За некои луѓе само неколку изгубени килограми веќе се причина за гордост. Но, оваа девојка изгуби десетици и не планира да престане. Тина Минасајн од Калифорнија, САД, помина долг пат и ги советува другите да изгубат тежина да не го заборават она за што сонувале уште на самиот почеток.

И самата Американка започнала кариера во областа на модата за креирање на облека и иако била душата на компанијата, таа во себе криела огромна доза на несигурност и тага.

„Кога бев премногу полна бев изненадувачки дружељубива, но многу тажна одвнатре. Сакав да започнам одново во Њујорк и повеќе да не бидам позната како ‘масната’.“, вели Тина.

Во еден момент, кога тежината на девојчето достигнала 140 кг, таа одлучила да го промени животот. И покрај колеџот, сè уште имала значајни причини. Роднините почнале да се грижат за нејзиното здравје. Покрај тоа, Тина се плашела дека никогаш нема да ја пронајде љубовта на својот живот со оваа тежина.

„„Имаше многу причини зошто изгубив тежина. Моите родители и сестра ми беа многу загрижени за мојата состојба. Моето ментално здравје се влошуваше заради самоомраза. <…> Мислев дека никогаш нема да најда љубов, освен ако не ослабнам.“, вели Тина.

Девојката се префрлила на здрава исхрана фокусирајќи се на протеините и ги елиминирала јаглехидратите. Таа внимавала и на големината на порциите и не се прејадувала. Исто така често спортувала. Овој нејзинин труд довел до неверојатен резултат. Тина ослабнала цели 76 килограми. Сепак, таа сака да ги предупреди сите што чекорат на оваа патека дека слабеењето не ги елиминира внатрешните проблеми и што е најважно, во секое тело да може да се сакаме себеси.

Сподели на Facebook
пати видено