Успехот ретко доаѓа со брзина на молња. Најчесто, пред да стигнете до него, треба да работите долго и да надминете стотици потешкотии. Постојат периоди кога ни се чини дека овој момент никогаш нема да дојде, а годините си поминуваат и ние не стануваме помлади.

Но, за добрите работи треба време. Ако сте почнале да очајувате и се сомневате дека можете да успеете на професионалното поле оваа статија е за вас.

Спорт – средна возраст 24 години

 • гимнастичарка Надја Команечи (врв – 15 години)
 • пливачка Гертруда Едерле (21 година),
 • пливач Марк Шпиц (22 години),
 • атлетичар Боб Бимон (22 години),
 • спортист Џеси Овенс (22)
 • спортист Роџер Банистер (25 години),
 • кошаркарот Вилт Чемберлен (26 години),
 • бејзбол играчот Џо Димаџо (27 години)
 • боксер Мухамед Али (29 години)
 • бејзбол играч Бејб Рут (32 години).

Музика – 27 години

Студијата ги проучувала биографиите на музичарите:

 • Елвис Присли (кариера врв – 19 години),
 • Брајан Вилсон (24 години),
 • Боб Дилан (24 години),
 • Џими Хендрикс (25 години),
 • Лу Рид (25 години),
 • Џон Ленон (27 години),
 • Џо Страмер (28 години),
 • Мик Џегер (29 години),
 • Марвин Геј (32 години),
 • Мајлс Дејвис (33 години).

Математика – 33 години

 • Карл Фридрих Гаус (постигнат успех во 21 година)
 • Курт Гоедел (25 години),
 • Бернхард Риман (28 години),
 • Георг Кантор (29 години),
 • Готфрид Вилхелм Лајбниц (29 години),
 • Фибоначи (32 години),
 • Грегори Перелман (37 години),
 • Томас Хејлс (40 години),
 • Ендрју Џон Вилс (41)
 • Леонард Ојлер (50 години).

Физика – 36 години

 • Пол Дирак (врв во кариерата – 26 години)
 • Нилс Бор (28 години),
 • Ричард Фејнман (30 години)
 • Џејмс Кларк Максвел (30 години)
 • Марија Кири (31 година),
 • Алберт Ајнштајн (36 години),
 • Мајкл Фарадеј (40 години),
 • Исак Њутн (45 години),
 • Ернест Ратерфорд (46 години),
 • Галилео Галилеј (46 години).

Литература – 45 години

 • Франц Кафка (кариерата му процвета на 31 година)
 • Вилијам Фокнер (32 години),
 • Вилијам Шекспир (36 години),
 • Џејмс Џојс (40 години),
 • Антон Чехов (44 години),
 • Марсел Пруст (45 години),
 • Семјуел Бекет (47 години),
 • Владимир Набоков (47 години),
 • Гертруда Штајн (59 години),
 • Џон Милтон (59 години).

Сликарство – 49 години

 • Винсент Ван Гог (35 години)
 • Микеланџело (35 години)
 • Караваџо (37 години),
 • Џексон Полок (38 години),
 • Леонардо да Винчи (53 години),
 • Пабло Пикасо (56 години),
 • Клод Моне (57 години),
 • Диего Веласкес (57 години),
 • Рембрант (61 година),
 • Пол Сезан (64 години).

Архитектура – 56 години

 • Ле Корбизје дизајнирал вилата Savoye на 41 година,
 • Стефан Совестер (развој на Ајфеловата кула – 41 година)
 • Вилијам ван Ален (зграда на Крајслер во Њујорк – 46 години),
 • Филипо Брунелески (куполата на катедралата Санта Марија дел Фиоре – 50 години),
 • Антонио Гауди (Саграда фамилија – 53 години),
 • Жан Нувел (Гатри театар – 61),
 • Хенри Лабруст (читални на Националната библиотека во Париз – 64 години),
 • Џорџ Бергстром (зграда на Пентагон – 65 години),
 • Луис Кан (зграда на парламентот во Бангладеш – 67 години),
 • Френк Лојд Рајт (“Куќа над водопадите” – 68 години).

Сподели на Facebook
пати видено