Американската атлетичарка Алисон Феликс сруши еден од рекордите на Јусејн Болт само 10 месеци откако ја родила својата ќерка преку царски рез. На Светското првенство IAAF во Доха, Катар, Феликс го однесе дома златниот медал во штафетата за мешан пол на 4 × 400 метри.

Оваа победа ја прави Феликс првата личност што освоила 12 златни медали на Светското првенство, кршејќи ја изедначеноста со Јусејн Болт, најбрзиот човек во светот, кој освои 11 златни медали пред неговото пензионирање.

Ова е само 10 месеци откако ќерката на Феликс, Камрин, се роди предвреме преку итен царски рез во ноември 2018 година. Како да не било доволно тешко, спортистката се борела со преклампсија, ретка состојба поврзана со бременоста која поттикнува висок крвен притисок и оток во лицето и рацете.

Одлуката на Феликс да продолжи со семејниот живот дојде и со нејзините борби и од професионална страна. Во есејот на Њјорк Тајмс, таа напиша како бременоста се смета за „бакнеж на смртта“ за кариерата на спортистот. За ова сведочи нејзиниот договор со Најк. Таа побарала да не биде финансиски казнета доколку не настапува најдобро по породувањето. Од Најк одбиле.

Денес е многу попозитивно: Феликс неодамна стана првиот спонзориран спортист за Атлета, женски бренд за фитнес облека.

„Не жртвувајте ништо. Можете да имате сѐ. Не дозволувајте некој да ви каже дека не можете. Сѐ е во тоа како се чувствувате, што е важно за вас и вашето семејство, за одлуките што ги донесувате. Мислам дека толку долго, ние сме присилени да се чувствуваме како да мора да избереме кариера или семејство. Дека не можеме да ги имаме и двете.“, вели Алисон.

Сподели на Facebook
пати видено