Знае ли некој што е ова и за што се користи?

Се работи за рачно изработен предмет кој има примена во традиционалното сточарство.

Планираш да го јадеш тоа? Семејство приметило дека храната на нивната мачка мистериозно исчезнува и се шокирале кога дознале кој е „крадецот“

Луис Кан е 54-годишен менаџер живее заедно со своето семејство во предградие во Сиднеј, Австралија и иако оваа држава е позната по чудните животни кои без „срам“ влегуваат во домовите на луѓето, Луис и неговото семејство биле шокирани од најновиот „крадец“. Тој приметил дека во последно време чинијата за храна на мачката е секогаш празна и „премногу добро исчистена“, но решил да претпостави дека апетитот на домашното милениче се зголемил. Сепак не било така.

Прасето најде каде е јадењето на плажата

Прашање е само дали го виде или го намириса :).

Нема маж кој не би бил среќен да има вакво куче покрај себе!

Вистинскиот пријател секогаш е тука да помогне :).

Изгубениот Лабрадор успеал да си го најде патот до дома, но со него донел и нови необични пријатели

Лаура и Кајл Криер од Канзас, САД го пуштиле нивното куче Бу да си ги изврши своите физиолошки потреби во дворот. Но, кога Лаура повторно излегла надвор и почнала да го вика кучето забележала дека Бу никаде го нема. Тие почнале да бараат во нивната околина, но не можеле да го најдат кучето. Сопругот Кајл наредното утро тргнал да го бара Бу, но сѐ уште немало ни трага ни глас од него.

Селскиот фаќач на змии лови огромна кралска кобра од прагот на една куќа во Тајланд

Кралските кобри знаат да бидат екстремно агресивни, а кога е така касаат и по неколку пати, со што брзо ја усмртуваат жртвата.

Понекогаш свежа сланина се прави и на сред пат

Вакво нешто дефинитивно не очекувате да видите на патот!

Утрински лов на диви зајаци во снегот

Снегот повеќе го кочи зајакот отколку ловџијата, но зајакот пак не се дава лесно.

Вака не се јава нервозен и прецизен коњ!

Неколку луѓе го држеа коњот, за да може јунакот на видеото да го јавне, но работата ескалираше многу брзо.

Една од убавините на кампувањето во дивина

Понесете си шатор, опрема за готвење и неколку пара долна облека.

Од пишаното не се бега!

Жената се обидува да ја спаси птицата што ја удрила со автомобилот, но не можеш да избегаш од судбината!

Што е ова? Куче или бронзена статуа? (3 слики)

Иако на прв поглед може да изгледа дека ова е бронзена статуа на куче, тоа воопшто не е случај. Но, како е можно ова?

Тројка на гепарди?! И кај животните го имало ова!

Обично мажјаците се борат и кој ќе победи ја добива женката, но овие двајца најдоа компромис и женка која не се противи.

Кучето користи шанса да му се одмазди на сопственикот за сѐ

Сопственикот заспал на улица камен пијан, а кучето ја зграпчи шансата.

На норвешкиот скијач крвта му застана во вените, па почна да скија наназад од страв!

Дефинитивно не очекуваше ваква публика да стои во непосредна близина на патеката.

Вакви стаорци никогаш во животот не сте виделе!

Ако мислите дека сте виделе многу во вашиот живот, тогаш погледнете го овој гигантски стаорец што беше снимен на улица во Италија. Замислете колку треба да биде голема мачката за да се справи со ваков стаорец. Попаметно е директно да го донесат тигарот од зоолошката.

Нуркачи ја забележаа најголемата бела ајкула во светот, како се гости со мртов кит и храбро скокнаа во водата за да ја фотографираат

Неколку нуркачи учествуваа во смела фотосесија со најголемата бела ајкула на планетата откако беше забележана како плива во близина на Хаваи. Огромниот предатор, познат како „Deep Blue“, првпат го виделе нуркачот и фотографот Марк Молер и Кимберли Џефрис. Тие набргу скокнале во водата за да го видат суштетсвото, кое се хранело со мртов кит, 14 километри од брегот на хавајскиот остров Оаху.

Девојката мисли дека завршила со шетањето на кучето и дека е време да се вратат дома

Но очигледно некој друг не мисли така :).

Фотограф на дивиот свет најде уникатен начин да ги покаже личностите на животните и тоа изгледа волшебно

Биологот за животни и зоологот Могенс Трол патува низ целиот свет проучувајќи ја фауната на сите 7 континенти. Тој објавил неколку книги за цицачичите од дивиот свет кои придонеле многу за запознавање со неистражените делови на светот. Освен неговата главна окупација, Могенс фотографирал диви животни на сите патувања во изминативе 22 години. Неговата главна работа е да се концентрира на очите на животните и на лицата за да ни помогне да го видиме нивниот волшебен внатрешен свет.

Малото девојче среде ноќ го покрива својот најдобар другар и заштитник да не настине

А другарот е питбул од 45 килограми. Видеото е снимено со камерата која ја поставиле родителите во собата на девојчето. Девојчето живее на Алјаска, каде што неодамна се случи голем земјотрес од 7 степени, проследен со серија помали. Од тогаш девојчето се плашело да спие само, па родителите вака го решиле проблемот.

Девојчето не може да се спаси од љубовта на малите германски овчарчиња

Дневна доза позитивна енергија!

Во меѓувреме на улиците на Берлин: Едно необично големо семејство на прошетка

Во Германија дури и дивите животни се цивилизирани и културни и се движат по тротоарите :).

Што си залапал ти бе!? Не ли гледаш дека детето е гладно!?

Дури и во светот на животните, само по однесувањето може да се препознае кој е мажот а која жената :).

Гладната видра и рибата што си ја улови рибарот на замрзнатото езеро

Кога веќе виде колку е гладна, можеше и да ѝ ја даде, а за себе да се обиде да улови уште една.

Оградата не го спречува Џони да ја онади Џеси

Газдата ќе мисли некој му чука на вратата и навистина некој чука на неговата врата :).

На мачето му пукна филмот од провокациите на газдарицата, па реши да ја нападне жестоко

Мачето да ти било вистински ММА борец, а газдарицата сега го дозна тоа :).

Екстремно брзо куче на плажа

Џеки изгледа многу време поминал во затворено, па не може да ѝ се нарадува на слободата.

Паднатото дрво во планинската рекичка си има своја функција

Еден љубител на природата од Франција го забележал дрвото и неговата намена, па решил да постави камера на местото. Дури ни самиот тој не очекувал толку многу и толку различни животни да го користат.

Игуаната се степа со играчката

Кој ѝ е крив кога провоцира. Арно ѝ направи само оваа гумена ништо не чувствува.

Најпозитивните животни во 2018 година

Наместо вовед, една убава мисла: „Можеме да судиме за срцето на човекот, по тоа како ги третира животните.“

+