолутен хит кај луѓето, еве зошто

Кога некој ќе одлучи да се тетовира изборот на вистинскиот тату уметник е подеднакво важен како и дизајнот на самата тетоважа и местото на кое ќе се одлучи да ја стави истата. Секако би сакале доколку некој ви остава трајна уметност на кожата тоа да изгледа одлично, зарем не? Па, искуство да, но не и вештина. Барем не за некои луѓе. Хелен Фернандес не е добра во цртање, но луѓето чекаат на ред за да добијат тетоважа од неа. А нејзините тетоважи се толку лоши, што се добри.

Плавушата ќе ви покаже како го игра својот заводлив танц

Затоа што носењето градници е само за девојките со мали самодоверби. Предупредување: Внимавајте да не се заљубите!

Возач на камион е прогласен за херој откако го жртвуваше својот живот за да ги спаси животите на повеќе луѓе

Рендал Мекдугал долги години работел како воач на камион. Тој првезувал хемикалии што се користат како ѓубриво низ Арканзас, САД. За жал последната тура која ја направил со камионот за него била фатална. Се случил некој проблем во камионот и 63-годишниот рендал сфатил дека камионот набрзо ќе експлодира. Веднаш повикал полиција и пожарникари и одлучил својот живот да го стави на второ место.

Кинескиот дедо е добар мајстор, па му направи на внучето одлична играчка од бамбус

Во видеото е опишан целиот процес, а резултатот на крај е навистина убав и корисен.

Стјуардесата има стил и знае да ги натера сите внимателно да ја слушаат кога ги кажува правилата

Освен што внимаваат, ја снимаат, за дома да си ги научат подобро.

Еден човек од Перу пронајде генијален начин за чистење на водите и за вакво откритие Земјата „плачеше“

Како што се развива технологијата, експертите наоѓаат се повеќе и повеќе загадувачи во светските океани, и има широк спектар, почнувајќи од апчиња и козметика до пестициди и нафта. Ние ги користевме слатководните тела со вода за отстранување на хемиски и биолошки отпад толку долго, што наскоро ќе биде невозможно да се најде чиста река или езеро. Кога Марино Морикава, научник од Перу, дознал дека езерото од детството станало крајно контаминирано, тој побрзал за да му помогне.

Дури и мечките ќе и позавидат на оваа жена за техниката за собирање мед

Тајната е во тревата со која си ги премачка рацете за да не ја касаат пчелите.

Оваа индонезиска девојка ќе го скрши Ван Дам, затоа што вежба со метална плинска боца

Жан Клод Ван Дам во легендарниот филм со нога кршеше бамбусови трски, а девојката отишла едно ниво погоре.

Кога ќе ја најдеш работата што ја сакаш, ништо нема да те спречи да ја правиш, па дури и да си роден во најсиромашниот дел на Африка

Погледнете го малиот какви чуда прави! Секоја чест за ваквите луѓе!

+