Рударите во еден рудник за јаглен ископаа мистериозен многу цврст диск во форма на летачка чинија

Во регионот Кемерово, во близина на селото Каракан во Русија, над тромеѓето со Кина и Монголија, во „Караканскиот рудник за јаглен“ бил ископан овој 200 килограми тежок диск направен од...

Телескопите на НАСА открија огромна пукнатина на Сонцето!

Пукнатината е со големина од 1 милион километри и никој од научниците не знае што е причината за нејзиното појавување. Суеверните луѓе почнаа да ја толкуваат пукнатината како предупредувачки знак...

Во Русија заврна син снег!

Жителите на неколку градови од регионот Челјабинск ги исплаши овој необичен феномен. Причината за синиот снег сеуште не е позната, а првите претпоставки се дека се работи за некоја штетна...

Научниците открија друга планета слична на Земјата на која има веројатност за живот

Со помош на вселенскиот телескоп Кеплер НАСА откри планета налик на Земјата која кружи околу ѕвезда на растојание кое би овозможило услови за живот. Планетата наречена Кеплер-186Ф е на 500...

Запознајте ги првите волонтери кои се спремни да умрат на Марс

Запознајте ги првите волонтери кои се спремни да умрат на Марс

Во 2012 започна проектот MarsONE, сосема независен проект чија што цел е колонизација на Црвената планета. Со помош а донации од луѓето се собраа пари, а за првата мисија која...

Безбедносни камери снимиле како духови напаѓаат жена!?

Безбедносни камери снимиле како духови напаѓаат жена!?

34-годишната Сесилија Караско се наоѓала во ходникот на уредот на нејзиниот адвокат во Сантјаго, Чиле, упатувајќи се кон лифтовите, кога почувствувала два пара раце на себе. „Немаше никој пред мене...

Ајкула како од времето на диносаурусите фатена на длабочина од 609 метри

Оваа ретка ајкула ја фатила Мајк Лохлеин во југо-источниот дел на Кејп Верде, западноафриканска островска држава во Атланскиот Океан. Се работи за ретка гоблин ајкула за која се смета дека...

Овие 10 сатанисти извршиле шокантни злосторства во име на ѓаволот

Сатанизмот претставува вистински систем на верувања кој има свои следбеници насекаде во светот. Но, оваа религија (како и многу други религии, впрочем) навела некои од нив да извршат некои навистина...

7 нерешени мистерии кои ќе ве замислат

Криминалните ТВ серии знаат да нѐ направат зависни од истражувањето и решавањето на нерешени мистериозни злосторства. Во секоја ТВ серија каок CSI и Закон и ред, злосторникот се наоѓа и...

Ова изгледа како обичен камен… сѐ додека не го отворите и погледнете што има внатре

Ако некогаш патот ве нанесе на некој од бреговите на Чиле или Перу, можеби ќе налетате на некое од најчудните суштества кои природата има да ги понуди. Веројатно на прв...

10 нешта кои древните култури ги правеле подобро од нас

Современата технологија е навистина впечатлива. Ова е свет во кој сите имаме достап до компјутер, комуникацијата е исклучително брза, а благодарение на Јутјуб секој може да стане ѕвезда. Но некои...

Единствениот човек во историјата кој во текот на својот живот бил и џуџе и џин

Таканареченото „медицинско чудо“ се случува многу ретко. На почетокот од 20. век, чудниот случај на ненадеен растеж на Адам Рајнер ги запрепастил лекарите. Рајнер е единствениот случај во историјата при...

Како би изгледала Земјата ако сонцето би било заменето со друга ѕвезда?

Како би изгледала Земјата ако сонцето би било заменето со друга ѕвезда?

Дали некогаш сте се запрашале како би изгледало кога Земјата би била во близина на друга ѕвезда место нашето сонце? Сигурно ретко некој би се запрашал такво нешто, бидејќи едноставно...

12 од најзлите демони во христијанството и други религии

Кога денес ќе се спомне зборот „демон“, вообичаено не се мисли на рогат гремлин од пеколот. Но сепак, верувањето во демони и ѓаволи е сѐ уште раширено во нашата култура,...

„Праисториска ајкула“ најдена во Австралија изгледа како демон од ноќните мори

Минатата недела рибарот Том Гуиљо многу се изненадил додека рибарел на австралискиот брег. Во неговата мрежа се фатило нешто што изгледа како јагула со неколку реда заби и доста агресивно....

Вистина или магија: Човеков си забоде игла во раката

Вистина или магија: Човеков си забоде игла во раката

Дејвид Блејн е познат американски илузионист и магионичар, но ова што го изведе за својот пријател, комичарот и актер Рики Џервејз ги надмина границите. Вистина или трик. што мислите...

Дали некогаш сте го сонувале човеков? Илјадници во светот тврдат дека го виделе

Овој мистериозен сајт се обидува да допре до луѓето кои во сон го имаат видено овој човек со особен изглед. Според сајтот, илјадници луѓе од целиот свет го виделе истиот...

Приказните зад 13 морски чудовишта кои можат да се видат на старите пиратски мапи

Дали некогаш сте погледнале стара пиратска мапа и сте се запрашале што е работата со сите тие чудовишта на нив? Со години морепловците ги создавале овие мапи и на нив...

Нуркачите открија нешто на дното на океанот што може да ја смени историјата!

Сите сме ја слушнале легедната за изгубениот град Атлантида. Сѐ до денес тоа беше само легенда, но овие денови се случи нешто што можеби наскоро ќе донесе нови сознанија. Неодамна...

Метеор над Калифорнија исфрла бел светлечки објект во спротивен правец

Метеор над Калифорнија исфрла бел светлечки објект во спротивен правец

Според очевидецот кој е автор на видеото, неидентификуваниот летечки објект (НЛО) се вивнал во небото и исчезнал, што се гледа и од...

Приказната за нерешливото исчезнување на Зеб Квин

Во 2000 година, два дена по прославувањето на новиот милениум, еден младич по име Зеб Квин исчезнал по неговата работна смена во самопослуга во Ашвил, Северна Каролина. Тоа што овој...

Вашиот омилен хорор филм не е ништо во споредба со овие нерешени мистерии

Додека гледате некој особено страшен филм, сепак можете да се тешите со зборовите „барем не е вистинито“. Има многу малку вистина во повеќето хорор филмови, па дури и со класичното...

CIA признава дека ПОЛОВИНАТА од сите тие наводни НЛО-а во педесеттите и шеесетите биле нивни шпионски авиони, а не некакви вонземјани

В понеделник централната разузнавачка агенција објави дека тие биле одговорните за половината од неидентификуваните летачки објекти во педесеттите и шеесеттите години на минатиот век. На твитер ЦИА објавиле: Известија за...

Големата сина дупка: Kако благодарение на една подводна пештера се дознало повеќе за исчезнувањето на Маите?

Големата сина дупка кај Коралниот гребен на Бализе и древната цивилизација на Маите немаат ништо заедничко. Но, исто како што сѐ друго на нашата планета на некој начин е поврзано...

Во Америка се прави џиновска сатанистичка статуа наменета да стои пред државна зграда

Работниците во една ливница во Флорида вредно работат на проект нарачан од една религиозна група. Групата се надева дека статуата од 2.5 метри ќе биде инспирација за јавноста. А кого...

Божја казна?! Моментот кога автомобил полн со ограбувачи на црква го удира гром, додека бегаа од полицијата…

Божја казна?! Моментот кога автомобил полн со ограбувачи на црква го удира гром, додека бегаа од полицијата…

Неверојатно видео од кое се крева косата на главата. Ајде после ова некој нека каже дека нема Бог! Индицентот се случи за време на брзо возење додека крадците ги бркаше...

Никој не може да објасни што се случува со ова гратче, а може да биде смртоносно

Од 2013 наваму, луѓето од градот Калачи во Казахстан страдаат од нешто што причинува наеднаш да заспиваат во било кое доба од денот. Овие спонтани заспивања варираат во поглед на...

Овие 20 факти за вселената ќе променат сѐ што сте знаеле за неа

Доколку ве интересира вселената, сакате да гледате документарни филмови за неа и ве интересира сѐ што е поврзано со неа, еве 20 нешта кои можеби не сте ги знаеле. 1....

Дали конечно имаме доказ за живот на Марс? Необјаснети метански „ждригнувања“ посочуваат кон можно постоење на бактерии на црвената планета

Во последните неколку месеци се најдени докази дека на површината на Марс некогаш имало вода, но сѐ уште останува неодговорено прашањето дали на Марс имало и живот? Научниците можеби се...

8 необјаснети мистерии од 2014

Годинава е веќе при крај и беше една многу бурна, но и чудна година насекаде низ светот полна со необјаснети настани. Ви пренесуваме осум мистерии од 2014г. кои своето решение...

+