Ова е Драган Наумчески Гаго од Прилеп, човекот кој ќе го редефинира паркурот во Македонија

Ова е Драган Наумчески Гаго од Прилеп, човекот кој ќе го редефинира паркурот во Македонија

Видеото е снимено во спортската сала во Битола, од страна на паркур тимот Urban Monsters од Скопје, од кој што е дел и Драган Наумчески...

Татко дизајнер за својот новороден син секој ден цртал по едно животно за секоја буква во азбуката

Сакав да создадам нешто ново за мојот син, нешто што некој ден ќе направи да се гордее со својот татко. Толку ми досадија ужасно илустрираните детските сликовници, па така решив...

Фармери татко и син од Кина изработуваат трансформери од отпаден метал и заработуваат 147.000 евра годишно

Татко и син од југоисточна Кина почналле да изработуваат огромни рециклирани трансформери од отпаден метал и од тоа почнале да заработуваат околу еден милион јуани годишно, што изнесува околу 147.000...

Виртуоз на чаши свири своја верзија од дело на Паганини

Виртуоз на чаши свири своја верзија од дело на Паганини

Особено импресивен е звукот на виолина што го прави со помош на чашите. Виртуозов е снимен на улиците на...

Овој облакодер од еден километар ќе биде највисоката зграда во светот

Без разлика дали ова е извишен пример за човечкиот напредок или финансиска измама на олигарси богати со нафта, се почнува со изградба на следната највисока градба во светот, Кралката кула...

Нема невозможна мисија за работливите Кинези! 446 км автопат во сред пустина И ТОА НЕ Е СЕ!

Кина продолжува да го воодушевува светот со своите огромни инфраструктурни проекти. Еден од нив е автопат преку пустината Такла-Макан со должина од 446 километри. Но, за Кинезите не беше доволно...

Овој бивш професионален сноубордер си изградил прекрасна мала куќичка од камен на врвот на една планина

Овој бивш професионален сноубордер си изградил прекрасна мала куќичка од камен на врвот на една планина

Многу луѓе посакуваат да се оттргнат од матрицата и сите проблеми на секојдневието да им се тргнат од глава. Човеков решил да го направи тоа и нашол начин. Куќичката сам...

Радиоактивниот човек кој се врати во Фукушима да ги храни животние коишто сите ги оставија

Неискажливото човечко страдање и имотна штета во катастрофата во Фукушима е добро документирана, но постои и друга популација која многу страдаше, а која малкумина ја спомнаа - тоа се животните...

10-те најизненадувачки талент аудиции на сите времиња

10-те најизненадувачки талент аудиции на сите времиња

Ова се најголемите виновници за популаризацијата на талент шоуата во...

Прекрасна изведба на чаши на совршената „Шеќер слива бајка“ од Чајковски

Прекрасна изведба на чаши на совршената „Шеќер слива бајка“ од Чајковски

Едно вакво музичко ремек дело заслужува ваква маестрална изведба. Направете 2 минутна пауза од секојдневието и...

Ѕверот Еди Хал крена 462 кг! Шварценегер беше првиот што му честита за новиот светски рекорд

Ѕверот Еди Хал крена 462 кг! Шварценегер беше првиот што му честита за новиот светски рекорд

Еди Хал е англиски стронгмен натпреварувач, познат по тоа што повеќе пати ја добива титулата најсилниот човек во Велика Британија, и на Англија. Сега ја докажа својата сила и на...

Германски мајстор ја прави најлудата финта со чекани што некогаш сте ја виделе

Германски мајстор ја прави најлудата финта со чекани што некогаш сте ја виделе

Шампион! Ваква вештина и прецизност не се гледа ниту во најдобрите...

Докторите кажале дека за овој воен ветеран нема надеж, но тој сите ги остави без зборови! Никогаш не се предавајте!

Докторите кажале дека за овој воен ветеран нема надеж, но тој сите ги остави без зборови! Никогаш не се предавајте!

По враќањето дома од војна, ветераните се справуваат со голем број проблеми. Многумина страдаат од пострауматски нарушувања и осакатувања кои ги следат до крајот на нивниот живот. Но, некои од...

Ја изгубила раката при напад на ајкула, но не и храброста: Бетаи Хамилтон во 6-тиот месец од бременоста ги јавна брановите на Хаваи

Во нејзините тинејџерски години Бетани Хамилтон ја загубила нејзината рака при напад на ајкула, но не дозволила тој инцидент да ја диктира нејзината иднина и решила да го оствари својот...

Финецов искомбинира параглајдер и моторна санка и се спушти од 1,5км висока планина

Финецов искомбинира параглајдер и моторна санка и се спушти од 1,5км висока планина

Резултатот е поекстремен и позабеган отколку што...

Кинеска компанија гради облакодер од 57-ката за 19 дена

Кинеска компанија гради облакодер од 57-ката за 19 дена

3 ката на ден е новиот стандард на кинеската градежна индустрија. Погледнете како го прават...

Најоткачените учители на сите времиња

Колку и да не сме го сакале училиштето, сите сме го имале тој еден учител/наставник/професор(ка) кој успеал да го привлече нашето внимание и да нѐ заинтересира да научиме нешто. Овој...

Нов светски рекорд во трчање 200 метри во затворено, во категоријата постари од 95 години

Нов светски рекорд во трчање 200 метри во затворено, во категоријата постари од 95 години

Дедо Чарлс Ијугстер има 95 години и истрча 200 матри за 55,48 секунди, што е за 2,4 секунди подобро време од претходниот светски...

Стјуардеса ги забавува патниците во авионот

Стјуардеса ги забавува патниците во авионот

Девојката си е брејкденсер во крвта и најде начин како да ги спои работата и задоволството. Позитив на...

Како се лови огромна риба од 4кг за помалку од 1 минута?

Како се лови огромна риба од 4кг за помалку од 1 минута?

Техника за мажите кои сакаат да одат на сигурно и не сакаат да чекаат цел ден со...

15 годишен сиромашен Африканец со сопствените раце и мозок си обозбеди струја во домот

Дечково живее во Малави, една од најбедните африкански држави. Со сопствени раце и практично од ѓубре, генијалецов успеа да изгради ветерница, која произведува доволно струја за потребите на нивната семејна...

Глувонем рапер рапува од срце

Глувонем рапер рапува од срце

ЕмСи Обобо е глув и нем Сенегалец, но рапот му е во крвта. Тој рапува со помош на знаковен говор и тоа го прави со толку страст и енергија што...

Луѓето се неверојатни (Гинис верзија)

Луѓето се неверојатни (Гинис верзија)

Ново видео кое ја отвара старата тема: Каде се и дали постојат граници на човековата способност? Снимките се од соборување на разни Гинисови...

Децава ги живеат најубавите моменти од детството, благодарение на нивниот креативен татко

Децава ги живеат најубавите моменти од детството, благодарение на нивниот креативен татко

Таткото им направил патека за санкање во дворот, како оние на олимпијадите, само поубава :). Секоја чест на ваквите родители кои наоѓаат време за најважното, нивните...

Ќe се воодушевите кога ќе слушнете како пеат овие близначки

Ќe се воодушевите кога ќе слушнете како пеат овие близначки

Сакате да слушнете свеж приод кон популарната музика? Не барајте повеќе, слушнете ги Аби и Сара. Ова дуо со нивното свирење на фолк гитара и изненадувачки зрели гласови кружат онлајн...

Оваа машина знае да свири на виолина. Звучи ужасно, но сепак е неверојатно

Пронаоѓачот Сет Голдстајн вели дека неговата цел е да создаде „кинетички машини скулптури кои се нешто ново и неочекувано, но сепак со естетика која може да инспирира, забавува и да...

Неверојатно! 83-годишен дедо крева тешки тегови

Неверојатно! 83-годишен дедо крева тешки тегови

Во денешно време се поретки се луѓето кои доживуваат длабока старост, но дедово не се дава и решил да тера над 100-ка...

Како градежни работници отвараат 8 пива наеднаш?

Како градежни работници отвараат 8 пива наеднаш?

Добра техника со дрвено...

Монах поминал 52 години градејќи ја оваа прекрасна катедрала… од отпад

Монах поминал 52 години градејќи ја оваа прекрасна катедрала… од отпад

Во 1963г. еден бивш монах без формално архитектонско или градежно образование во Мехорада дел Кампо, Мадрид решил да гради – катедрала! Денес структурата е висока 40 метри, а 89-годишниот Хусто...

Јапонецов ќе ви покаже како си пржи помфрит во својата минијатурна кујна

Јапонецов ќе ви покаже како си пржи помфрит во својата минијатурна кујна

Човекот си нашол интересно хоби и сега снима видеа со готвење кои ги објавува на...

+