„Од срце за Тоше!“ Четворица кавадарчани повторно поминаа 1050км со велосипеди во чест на нашата ѕвезда

Тоше Проески ќе се памети како голем човек, хуманист, одличен пејач и најсветлата ѕвезда на нашето небо. Тој џагина на 16 октомври 2007 во трагична сообраќајна несреќа на автопатот Загреб – Липовац, кај местото Нова Градишка во Република Хрватска, на возраст од 26 години.

Непознат херој спасува девојка од запален стан

Видеото е снимено во рускиот град Нижевартовск, а херојот во него е 29-годишниот случаен минувач Али Омаров. За разлика од сите други снимачи и набљудувачи, Али не можел само да стои од страна и да гледа како некој се бори за својот живот. Тој заѕвонил на вратата на станот веднаш над запалениот. За среќа му […]

Млад македонски печалбар, дури ни кацигата не ја симнал, се фатил за работа

Вака изгледа „болеста“ која од ден на ден зафаќа сѐ повеќе млади луѓе во Македонија.

Чист Македонец, од село Новиаци битолско, близу РЕК

Како бе не го знаете? Брат му се вика Димче, живее во Горно Оризари.

Кога во кафана ќе нарачаш Металика

За добар кафански музичар, не постои „не ја знам песната“. Плаќаш пари, ти свири што сакаш :). Браво!

Вработениот на бензинска во Кочани точи плин во пластично шише

Обично во туба точел, ама ќе проба и во шише, не е проблем :).

Само на Балканот: Пијан тракторист вози и спие на воланот

Среде бел ден, кршнал до кооперација човекот :).

Паметното куче на Марио Шекревски ќе ви покаже како само си влегува дома

Покултурно и поцивилизирано е од многу луѓе :).

Патриотизамот сите не изгоре

Ама не се даваме!

„Југо, ни клима ни турбо“, битолска песна посветена на најпопуларниот југословенски автомобил

Интересно е што и младите генерации на овие простори сѐ уште се учат да возат на легендарниот автомобил. Момците дури му посветиле и песна, а текстот е прилично интересен и со добра приказна внатре.

Една повозрасна госпоѓа од Србија ќе ви објасни зошто пуши и кога планира да престане

Ваквите аргументи ќе ги слушнете скоро од секој пушач, но госпоѓата тоа го прави малку на пожесток начин :).

Куче имам купено, Зоки го крстив! Најпојќе лајт!

Интересна идеја за излез од кризата :). Охридски мангупски муабет 90-то ниво! Автор: Фортификација

Гласајте за македонскиот краткометражен филм „Човекот и пустината“ на Пеце Здравковски, од нашиот омилен жанр комедија

Погледнете го филмот за жедниот човек кој се загубил во пустината и ако ви се допадне, дајте му на Пеце едно гласче овде.

Дали Лила Филиповска, најдобрата другарка на Боки, кажа во која кутија се парите? Еве што изјави после распитот кај Рускоска!

Изгледа банкарот бил Боки, полека почнаа да се откриваат мистериите :).

Поздрав до сите од стружанецот Симе Милески и неговото куче Лајка

Симе сакаше малку да си поигра со кучето, но ова не знае за граници, па видеото доби неочекуван тек :).

Верувале или не Гулабица има уште еден нов хит! Овој пат ќе ве шармира како „вредна“ земјоделка

И токму кога помисливме дека тоа е сѐ Вале Гулабица ни докажа дека ова е само почеток. Овој пат Гулабица „летна“ од родното место да не мора повеќе да биде земјоделка. За Вале не важи она „Нема леб без мотика“ 🙂

Нoвo хит видeo на Струшката легeндa, собирачот на старо железо Емин Брачет!

Легендата Емин Брачет се врати: Пцуе на српски и се кара со Србин преку телефон

Охридскиот боем прави пауза на патот до дома

Тешко се стигнува до дома во земја со толку убави вино и ракија. Но добро е што народот е снаодлив, па ќе најде начин како да дремне малку.

Нов хит на Вале Гулабица со кој повторно ќе се вивне на врвот на македонското естрадно небо

„Да да, вистина, и кафето истина, ај друго ќе ставиме, оваа ноќ ќе славиме.“

Кучиња ги нападнаа скопските музичари

А што очекуваа, штом свират по улици во ниедно време? Инаку ова е видеото кое ги инспирирало „кучињата“:

Кога зајакот на магарето му вика „Ушко“

А ти што работиш и каде живееш и какви се вашите политичари? Сето ова што го кажа е вистина, но се однесува на цел Балкан, а не само на Македонците.

Вака татко ми вари македонско кафе на плин

Техниката ви гарантира дека сиот кајмак ќе отиде во кафето, а плус ќе биде и убаво извриено.

На свадба во Делчево… Фрапиран од убавото свирење

Кој пиел сливова ракија од Малешевијата, го знае тоа чувство!

Македонската гастарбајтерка се вратила од странство и сега е главна во кафаната

Тетката се накитила со злато и кога почна да го тресе… „Изеде ме туџа срамота“ што викаа Србите.

Охридските полицајци ќе ви одржат една лекција по престигнување на полна линија и вклучување на кружен тек

Барем да ги пуштеше светлата, ама изгледа забрането им е да прават вакви работи. Автор: И.А.

Вие најдобро знаете што рече Камчев кога му дојдоа рекетарите?

Ви прикажуваме неколку смешни верзии, а вие надополнете во коментари.

Млад женски вандал од Битола

Која е поентата да правиш вандализам и да споделуваш на социјалните мрежи? Која е причината за ваквото однесување? Згрешивме ли нешто со воспитувањето на децата?

Ставре од Охрид си купил Лада, втор газда, за со неа да стане славен на интернет

Според неговото прво видео, можеме да кажеме дека со ваква Лада и со неговата смисла за хумор е на вистинскиот пат кон славата.

Цените во Охрид „малку летнаа“ откако туристи добија сметка од 50.000 денари за ручек!

Охрид често е критикуван поради високите цени, а особено фиктивните кои се измислуваат за странските туристи кои доаѓаат во посета на градот. Сепак од мало покачување до вртоглава сметка има голема разлика. Неодамна еден турист од странство се пожали за „огромната сметка“ во ресторан во Пештани.

И како што е ред, Вардар си доби народњачка химна, во изведба на фолк пејачот Влатко Алексовски

Песната е издадена за македонска издавчка куќа од Австралија.

+