Што можам да направам 2 недели на воз чиј билет чини над 1 милион денари? Посетете неколку земји, запознајте се со туѓата култура и добијте бесконечен пристап до чај во држачите на чашите.

Но, ова е далеку од сите. Златниот орел не е само воз, туку најдолго и најскапо железничко патување во светот. Како изгледа оваа палата на тркалата однатре и дали вреди да се започне вакво патување? Одговорите ќе ги најдете во статијата.

Пред да тргнете на турнеја со најскапиот воз, обидете се да замислите како изгледа купето, билет вреден над 1 милион денари.

Мислите дека е вакво? Не, кралицата Викторија имаше такво купе.

И еве го возот за кој ќе се дискутира во статијата.

Возот замина на своето прво патување во 2007 година и оттогаш прави само 1-2 патувања на годишно ниво. Но, секоја рута е единствена на свој начин. Се започна со баналната транс-сибирска железница од Москва до Владивосток, а потоа неколку години подоцна се појави пат за Пекинг, тогаш беше покриена Централна Азија.

Во 2019 година, возот го започна своето патување од Европа, го мина Истанбул, цела Турција од запад кон исток, се возеше кон Грузија, од таму до Ерменија, а потоа се врати назад во Грузија и отиде во Баку. Следно, возот ќе го премине Каспиското Море до Туркменистан, потоа во Узбекистан со Казахстан и Сибир.

Патувањето трае 2-3 недели со запирања во главните градови и само интересни места на патот. Сите екскурзии се вклучени во цената. На пример, во Ерменија, возот стигна не само до Ереван, туку и се движи кон Севанското Езеро. Во теорија, би било полесно и побрзо да се однесат туристите таму со автобус: еден час таму, еден час назад. Но, зошто? Ова е класично патување со воз!

Купеата се поделени во 3 категории

„Најнискобуџетната класа“, „Сребрената класа“ чини „само“ 17.000 долари, па до 27.000 долари што е малку повеќе од 1,5 милиони денари, во зависнот од тоа за колку лица е купето. Во овој вагон има 6 купеа.

„Златната класа“ има 5 купеа во вагонот и се смета за полуксузна и чини од 21.000 долари до 33.000 долари или нешто повеќе од 1,8 милиони денари.

Сместувањето во Империјалните апартмани е најскапо, патувањето во него ќе чини 34-76 илјади американски долари или дури над 4 милиони денари. Ова е луксузен вагон кој има само 2 купеа, кои пак имаат по 3 простории.

Во вагоните има нешто што воопшто не очекувате да го видите на возот.

Возот има 2 ресторани и 1 вагон со бар, друга библиотека, пијано и багаж. Покрај тоа, можете да го користите мобилниот пост за прва помош, салон за убавина со фризер, простории за масажа, па дури и теретана. Сите овие удобности се исто така вклучени во цената. Барот не само што ги разгалува гостите со елитни пијалоци, туку и одржува лекции по руски јазик.

За да гостите не се досадуваат на патувањето, постојано се одржуваат забавни и информативни настани за нив, како што се часови по руски јазик и предавања што ве нуркаат во историјата. Како што почнува вечерта почнува и живата музика и барот не се затвара додека не си замине и последниот клиент.

Запознавање со странска култура не може да се направи без гастрономски задоволства. Готвачот подготвува исклучиво од локални производи и се обидува да го пренесе целиот вкус на руската национална кујна.

Дури и станицата не само станица

На платформата за патниците на Златниот орел се изведуваат концерти и се е во кралски стил!

Сподели на Facebook
пати видено