Женава ја напуштила својата добро платена работа за во Бали да гради еко куќи од бамбус

Елора Харди ја напуштила својата успешна кариера во њујоршката модна сцена за да гради куќи од бамбус во Индонезија. Жителката на Бали и нејзиниот тим ги поминале последните пет години револуционизирајќи ја конструкцијата со бамбус со верување дека тој е недоволно употребуван, а сепак идеално обновлив материјал. Харди го употребува хемискиот елемент бор за да […]

Погледнете што прават Јапонците за 7 минути

Погледнете што прават Јапонците за 7 минути

Со добра организација и вреден народ чуда се прават. Брзите возови имаат само 7 минути пауза и за тие 7 минути треба да се исчисти и детално да се провери целиот воз. Еве како се прави тоа во Јапонија.

Кој е за еден десерт на база на сладолед од 11.000 калории?

Кој е за еден десерт на база на сладолед од 11.000 калории?

Дечково е ѕвер за јадење и до сега сме го гледале како за доручек јаде 10.000 калории, но дали ова е преголем залак дури и за него?

Како оваа железна рипка може да ве направи силни и да спасува човечки животи?

Среќната железна рипка, пронајдок на д-р Кристоер Чарлс од Канада можеби наскоро ќе направи проблемот со недостаток на железо, т.е. анемичноста, да стане дел од минатото. Две милијарди луѓе се анемични, со што ова е најчестиот проблем поврзан со исхраната во светот, а прехранбените додатоци или се недостапни или премногу скапи за многумина.

Гитарист во воз со 12-жичана гитара

Гитарист во воз со 12-жичана гитара

Имресивен настап на уличниот музичар кој вака заработува за да преживее. Да се надеваме дека после видеово ќе го пронајде некоја издавачка куќа и ќе му понуди договор.

Најдобри другари си изградиле свој мал град за заедно да остарат

Четири двојки кои биле заедно дваесет години и сакале да најдат подобар начин да живеат поблиску едни до други како и до природата, па така издвоиле пари и решиле да си направат мал град само за нив. Нивната населба, наречена Llano Exit Strategy се состои од четири мали бараки кои гледаат кон реката Лано крај Остин, Тексас.

Тато е нинџа дури и кога спие

Тато е нинџа дури и кога спие

Шампион! 100% се внел во улогата на татко – заштитник на своите деца.

Нема оправдување за мајките што не изгледаат секси… додека чистиш може да вежбаш

Нема оправдување за мајките што не изгледаат секси… додека чистиш може да вежбаш

Оваа мајка се сними како го прави тоа и им даде пример на сите мајки ширум светот. Повелете на коментари.

И така луѓето почнаа да летаат како птици над Дубаи…

Ив Роси и Винс Рефет, двајцата пронаоѓачи зад атлетскиот тим Џетмен од Дубаи, објавија неверојатно видео на кое се прикажува нивниот синхронизиран лет со појаси на ракетен погон високо над Дубаи и околната пустина.

Какви секири имале викинзите и зошто сите се плашеле од нив?

Какви секири имале викинзите и зошто сите се плашеле од нив?

Ова е нова секира изработена по примерот на секирите на викинзите, а кога ќе видите колку е моќна ќе ви стане јасно зошто средовековните скандинавски воини биле страв и трепет за непријателите.

Кинез развил посебна техника за многу долго скокање

Кинез развил посебна техника за многу долго скокање

Дечково треба да почне да се натпреварува во скок во далечина. Ќе биде вистинска атракција на атлетските митинзи :).

2 средношколци, 4 пенкала, 1 клупа и секојдневно вежбање е еднакво на ова…

2 средношколци, 4 пенкала, 1 клупа и секојдневно вежбање е еднакво на ова…

Неверојатно е што може да се постигне со вежбање на одморите и на некој подосаден час.

Запознајте го „Вртелешка“ – малиот чилеански уличен тапанџија

Запознајте го „Вртелешка“ – малиот чилеански уличен тапанџија

Уличен уметник на годината! Браво за детево кое уште од мали нозе со мака си го заработува лебот.

Двајца руски тинејџери се качуваат на Шнжен Центарот во Кина (660м)

Двајца руски тинејџери се качуваат на Шнжен Центарот во Кина (660м)

Кулата е сеуште во изградба, а децата се качуваат до највисоката точка без никаква опрема. Лудаци!

Сите овие живописни слики се дело на слеп човек

На 11-годишна возраст, Џон Брамбит станал епилептичен. На триесет години ослепел. Денес, на 42-годишна возраст, Џон Брамбит е познат светски уметник. Со сликањето како хоби почнал да се занимава откако го изгубил видот. Сите овие прекрасни слики се дело на слеп човек, кој никогаш не видел ниту едно од своите платна.

ЈАКО: Киаи мајстор се обложи на 5000 долари дека може да го победи секој ММА борец! Предизвикот беше прифатен

ЈАКО: Киаи мајстор се обложи на 5000 долари дека може да го победи секој ММА борец! Предизвикот беше прифатен

Киаи е бесконтактна боречка вештина која гледана од страна личи како мајсторите да имаат натприродна моќ. Мајсторите тврдат дека само со својот ум и својата енергија, без никаков контакт, можат да го соборат противникот. Снимката е со лош квалитет но вреди да се изгледа до крај.

Азија има талент: Танчерска група од Филипините со натап каков што не сте виделе до сега

Азија има талент: Танчерска група од Филипините со натап каков што не сте виделе до сега

На сцената има големо платно на кое се проектираат сенките на танчерите. Уживајте во прекрасната приказна за војната и љубовта.

Кога шаолин монах ќе реши да стане кик боксер

Кога шаолин монах ќе реши да стане кик боксер

Шаолин монахот Ји Лонг е кунг фу мајстор кој започна да се натпреварува во професионален кик бокс и стана познат по тоа што никој не може да го нокаутира.

Како муаи таи борецот Редуан Букерч ги тренира своите стомачни мускули?

Како муаи таи борецот Редуан Букерч ги тренира своите стомачни мускули?

Се е забава и игра и ќе се прави јак додека не почне да плука крв.

Самоук астрофотограф од Полска направи фотографија на месечината во висока резолуција преку комбинирање на 32.000 снимки

Минатата недела, полскиот фотограф-аматер Бартош Војчински комбинирал неверојатни 32.000 слики за да создаде слика на месечината во супер висока резолуција. Му биле потребни само 28 минути за да ги сними поединечните фотографии од неговиот балкон на Пјекари Шлаские, но големината на севкупната датотека на сликите изнесувала огромни 73.5 гигабајти. Војчински поминал околу 5-6 часа комбинирајќи […]

Фотографијата ми помогна да ја победам депресијата и да го видам светот во ново светло

Во 2012г. имав дваесет и пет години и бев оженет со жената од моите сништа, имав одлична работа, убава куќа и се чинеше дека имав сѐ. Но длабоко во мене имаше празнина која наеднаш си ја покажа главата и се најдов во ординацијата на еден доктор кадешто ми беше дијагностицирана депресија. Животот ги загуби своите бои и светлина. Ништо повеќе не ми се допаѓаше. Се наоѓав во едно темно, страшно место, а дури не знаев ни зошто така.

Јапонско женско ТВ шоу: Натпревар во ширење нозе

Јапонско женско ТВ шоу: Натпревар во ширење нозе

Бидејќи се Јапонки, мора да се во кратки здолништа, се разбира ;).

Не сакајќи да ја игнорира бездомната жена која живее на неговата улица, овој човек решил да ѝ изгради дом

Еден човек почувствувал дека повеќе не може да ја игнорира жената бездомник која живеела на неговата улица и решил да ѝ направи живеалиште. Шеесетгодишната жена наречена Смоки спиела на улицата неколку куќи подолу од Елвис Самерс во неговото соседство во американскиот град Лос Анџелес. Речиси секое утро таа ќе наминела кај неговиот апартман и ќе […]

Радиоактивна девојка! Научник „супер херој“ влегува во срцето на Чернобил за да јаде „отровни“ јаболка

Девојката позира од контролната просторија на реакторот – пркосејќи им на властите кои велат дека луѓето не би можеле да живеат таму најмалку во следните 20.000 години.

Евтин фотоапарат, а неверојатна уметност: самохрана мајка користи стар Canon PowerShot за да сними прекрасни фотографии

Запознајте се со Меган В. Блазиер, фотограф на недвижнини, самохрана мајка и уметник. Меган создава прекрасни и уникатни пејсажи изненадувајќи ги луѓето кога ќе дознаат со што работи. Сите нејзини дела ги направила со обичен Canon PowerShot SX40HS.

Динг-донг! Дамата од Авон која заработува 170.000 фунти годишно, а работи само ДВАЕСЕТ часа во неделата

44-годишната Гејл Рејнолдс од Бромсгров, Велика Британија, заработува повеќе од британскиот премиер и тоа продавајќи производи за убавина од врата на врата. Оваа дама на Авон само што си ја купи својата втора куќа вредна половина милион фунти, откако достигнала до речиси 170.000 фунти годишна заработувачка од продавање на производи за убавина.

Ученик веќе три години секој ден го носи на грб својот хендикепиран соученик до училиште

Во изминатите три години осумнаесетгодишниот Же Жу секој ден го носел својот хендикепиран соученик на грб до училиште. Неговиот другар страда од мускулна дистрофија, болест која ги напаѓа мускулите и која може да го скрати животниот век на болниот Жанг Чи, особено во Кина. Наскоро двајцата пријатели ќе се разделат кога ќе тргнат на различни […]

20-годишник тврди дека може да ги исчисти океаните во светот од отпадната пластика

Овој смел дечко, поборник за заштита на животната средина се појави на насловните страници со својот концепт наречен „Чистење на океанот“, кој го опишува како „првиот изводлив концепт за чистење на океаните од отпадната пластика.“

Најдоброто бегство од „гилотина“ во ММА борбите

Најдоброто бегство од „гилотина“ во ММА борбите

Зафатот „гилотина“ обично резултира со предавање на борбата, но дечково не се дава лесно.

Екстремно опасно скокање со падобран од облакодер во изградба

Екстремно опасно скокање со падобран од облакодер во изградба

За ова треба наместо мозок во главата да имаш челични топки меѓу нозете!

+