Газдарицата реши да повежба малку дома, а и нејзините две кучиња исто така

Се насмеа ли денес?

Уште еден делфин настрада поради безмилосниот однос на човекот кон природата

Делфин е пронајден мртов на плажа во Флорида, а неговите убијци се несовесните луѓе.

Малото слонче го нападнаа лавови, но за среќа тој си има свои супер-херои

Британскиот фотограф Џејмс Гифорд успеа да опфати неверојатен момент на храброст и лојалност помеѓу слоновите во Боцвана. Тој забележал како една лавица се обидува да убие мало слонче и „повикува засилување“. Но, слончето не е само и ниту лавовите не можеа да го пробијат живиот ѕид кој го подготви неговото стадо. Погледнете ја срцезатоплувачката приказна проследена низ објективот на апаратот:

Нуркач направи фотографија со најголемото суштетсво во светот, која влева стравопочит кај секој од нас

Оваа фотографија е доволна за било кој да се почувствува мал. Оваа блиска средба со Син кит го покажува размерот на овие џинови, најголемите животни што некогаш живееле. Нежниот џин се појави од длабочините во крајбрежните води на Шри Ланка. За нуркачот, Танакит Суванјангаун моментот на поминувањето на китот му влевал инспирација и стравопочит.

Нежното ‘рчење на моето маче

Мачињата ‘рчат додека спијат, но тоа е толку тивко што ти треба караоке микрофон за поубаво да го слушнеш звукот.

Како дивите кучиња го надмудрија лавот, кој фатил едно за вратот?

Кучето кое немало среќа да му побегне на лавот не дава никакви знаци на живот, но останатите кучиња се врткаат околу лавот и го провоцираат.

Овие 10 закони за заштита на животните, од различни земји, ни ја враќаат вербата во човештвото

Денес, модерното општество покажа силна и растечка загриженост за благосостојбата и заштитата на животните. Не само што се грижиме за нашите љубени миленичиња кои нè поздравуваат секој ден по напорниот ден на работа и нè прават да се чувствуваме сакани, но исто така стануваме свесни за загрозените животински видови што треба да ги заштитиме за да не станат само дел од минатото

Престанете вие двајца! Луѓето гледаат!

Необична претстава во една зоолошка градина со две лами и една гуска во главните улоги.

Бади мрази да се капе и смислил финта како да се спаси

Да се чуди човек колку се паметни кучињата. Се однесува исто како мало дете.

Наједноставната стапица за глувци со сад за вода и малку стиропор

Стапицата ги лови глувците за неколку минути, а интересно е да се забележи колку се извалка водата од капењето на само 2 глувци во неа.

Како нилските коњи јадат големи, цврсти тикви?

Нилскиот коњ само личи како мирно и мрзливо животно. Тој всушност е едно од најопасните животни во Африка.

Земјоделец спасил 4 лисичиња, откако забележал дека нивната мртва мајка е бремена

Крис Ролф од Англија се возел со својот автомобил во Западен Сасекс, кога забележал мртво животно на патот. Иако најголем дел од луѓето едноставно би поминале покрај мртвото животно, Крис не можел да го направи тоа и застанал да види дали сѐ уште има можност да му се помогне или пак да го тргне од патот.

13 илустрации за чувствата на животни кои болат како камшик на срцето

Човештвото не застанува, и се чини дека светот на животните е целосно проучен. Ние знаеме сè за нивната физичка страна, но ние речиси не знаеме ништо за чувствата и емоциите, бидејќи животните не можат да го говорат нашиот јазик. Многу може да се разбере со тоа што ќе ги погледнеме во нивните очи и ќе се обидеме да се ставиме на нивното место. Овие искрени илустрации ги прикажуваат емоциите кои животните ги чувствуваат, но немаат начин да ги искажат.

20 неверојатни моменти во кои природата успеа да ги насмее сите

Гледајќи неодоливи фотографии се подобрува нашето расположение, но според научниците се подобрува и нашата креативност. И ние мислиме дека нема ништо послатко од фотографии со животни! Без разлика дали тие се симпатични мали бебиња или веќе пораснале, тие секогаш предизвикуваат насмевка на нашите лица!

Рибарот не очекуваше огромен грбав кит на овој начин да го „поздрави“ него и неговото бротче

Моќта на природата најдобро може да се види од овој прекрасен и огромен грбав кит, кој го преплаши осамениот рибар во калифорниските води. Иако заливот Монтереј, Калифорнија е популарно место за гледање китови, рибарот не можеше да очекува огромниот ѕвер да дојде толку близу до неговиот брод, наречен Баја Суено. Зашеметувачките фотографии и снимки од китот биле опфатени од Даглас Крофт и набљудувачката на китови Кејт Камингс.

Што се крие во патиката?! А виде дали секогаш си ги проверувате патиките пред да ги облечете?

После ова видео, нема човек кој нема прво да ѕирне во патиката па потоа да ја облече.

И крокодилот сака малку да се релаксира, па си најде одличен начин за тоа

Има ли позабавно нешто летно време од добар воден тобоган?

Горилите се однесуваат исто како луѓе кога врне дожд

Видеото е снимено во зоолошка градина во Јужна Америка, каде неколку горили, заедно со група луѓе беа затечени од дождот. Освен што горилите ги штитат своите младенчиња, тие бараат стреа да се засолнат и многу други работи идентични на постапките на луѓето.

Уникатниот розов делфин, Пинки стана мајка на розово бебе

Неверојатно реткиот розов делфин, познат како Пинки беше забележан како плива низ водите со своето розово младенче. Тие се забележани во Калкасеу реката во Луизијана.

„Ајде бе до кога ќе те чекам?!“: Нетрпеливото куче има методи со кои го повикува сопственикот

Откако човекот кој го снимил видеото излегол од продавницата во Алјаска слушнал дека некој непрекинато „труби“ од автомобил. Тој се изнервирал и решил да се соочи со возачот. Но, таму го пречекала неочекувана глетка.

Поларната мечка има свои методи за ладење во топлите денови

Мечката Нора од зоолошката градина во Јута се одмара по нејзината операција на скршената надлактица. Нора ја сместиле во привремено живеалиште за да не се повреди во нејзиното постојано. Сепак поларната мечка си има свои потреби и затоа „на подарок“ добила коцки мраз кои таа знае совршено да ги искористи.

Уметник дава свои теории за потеклото на „уникатните раси на кучиња“ и неговата иновативност нѐ „убива“

Бен Хед е познат илустратор кој сака да прави стрипови за животни. Неодамна тој објави илустрации во кои го поставува прашањето, од каде доаѓаат уникатните раси на кучиња? Сигурно ја знаеме еволутивната приказна за кучињата и нивниот заеднички предок со волкот, но како волкот се претвори во мало корги? Секако Бен има прилично смешни одговори полни со прекрасни илустрации.

Кога крадеш најдобро е да го поткупиш чуварот, а оваа мечка најдобро го знае тоа

Пабло Ескобар рекол: „Секој има цена, важно е да дознаете која е таа“. Џеси од Онтариот сподели на социјалните мрежи необична приказна за крадец кој успеал да му го поткупи најдобриот другар, за да си ја оствари целта.

Агресивниот бик на крај конечно го потфати каубоецот кој цело време го јаваше (Жестоко!)

Кај нервозен, кај цело време да го јаваат. На крај му пукна филмот.

Верниот пријател со четири нозе понекогаш знае многу да се занесе во играта и да ви го демолира целиот дом

Која сорта е паметното и мило кученце со чувство на вина и јас да си посвојам едно?

Не ми се верува дека ламите јадат вакви смоки!

Изгледа и на ламата не ѝ се верува дека луѓето купуваат вакви смоки :).

Еве како кралот на животните се лекува во приватна болница наменета за луѓе

Лавот по име Хаос живее од мал во Лори паркот за животни во Јужна Африка. Тој сега има 16 години и еден голем проблем. Хаос боледува од рак на кожата и мора итно да се лекува. Но, не е лесно да се најде соодветна болница за кралот на животните.

Интервјуто со сточарот итно мораше да се прекине

Изгледа некој осети дека сточарот ќе јаде трици за него :).

Анти-стрес кафе-бар во Тајланд: Само 1 кафе испиено овде после работа и гарант забораваш на проблемите (15 слики)

Што подобро може да ве ослободи од стресот после напорниот работен ден отколку група симпатични корги кученца, со кои што можете да го поминете слободното време? Ова е токму она што основачите на необичен анти-стрес кафе-бар во Бангкок, Тајланд го тврдат и не се далеку од вистината. Интересно е што кафе-барот не функционира на класичен […]

Мајчинската тага нема граници ниту во животинскиот свет, а оваа скршена мајмунка го докажува тоа

Солзите на мајката за своето чедо не може никој да ги надмине, а ова не е исклучок ниту во светот на животните. Оваа мајмунка во зоолошка градина во северо-западна Кина, која е стара 3 години, на 4-ти мај го родила своето прво бебе.

+