Жена го нарекла „дебел“, а тој реши да ѝ се одмазди на совршен начин

Повеќето од нас се борат со нашата перцепција за сопствениот изглед. Ние постојано чувствуваме дека не сме доволно убави или слаби. Овој вид на сомнеж што постојано ги следи повеќето од нас станува уште поголем кога луѓе „без мозок“ ќе кажат непотребна навреда.

Болница во Канада има уникатен метод со кој им помага на пациентите да оздрават побрзо

Болниците се меѓу најнеомилените места во светот, единствена конкуренција можеби им е затворот. Затоа на луѓето им е трилично тешко кога треба да пристојуваат во нив, иако се свесни дека тоа е за нивно добро.

Еве како изгледаат основачите на 15 најуспешни стартапи во светот, кои станаа секојдневие на огромен број на луѓе

Ние едноставно не можеме да го замислиме нашиот ден без стори на Инстаграм, објава на Твитер или пак разговор на WhatsApp. Ние дури и не сфаќаме колку работа и концепти се вложени зад популарните апликации или веб-сајтови што ги познаваме и сакаме. Би сакале да ви ги претставиме младите претприемачи кои целосно ни ги променија нашите животи.

Оваа жена полагала испити само 30 минути откако ѝ се случил најважниот момент од животот

Реално полагањето испит е прилично тешка задача доколку сте ненаспиени, мамурни или пак едноставно не сте учеле. Оваа жена немала ниту еден ваков проблем, односно не била таа виновна за „потешкотиите“ кои се појавиле при решавање на испитот. Сепак 21-годишната Алмаз Дересе е една храбра жена која е одлучна да го подобри своето образование.

15 видови на туристи според кои дури и без зборови може да се дознае од која држава доаѓаат

Кога одиме на одмор од друга земја уште на километар можеме да препознаеме друг Македонец или барем некој од Балканот. Но, дали и националноста на другите туристи се определува со леснотија?

Единственото дете кое се родило во забранетата зона на Чернобил ќе полни 20 години и вели дека е добро иако јадела и пиела од загадената почва и вода

Раѓањето на Марика го привлече вниманието на јавноста откако стана првото дете родено во забранетата зона на Чернобил. Приказната за сега 19-годишната девојка покрена многу контроверзии бидејќи голем број на луѓе ги обвинуваа родителите на Марика дека го „убиваат“ девојчето со тоа што сѐ уште живеат таму.

Ако не верувате во чуда повеќе, овие 23 причини ќе ве предомислат

Худини и Коперфилд не се единствените вистински магионичари во светот. Дури и најобичните луѓе можат да создаваат магија секој ден. Не е важно што всушност прават, без разлика дали ѝ помага на желка да ја помине улицата, го чистат дворот на својот сосед по бурата или му помагата на дете да трча маратон. Нашиот добар свет се состои од многу вакви активности.

„Не толку малата сирена“: Маринец прави комична фотосесија за да ги насмее своите колеги кои се распоредени во странство

Маринец од Флорида стана познат откако сподели фотографии во кои позира како сирена со цел да ги расположи колегите распоредени во странство. Тетовираниот маринец и татко, Беј Шепард облече сина и златна опашка за фотосесијата. Ќерката на Беј и неговтаа сопруга Ешли биле присутни за време на фотосесијата и тој вели дека добро се насмеале, а потоа истите фотографии ги преплавија и социјалните мрежи.

213 сантиметри високиот осмоодделенец Џазаре Џексон со право го нарекоа идниот Шекил Онил

Детето е навистина талентирано, а по стилот на игра и по габаритот, многу потсетува на легендата на светската кошарка Шекил Онил.

Откако преживеала 6 опасни операции на мозокот оваа девојка сака да ѝ врати на медицината на свој начин

Во 2012 година Клаудија Мартинез добила катастрофални вести. Неврохирург ја поттикнал Клаудија да направи операцијата на мозокот што е можно поскоро или пак да се соочи со огромен ризик да стане парализирана од вратот надолу.

Наташа Кампуш била киднапирана како дете. 8 години подоцна, таа избега и ја сподели нејзината приказна

Многу е веројатно дека никогаш не сте слушнале за Наташа Кампуш и никогаш не сте го виделе нејзиното лице. Но, во Австрија, многу луѓе знаат за нејзината приказна. Девојката која била киднапирана на 10-годишна возраст, била затворена цели 3.096 дена.

Како живее последното матријархално племе во кое жените имаат по неколку мажи

Кога зборуваме за Кина, ја замислуваме „фабриката на светот“, автопати, облакодери и висока технологија. Но, во оваа земја на иднината има „катчиња“ кои живеат според нивните сопствени закони. Едно од нив се наоѓа во провинциите Сечуан и Јунан, во близина на границата со Тибет – таму живеат Мозо. Главни во ова племе се жените, тие одлучуваат за сè.

Ветерани во своите 90-ти години повторно скокнаа со падобран во Нормандија, 75 години откако започна инвазијата да се ослободи Европа

Падобранци постари од 90 години скокнаа од воени авиони над Нормандија за да им одадат почит на храбрите војници кои го сториле истото на Д-денот пред 75 години. Околу 280 учествуваа во скокот над францускиот брег.

Искусниот келнер ништо не може да го изненади: Погледнете како смирено му ја поправи грешката на пица мајсторот

Се справи со неочекуваната ситуација како газда!

Брзо ловење на крадецот на велосипеди

Крадецот гледаше некој да не му дојде од позади, кога наеднаш… велосипедот да ти бил на синот на Чак Норис.

15 неочекувани факти за Џеки Чен (На 18-годишна возраст тој не можел да чита, а на 63 доби Оскар)

Што знаете за Џеки Чен – и покрај фактот што ги извршува сите негови акробации? Во меѓувреме, зад сцената, животот на познатиот кинески актер не е побавен отколку на екранот: снимањето, бизнисот, хуманитарноста, комуникацијата со фановите трае цело време. Но не било секогаш вака.

Маж од Русија ќе ви покаже што сѐ има во вечера која го чинела над 220$ во ресторан со „Мишелин ѕвезда“

Не толку одамна, жена ми и јас отидовме на мало патување во Стокхолм. Тоа е доста чист, пријатен и скап град, но тоа не е поентата. Јас не сум некој обожавател на храна, не го затварам очиде додека џвакам, само сакам вкусен оброк. Сепак, отсекогаш сум сонувал да посетам ресторан со Мишелин ѕвезда барем еднаш во мојот живот и отсекогаш сакав да го доживеам она што навистина ми се допаѓа.

Германски графити-уметник трансформира свастики во креативни цртежи за да го разубави Берлин и неговата замисла функционира

#PaintBack не е само уште еден хаштаг меѓу милионите. Тоа е кампања создадена од Ибо Омари, графити-уметник кој живее во Берлин. Тој ги преработува свастиките кои се насликани на ѕидови во убави и ведри цртежи, бидејќи тој не сака уметноста на графити да биде поврзана со омраза.

Вистинската приказна за францускиот автомеханичар Емил Лери, кој успеа да преживее 2 недели во пустина и да се врати сам на легендарен начин

Мароко, 1993 година. Емил Лери е искусен француски патник кој патувал далеку и низ цела Африка најмалку 10 пати. Таа година, тој одлучил да се соочи сам со ширината на песок и карпите на пустината Сахара, во посета на западниот дел со неговиот Citroën 2CV. Зад него го оставил Тан-Тан, последното упориште пред длабоката пустина.

Оваа жена била излекувана од напреден рак за само 2 месеци без хемотерапија, а нејзината приказна го исполнува светот со надеж

Дијагнозата на терминален карцином остава без надеж, но иновативен третман ја враќа вербата кај лекарите и, пред сè, кај пациентите. Откако беше дел од експерименталната клиничка студија, Џуди Перкинс беше излекувана од рак на дојка без хемотерапија, и по нејзиното заздравување, многумина се охрабрени од нејзината приказна.

20 луѓето кои можат да се прилагодат на било каква ситуација

Удобноста е исклучително важна, и никој нема да го негира овој факт. Но, понекогаш нашата потреба да се чувствуваме удобнп, нè тера да користиме чудни методи и да ги жртвуваме работите. И одлично е ако можеме да успееме да го контролираме нашиот здрав разум и да не дозволиме нашата фантазија да стане премногу „дива“: во некои случаи, нашите одлуки го прават нашиот живот многу полесен.

Ако сте мераклии на јадења со кашкавал, готвачот ќе ви го отвори апетитот на најубав можен начин

Едно е да јадеш тестенини со месо на ражен, а сосема друго ниво е кога секаде ќе додадеш топен кашкавал.

10-годишното девојче не се двоумеше ни за момент кога виде дека нејзината 3-годишна сестра се дави во базенот

Има неколку моменти во животот кога не треба да се колебате, туку да дејствувате веднаш. Ова е еден од нив!

Овие баба и дедо патувале од Англија до Кина на своите велосипеди, со цел да си ја исполнат најголемата животна желба

Инспиративна двојка решила да помине над 19.000 километри и 16 држави за да си го исполни својот сон. Крис и Питер патувале 18 месеци само на своите велосипеди, спиејќи во мал шатор за да од Англија стигнат до големата Кина. 66-годишниот Питер и 64-годишната Крис сакале да направат „нешто поразлично“ во нивните пензионерски денови и 34 години во брак.

Африканскиот тинејџер без коски ќе ви покаже куп трикови кои не можете да ги изведете ни на сон

Да се родел пред 100-тина години, кога немало интернет и телевизија, ќе се наполнел пари од правење трикови на панаѓури.

Училиште во Индија смисли бесплатен и еколошки начин за учениците да го платат своето образование

Се верува дека нашата планета моментално се соочува со највисока количина на гасови со ефект на стаклена градина во атмосферата отколку што некогаш доживеала низ целото постоење на човештвото. Се чини дека откако почнавме да сфаќаме што се случува буквално сме сведоци на катастрофа пред нашите очи, почнавме да бараме позитивни иницијативи кои можат да ја сменат трагичната моментална состојба во која живееме.

Херој на мотор му го спасува животот на 8-годшиното девојче, заглавено во автомобил во сообраќајниот метеж

Таткото на девојчето, Сорачат Садуде се враќал дома откако ги земал своите две ќерки од училиште од Тајланд. За жал на неговата помала ќерка, 8-годишната Каимок почнало да ѝ се лоши. Наскоро започнал епилептичен напад и пена почнала да излегува од устата на девојчето. Нејзиниот татко се обидувал да ја однесе во болница, но заглавил во сообраќајниот метеж.

11 претставници на разни професии кои лесно можат да работат како модели

Секојдневно среќаваме луѓе со различни професии, но дали некогаш ви се случило да погледнете некоја личност и да си помислите дека совршено би ѝ одговарала друга професија. Некои луѓе изгледаат толку добро што насловните страни и модните писти подобро би им стоеле од сегашната професија. Такви се и овие наши херои. Никој не би кажал дека може да се работи за продавачка, механичар или пак медицинската сестра.

Поранешната сопруга на сопственикот на Амазон ќе подари половина од разводната спогодба од 37 милијарди долари

Мекензи Безос вети дека ќе подари повеќе од половина од нејзината спогодба за развод, која изнесува 37 милијарди долари во хуманитарни цели. Поранешната сопруга на сопственикот на амазон, Џеф Безос потпиша „The Giving Pledge“, која е организација за најбогатите луѓе во светот, каде што се пријавуваат да донираат половина или повеќе од своето богатство.

Многу цврст Кинез: Не сакате да се степате со него, а добро ќе ви дојде негова помош ако реновирате по дома

Особено ако имате некој ѕид за рушење, а немате алат за тоа.

+