Човекот од 1972 наваму не стапнал на месечината. Еве зошто!

Уште пред „Аполо 17“ да слета на месечината на 11. декември 1972г., тројцата астронаути и контролата од НАСА веќе знаеле дека тоа ќе биде последната мисија на месечината. Што се случи со трката за освојување на месечината и зошто завршила само три години по првото слетување на неа?

Можно е навистина да живееме во паралелни светови – но какви?

Последните физички експерименти и математички пресметки ја поддржуваат претпоставката дека ние живееме во мултивселена. Со други зборови кажано, според науката, има голема веројатност дека живееме во една од многуте паралелни димензии.

Вистинити и ужасни стории за луѓе кои биле закопани живи

Кога одите во болница, не би требало да се грижите дека ќе ве прогласат мртви по грешка и ќе ве закопаат живи (клучниот израз тука е не би требало). Но стравот од тоа да се биде закопан жив во определен дел од историјата воопшто не бил ирационален страв. Пред развојот на медицинската технологија, воопшто не […]

Запознајте го Крампус, ѓаволскиот анти-Дедо Мраз

Се ближат Новогодишните и Божиќните празници и децата се радуваат дека и оваа година Дедо Мраз ќе им донесе разни подароци. Ако биле добри, се разбира. А ако не, ќе им стави јаглен во чорапите. Но, децата во некои европски земји се плашат од нешто многу пострашно од тоа – се плашат од гневот на Крампус, анти-Дедо Мраз.

8-годишна вулканска ерупција збриша цело село од лицето на Земјата… освен селската црква

Во 1943 вулканот Парикутин во Мексико станал активен и почнал да исфрла лава. Осум години подоцна, откако целото село Сан Хуан Парангарикутиро го покри со лава, најпосле неговата активност запре. Целото село е затрупано со лава, освен селската цкрва. Издржливоста на црквата се припишува на масивните камени плочи употребени за нејзината изградба. Но, луѓето се прашуваат дали и нешто друго помогнало во нејзиното зачувување? Можеби мала помош одозгора?

12 чудни места од целиот свет на кои се случиле безброј исчезнувања

Биологот, писател и криптозоолог Иван Сандерсон во 1972 напишал статија наречена „Дванаесетте ѓаволски гробишта од ширум светот“ објавена во списанието „Сага“. Во неа тој опишува 12 географски локации од ширум светот, наречени „Зли вители“, познати по мистериозните исчезнувања кои се случиле во нив со текот на годините.

Локалните жители во Индија веруваат дека ова дете можеби е реинкарнација на Бог

Луѓето во градот Баруипур го слават раѓањето на едно момче за кое веруваат дека можеби е реинкарнација на богот Брама. Зошто мислат дека ова бебе, кое тие го нарекуваат „Бебе бог“ е реинкарнација на Брама? Бидејќи бебето има четири раце и четири нозе, исто како и богот Брама. Еве го „Бебето бог“. Докторите веруваат дека […]

Индијанец свири со „Свирката на смртта“ на Ацтеките

Индијанец свири со „Свирката на смртта“ на Ацтеките

Овој древен инструмент го користеле старите Ацтеки за специјални пригоди, кога го прославувале денот на смртта или кога оделе во војна затоа што звукот од инструментот делувал на психата на непријателите. Слушнете како звучи мистериозниот инструмент „Свирката на смртта“.

Заглушувачка мистериозна бучава прогонува луѓе од целиот свет

Уште една мистерија која го изненади светот и научниците имаат потешкотии да ја објаснат. Успеала некои луѓе да доведе до работ на лудило, а нема објаснение, ни лек, ни третман за овој проблем. Што може да е причината за ова? Некаква епидемија? Не сосема. Бучавата Луѓе од целиот свет (главно од селските области) известиле дека […]

Неверојатно откритие по спуштањето на сондата Филае на површината на кометата 67Р!

Спуштањето на сондата Филае на површината на кометата 67Р/Чурјумов-Герасименко е голема новост за истражувањето на вселената и разбирањето на кометите. Сте ги виделе сликите мраз, камени честички и прав во спирални структури врз темната позадина која се протега во вселената. Благодарение на овие слики, знаеме како навистина изгледаат. Но знаете ли како звучат? Да, оваа […]

Можни проблеми со кои би се соочиле при евентуално патување низ времето

Патувањето низ времето звучи навистина привлечно. Би можеле да ги исправите историските грешки, да станете милионер, да станете најдобриот и најточниот историчар знаејќи што точно се случило во минатото. Супер, нели? Па, не. Бидејќи кога навистина би откриле како да патуваме низ времето би налетале на серија сериозни проблеми. Бргу ќе остареете Ако го напуштите […]

Силен електричен удар на овој ученик му дал „натприродна моќ“ како на Магнето од Иксмен. Но предупредува дека „нема многу контрола врз моќта“.

Дванаесетгодишен ученик кој за малку ќе загинел од силен електричен удар сега тврди дека искуството на блиска смрт му дало натприродна моќ како на Магнето од Иксмен. Несреќата се случила кога Николај Крјаглјаченко се враќал од училиште и се потпрел на на електричен столб кој бил погрешно ожичен и спроведувал струја, и од силниот електричен […]

Во длабочините на Средоземното море нуркачите открија изгубен град

Колку прекрасно е да се биде нуркач! Целиот свој живот го минувате трагајќи по остатоци од потонати бродови, длабоко под површината на океанот. Ќе најдете изгубени богатства и други вредни работи расфрлани по дното на океанот, а еден ден можеби ќе го најдете најголемото од сите богатства – изгубената Атлантида. (плус… ајкули!) Подводниот археолог Френк […]

Близначките со чудни способности како од хорор филм

Џун и Џенифер Гибонс биле близначки, родени во 1963 во Велс. Нивната блискост и неверојатна интелегенција го придобиле вниманието на медиумите, кои ги нарекле „тивките близначки“. Тој прекар го заслужиле така што помеѓу себе комуницирале на јазик кој тие самите го создале. Тоа и не звучи толку лошо…додека не пораснале и ги употребиле нивните моќи да извршуваат злосторства.

Жителите на Винуски, САД планирале да го покријат својот град со џиновска пластична купола

Можеби ќе звучи како нешто од филмот „Симпсонови“ или „Под куполата“ на Стивен Кинг, но жителите на овој град во државата Вермонт навистина планирале да го покријат нивниот град со џиновска пластична купола. Првичната причина за ова било драстичното намалување на трошоците за затоплување. Винуски во тоа време бил сиромашен град со 7000 жители. Годишните […]

Мистериозниот и зашеметувачки Рид на крстови во Литванија

Ридот на крстовите е точно тоа што го сугерира и неговото име, но треба да видите за да поверувате. На литвански се нарекува Крижија Калнас и е место за поклонение на сите Литванци. Се наоѓа северно од градот Шјауљај и на него се наоѓаат мноштво крстови од разни времиња, при што не е сигурно кога […]

Постојат 6 вистински книги со магии кои дури ни Хари Потер не би се осмелил да ги допре

Гримоар е прирачник со магии, кои содржат упатства како да направите магиски предмети како талисмани, магиски круг, како да фрлате клетви или да повикувате ангели и демони, но и практични медицински совети. Додека денес би ви биле просто забавни четива, во минатотоовие книги биле сфаќани сериозно и во зависност од тоа каде се наоѓате, сте можеле и да завршите многу лошо ако ви ги најдат. Еве некои од најморничавите примери за такви книги.

Од оваа зоолошка градина во Франција навистина ќе ви се слоши… Верувале или не, постоеле и зоолошки градини со луѓе!

Можеби е тешко да се верува, но до пред само осумдесет години навистина постоеле зоолошки градини во кои биле изложувани луѓе. Една од најдобро документираните човечки зоолошки градини Jardin d’Agronomie Tropicale (Градина на тропска агрономија), изложба на францускиот колонијализам во Париз. Секој посетител можел да види реконструкции од француските колонии како Мадагаскар, Индокина, Судан, Конго, […]

Што знае науката за „временските дупки“ и што значат тие за вселенските патувања?

Во „Меѓуѕвезден“, новиот филм на Кристофер Нолан, астроанутите преку новооткриената временска дупка близу Сатурн ја напуштаат нашата галаксија и откриваат нови светови во кои човештвото може да се насели. Зборот „црвоточина“ или „временска дупка“ се често среќавани во популарната култура и научната фантастика, но што точно претставува тоа? Дали овие кратенки низ времето и просторот и времето навистина постојат, или се само уште една научно-фантастична измислица.

Што прават луѓето од Индонезија со нивните мртви е шокантна и бизарна традиција

Дали би си помислиле такво нешто – да ги ископате телата на вашите сакани, да ги исчистите, поправите нивниот ковчег и ги облечете во нови алишта? Точно тоа го прават жителите на Тораја во Јужен Сулавеси, Индонезија, на секои неколку години. Навистина е за восхит љубовта и посветеноста на овие луѓе кон нивните починати, дури […]

Кога би живееле во Леденото доба, би живееле најмногу до 40 години. Еве зошто!

Пред дваесет и пет илјади години светот сѐ уште се наоѓал во прегратките на Леденото доба. На планетата доминирале мамути и огромни пространства лед. Животот бил исполнет со опасности и се живеело брзо. Споредено со денешниот чекор на човештвото, човекот од леденото доба животот го живеел во спринт. Камен и лед Горен палеолит е периодот […]

Каде сѐ се наоѓа Светиот крст?

Што се случило со крстот на кој бил распнат Исус Христос (Светиот крст, уште наречен и Вистинскиот крст)? Постојат повеќе легенди, а денес фрагменти од истиот се чуваат во повеќе цркви во светот.

Би сакале ли да пробате супа стара 2400 години?

Што јаделе древните луѓе? Благодарение на неколку клучни археолошки наоди, научниците денес можат да одговарат на тоа прашање. Всушност, некои видови храна од минатото можат да се јадат и денес… ако се осмелите .

Проколнати излетнички места

Проколнатите куќи можат да бидат страшни, но уште пострашно е кога места во природата се проколнати. Кога природата е страшна, тогаш навистина е страшно. Во примерите од оваа листа ќе можете да прочитате за проколнати излетнички места и шуми опседнати од духови и други проклетства.

Нема да ви се верува дека постоеле луѓе со вакви аномалии

Од време на време се јавува по некоја вистинска медицинска мистерија која ги збунува истражувачите и ги фасцинира сите, каков што е примерот со овие примери од крајот на деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век. Некои луѓе можеби би ги нарекле „накази“, но тие самите не гледале на себе на тој начин. Тоа се само […]

Овие историски личности можеби навистина биле вампири

Вампирите одамна се навлезени во нашата култура, а со појавата на филмовите има најразлични толкувања за нив. Што е тоа што толку не интригирира кај овие бледи лица со малку поистакнати очници? Иако може да ни се чини како релативно нов феномен, луѓето со векови чувствувале опсесивен страв од вампири. Еве неколку примери за личности […]

На Блискиот Исток се откриени џиновски камени кругови. Што ли би можеле да бидат?

Иако во целост не биле видени сѐ до дваесеттите години од минатиот век, но овие големи кругови формирани од камења постоеле илјадници години. Штом патувањето со авион станало повеќе застапено, пилотите и обичните патници започнале да ги забележуваат во целост. Прикладно наречени „Големи кругови“ од страна на археолозите, нивниот дијаметар изнесува стотици метри. Толку се […]

Забележани се воени летала како водат нешто што очигледно е НЛО. Факт или фикција?

Дури и ако не верувате во НЛО-и, видео клипот кој ќе го видите тешко се игнорира. Две воени летала или дронови биле забележани како водат друго летало. Некои велат дека има веројатност ова да е летало на вонземјнаи, но со сигурност е НЛО (неидентификуван летачки објект). Чудно е… но што мислите вие за ова?

Книгата во која навистина е предвидена иднината

Во книгата „Сѐ да застане на Занзибар“ од авторот Џон Бранер напишана во 1969 година се пишува за тоа каков ќе биде животот во 2010 г. Се работи за утописки роман со измислени настани, но откако ќе ја прочитате, ќе воочите некои навистина неверојатни совпаѓања.

Епидемијата на ебола е инспирација за голем број теории на заговор. Ова се најраспространетите!

Можеби овие теории на заговор во врска со еболата ви се чинат малку забегани, но верувајте има голем број луѓе кои веруваат во некоја од нив. Некои велат дека опасната болест е средство за контрола на населеноста, биолошко оружје за масовно уништување или дека болеста всушност воопшто и не постои. Запознајте се со некои од најраспространетите теории на заговор во врска со еболата и повелете на коментари.

+