Младо момче по име Абуше го привлече вниманието на фотографите ширум светот благодарение на неговите зачудувачки уникатни сини очи.

Очите на Абуше го прават исклучително уникатен во неговата матична земја Етиопија, но всушност неговиот изглед се должи на вродена ретка состојба позната како Варденбург синдром, каде мутацијата на меланин влијае на развојот на пигментот на бојата на очите.

Според Националната библиотека за медицина на Соединетите Држави, состојбата е исклучително ретка и зафаќа само околу 1 од 40.000 луѓе. Кога се родил Абуше, неговите родители првично се плашеле дека можеби е слеп, но биле очајно сиромашни и не можеле да си дозволат да го дијагностицираат или лекуваат.

Откако сфатиле дека Абуше всушност можел да види, неговите родители сфатиле дека неговата ретка состојба мора да биде „дар од Бога“. Момчето за прв пат станало славно кога францускиот фотограф Ерик Лафорг на почетокот на 2016 година го фотографирал, додека детето живеело во мала колиба направена од неговите баба и дедо во Јинка, јужна Етиопија.

Во тоа време, тој бил во можност да присуствува на училиште и му била обезбедена храна од дарежливите патрони на ресторанот што се наоѓа спроти сиромашниот кварт. За жал, во ѓубриштето избувнал пожар, а додека Абуше и неговата баба избегале без поголеми повреди, пожарот ги уништила малкуте работи што ги имало семејството – освен една.

„Богатството“ на Абуше е црвен фудбал, а неговиот сон е еден ден да игра меѓу познатите фудбалери. Негов омилен тим е Барселона, и тој ја користи секоја можност да ги гледа нивните натпревари. Додека повеќето луѓе се воодушевени од зачудувачките очи на Абуше, тој честопати е задеван од врсниците, кои го нарекуваат со сурови имиња како „пластични очи“ и „чудовиште“.

Но, Абуше не им обрнува многу внимание тој продолжува да си игра фудбал и да се забавува на свој начин. Нашата уникатност е она што нè прави посебни, а Абуше секако го докажува тоа.

Сподели на Facebook
пати видено