Интересен момент од одморот на еден Македонец во Ријека, Хрватска

Хрватките кога ќе се опијат се однесуваат многу чудно. Ова го нема кај нас :).

Пријателот од Зимбабве има една порака до сите Македонци

Жарко Митев работи на бродот “Викинг Јупитер”, а ова е неговиот колега од Зимбабве.

Ако Македонија продолжи како што тргнала, овие 16 луѓе ќе бидат единствените жители во 2050 година

Во Македонија очигледно најубаво е да си политичар или пак пензионер, а комбинација од овие две звучи како да „нема зима“ во сега нашата „постудена“ држава.

Екслузивно видео: Што кажа Боки пред истражниот судија?

„Нек ми ставе окове, нека ме заробе, робиња сам твоја…“ хахаха.

Старо железо не се собира со нови гуми! Македонска „икономија“ на дело!

Сосема случајно, авторот Оливер Мирчески ја погодил и музиката за видеото.

Лоша пијанка има битолчанецот, открива дека има способности на вампир и ги гледа мртвите?!

Ни телевизор не е за секој, а камо ли кабелска и интернет :).

Македонскиот рибар се зарадува на уловот, но за кратко, затоа што и некој друг решил да ја јаде истата риба

Автор на видеото е Марјан Симиќ.

Како еден тврдокорен македонски патриот од Битола, отиде на плажа во Грција?

Автор на видеото и на подвигот е Горан Божиновски – Менгеле.

Фраерите му вградиле македонска клима на старото Рено 4-ка

Климата е од марката „PRO-Maya“ и функкционира беспрекорно. Колку побрзо возиш, толку повеќе дува.

Оваа кавадаречка кокошка нашла паметен начин како да се разлади од летната горештина

Газдата прво мислел дека се случила некоја несреќа, а таа всушност само малку си задремала на сонцето :).

Козата мрази кога некој ја имитира и реши да му го дотера умот

Еве зошто на село не треба да си ја светнувате колата :).

Рецептот на штипјанецот Благојчо за успешна гeј пaрaда во Скопје

Рецептот е типично Балкански, на база на масло и воопшто не е според правилата на современата европска кујна.

Кочански шофер на годината!

Гајби нарепал нема дека да седне!

Македонската полиција во обид да запре возач на автопат кој гази со 260 на час

Еве зошто нови автопати не се за стари будали! Ме изненади оптимизмот на полицаецот, кој со цел памет мислеше дека ќе му запре :).

Како прилепчанецот Драган си влегува во автомобилот?

Драган-Гаго веќе ни е познат и по други паркур трикови, кои можете да ги погледнете овде.

Дневна доза дрога: Ода за метлата на Заев

Ја слушнав повозрасната госпоѓа неколку пати, затоа што не ми се веруваше што слушнав и ми останаа неодговорени две прашања. „Што јадела за ручек?“ и ако не се некакви печурки, второто прашање е „На каква дрога е?“

Слушајте ги старите луѓе! Тие преживеале секаква власт и поминале сито и решето

Порано немаше училишта, но комшијата го чувавме. Сега не можеме да се спасиме од учените крадци! Е затоа не нѐ бива!

Битолските „клабери“ ја отворија летната сезона на Широксокак

Летото само по себе е доволна причина за славење, а уште па и кога има добра музика и убава опуштена атмосфера како на Широксокак…

Кога ќе ти тргне бизнисот со старо железо, стари акомулатори, стари шпориња и отпадни работи (Негорци, Гевгелија)

Видеото е снимено во село Негорци, Гевгелија. Актерите во него се непознати.

Ми протестирамо против Македонски комјутер!

Добро е што знаат зошто се тука и што се свесни дека развојот на вештачката интелигенција во 21 век е голема закана за целото човештво.

Камионџија ја коментира колоната од возила на Македонци што одат за Грција, кај кумовите на продолжен викенд

За тоа дека никој не ни е крив што се доведовме во ваква ситуација е сосема во право. Проблемот е што политичарите не доведоа во ситуацијата. Повелете на коментари и вие што одите во Грција и вие што никогаш не сте стапнале. Автор: Живко Петров

Ако стигнат до отпадот во Велес, ќе има парички од старо железо

Којзнае дали го виделе тркалото или си мислат од коњот вака им потскокнува колата.

Каква музика слушаат скопјани, додека шетаат низ градот?

Вакви видеа беа популарни пред неколку години, но секогаш е интересно кога ќе се ѕирне малку во приватноста на другите луѓе.

Со уметност до безбедност: Битола го доби првиот 3Д пешачки премин кој ќе биде од полза и за возачите и за пешаците

Во голмите градови низ европските земји не е невообичаено да се гледаат 3Д пешачки премини по кои пешаците безгрижно се движат. Битола се приклучи на овој тренд и сега битолчани ќе можат да уживаат во истата „привилегија“.

Поезија од еден наш домазет во Австралија: Штипската урбана легенда Стојан познат како Тачка испрати порака до нацијата

Слбодно вратете му на пораката во коментари, ќе прочита!

Евгенијалните букети на една креативна Македонка: Наместо обичен букет од цвеќиња, подарете букет од овошје и зеленчук, кој изгледа прекрасно а згора на тоа е и многу здрав

Доколку ви здосадило од класичните подароци и барате нешто специјално, со кои ќе ја воодушевите спротивната страна, следната врвна уметност е идеалниот избор и полн погодок за секоја пригода.

Го слушнавте ли новиот македонски летен хит „Да ти се плукнам животу“

Нашите пријатели „Празни муабети“ се одговорни за оваа искрена песна со добра доза хумор на своја сметка.

Убедливо најамбициозниот учесник на маратонот во Струмица

Под итно градоначалникот да му даде специјална награда за одбрана на честа и репутацијата на општината!

Убава македонска песна за убав викенд: „Ако одам во Битола“ во изведба на Тамара Стојковска

Тамара има 22 години, моментално ги завршува студиите на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Таа има направено неколку преработки на песни, а неодамна ја претстави и нејзината прва авторска песна, „Друга Ѕвезда“ која можете да ја слушнете тука. Тамара исто така е дел од професионалниот хор ПроАрс од Скопје. Моментално настапува на македонската клубска сцена како дел од бендот „Страна Б“.

Во меѓувреме во Македонија ја живееме технолошката револуција на безжични уреди

Пред само неколку години за вакво копање тутун со музика, жителите на село Долнени можеа само да сонуваат. Денес тоа е реалност.

+