Француската музичка група „THE WACKIDS“ ги свири најпознатите рок хитови на детски музички инструменти

Тие постојат многу години и не трошат пари на скапи инструменти, туку си купуваат играчки. Иако ова личи како шега, тие се многу професионални во тоа што го работат. Во 2015 направија светска турнеја на која одржаа дури 400 концерти. Уживајте во нивното шоу!

Како да се бориме со дилерите на дрога? Вака Кинезите го прават тоа!

Секој жител кој ќе даде информација која ќе доведе до апсење на дилер на дрога ќе добие награда од 1 милион денари за мал дилер и 10 милиони денари за поголем дилер на дрога. Наградата се подигнува јавно, но поткажувачот може да носи маска за да не си направи проблеми.

7 непријатни вистини кои е подобро отворено да им ги кажеме на пријателите

Понекогаш ги лажеме најблиските, не затоа што не ги почитуваме, туку затоа што се обидуваме да ги заштитиме од вистината што може да им наштети. Сепак, постојат неколку вистини за кои секогаш треба да се зборува, бидејќи молчењето во такви ситуации може да доведе до поголеми проблеми.

GoPro камера во топовско ѓуле

Интересна идеја за необично видео.

Малите деца играат криенка на најсимпатичниот можен начин (24 слики)

Нова колекција фотографии од слатки дечиња кои мислат дека совршено добро се сокриле и никој нема да може да ги најде :).

„Горско пиво“ со збогатен вкус и во ново пакување

Под мотото „Твое пиво, твој начин“, „Пивара Скопје“ официјално го пушти во продажба „Горско пиво“ во ново пакување и со збогатен вкус. Од компанијата велат дека со пуштањето на пазарот на збогатеното „Горско пиво“ всушност заокружуваат еден подолг технолошки процес, чија главна цел беше да се одговори на потребите на потрошувачите, особено на љубителите нa светли пива со полесен вкус во кој спаѓа и „Горско“.

Едукативна тура низ палатите на старо Скопје за Денот на музеите

Центарот за научни истражувања и промоција на културата „Хамеус“ во недела (20 мај) организира едукативна тура низ „Палатите на старо Скопје“. Во рамките на оваа прошетка е вклучен едукативен дел за таканаречените палати на старо Скопје кои се наоѓаат во самиот центар на градот и во нивната архитектура може да се забележат влијанијата на многу европски стилови, како што се експресионизмот, арт нуво, академизмот, традицијата и модерниот стил, а честопати се надополнети со елементи на византиска традиција, класика, ренесанса и барок.

10 видови манипулатори со кои се соочуваме во секојдневниот живот

Сите ние сакаме нашите потреби да бидат исполнети. Сепак, манипулаторите ги користат таквите методи за реализирање на нивните желби, во кои сите други, вклучувајќи ги и најблиските, ненамерно стануваат средства за нивно постигнување. Често ова влијание е прикриено под пријателска порака, но вреди да научите да ги препознае главните знаци на манипулација – и никогаш нема да бидете на местото на марионетата.

Досетливи шверцери на цигари фатени на Белоруско-Полската граница (25 слики)

Од Белорусија до Полска, луѓето редовно се обидуваат да прошверцуваат цигари, а ги кријат на најразлични места. Креативноста на шверцерите не познава граници, но и царинските службеници наоѓаат сè повеќе и повеќе места каде што може да се кријат цигари. Да погледнеме некои од поинтересните примери.

Научниците именуваа дури 8 особини кои ни се пренесуваат генетски

„Насмевка на мама, а карактер на тато“. Вакви слични изјави има слушнато секој од нас барем еднаш во животот. Не сме слушнале никој да каже имам „агрофобија“ од дедо ми. Во нашата ДНК имаме зачувано многу повеќе информации отколку што мислиме.

Како руските градови се подготвуваат за Светското Првенство во фудбал 2018 на 1 месец пред почетокот? (28 слики)

До почетокот на СП 2018 остануваат точно 30 дена, програмата за СП Русите ја донеле уште пред 5 години, а за нејзина реализација биле предвидени 678 милијарди рубли (над 9 милијарди евра). Ајде да погледнеме како руските градови со толку голем буџет успеаја да се подготват за првенството.

Средбата со актерот Роб Лоу повеќе ја возбудила од сопствената свадба

Сопругот на жената за која зборуваме ја објавил оваа споредбена фотографија на социјалните мрежи. Жената е насмеана од уво до уво на фотографијата со актерот. Но, ова е само првиот дел од приказната.

6 едноставни техники кои ќе ви помогнат побрзо да ги постигнете своите цели

Постои теорија дека волјата е ограничен ресурс. Дали ова мислење може да се оправда со фактот што на половина пат се откажуваме од многу работи? Ние веруваме дека не. И во оваа статија ќе ви ги кажеме главните начини кои ќе ви помогнат да ги постигнете своите цели побрзо и да ја извршите било која работа до крај.

8 работи на кои што не треба да штедиме дури и за време на криза

Многу успешни стратегии за заштеда се засноваат на способноста да одбиеме да купиме нешто непотребно за да направиме добра инвестиција или да постигнеме цел што сме си ја поставиле. Сепак, постојат работи ма кои не треба да штедиме, бидејќи успехот на нашите животи и нашето здравје директно зависи од нив.

11 работи кои веднаш треба да престанете да ги правите за да не се претворите во досадна личност

Психолозите велат дека доколку досадата влезе во вашиот живот, луѓето кои ве опкружуваат изгледаат досадни, работата не ви е интересна, но причината не е во надворешните околности туку зависи од вас самите. Сепак, повеќето луѓе не брзаат да си признаат дека се заглавени во рутина и стануваат едноставно досадни. Се разбира, секој човек е повеќе или помалку здодевен.

Еден од главните готвачи на Мекдоналдс ќе ви покаже како да си направите Биг Мек дома

Логиката е следна: Ќе видиш како се прави и дека се ставаат само “најквалитетните состојки”, а колку пати ќе се обидеш да го направиш? Еднаш или ниеднаш. Значи ова е само реклама, освен за земјите како нашата, каде нема Мекдоналдс, па ова ни е единствениот начин да јадеме Биг Мек :).

Ако оваа 1 проста работа ја научиме од Кина, нема да ни треба ни ЕУ ни НАТО, а уште помалку промена на име

Кина продолжува со брзиот развој, престигнувајќи ги сите други земји во овој поглед. Тајната на ова „кинеско чудо“ е многу едноставна и Мотика ви ја открива во продолжение. Ако успееме да ја примениме нивната ЕДНОСТАВНА формула, нема да ни требаат ни ЕУ ни НАТО ни странски инвестиции , а најмалку промена на името.

25 ретки фотографии кои откриваат како изгледале познатите личности кога биле деца

Има многу случаи каде што малите деца ги импресионираат сите околу нив со своите неверојатни уметнички способности или нивните генијални математички вештини. Постојат и деца кои почнуваат да покажуваат знаци на неверојатен талент на многу подоцнежна возраст. Фотографиите што ќе ги видите се на некои од најпознатите познати личности што ги познаваме денес, во времето кога не ни сонувале за славата која сега ја имаат.

Таткото и ќерката снимија оригинално видео за на мама да ѝ го честитаат денот на мајките

Видеото сигурно ја изненади, а особено делот со нејзината ќерка целата во кал, како прасе :). Меѓународниот ден на мајката е 13 мај.

Играниот филм „Ефектот на среќа“ имаше успешна проекцијазастрански дистрибутери на Канскиот фестивал

Играниот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски денес имаше успешна проекција пред голем број странски филмски дистрибутерина Канскиот фестивал. Главните ликови во ова остварување ги толкуваат Дејана Попоска, Сашко Коцев и Ана Стојановска додека во останатите улоги се појавуваат Сара Анастасовска, Јовица Михајловски, Петар Арсовски и Мими Таневска.

Како да определите која хемисфера од вашиот мозок ви доминира?

Во 1981 година, научниците од СССР креирале тест кој овозможува да ја одредите со неверојатна точност доминантната хемисфера на човечкиот мозок. Различни хемисфери се одговорни за различни активности, размислување и пристап кон решавање на проблемите. Знаејќи која хемисфера ви е подобро развиена, можете да изберете најсоодветна професија или да го објасните вашето навидум, чудно однесување во секоја ситуација.

Студентите на Универзитетот во Кембриџ ја прославија “Неделата на Цезар” (25 слики)

Студентите на престижната образовна институција го поминаа денот играјќи пијани игри во фенси фустани во паркот.
Неделата на Цезар е наречена така затоа што Цезар бил познат мераклија на добра чашка и добра забава, а ова им е последната можност на студентите да се релаксираат пред испитите.

Девојки во смешни ситуации 124 (49 слика)

Позитивни девојки прават чудни и смешни работи. Гледајте, ќе ве насмеат :).

Секојдневниот живот во Западна Америка преку сликите на Лукас Фогија (25 слики)

Кога фотографот Лукас Фоглија отишол на денешниот „Див“ Запад, тој очекувал да ги види каубоите на коњите и современа верзија на дивиот Запад каков што сме го гледале во филмовите. Но, сликата што ја видел била сосема поинаква.

Смешни слики од Азија 17 (39 слики)

Азијците повторно ќе ве расположат и насмеат со својот чуден хумор и необичен стил на живеење.

Незгоди се случуваат (36 слики)

Ситуации во кои никој не би посакал да се најде.

Само во Русија (40 слики)

Да не беа Русите, интернетот ќе беше многу поздодевно место.

Како сами да си го смените штекот дома?

Гледајте внимателно за да извлечете поука и да занете нареден пат кога ќе наидете на ваков проблем, сами да си… викнете електричар :).

Американската студентка се соблече на предавање, откако професорот и дал забелешка дека панталончињата ѝ се многу кратки

Со зборовите „Јас немам намера да менувам ништо на себе за да направам другите да се чувствуваат поудобно“, девојката се соблече и остана само по долна облека.

Двајца руски крадци оперираат во самопослуга со техниката „нинџа желка“

Името на техниката е сосема оправдано, затоа што кога ќе се појават на касата ќе личат на нинџа желки.

+