Јапонскиот остров е на врвот на годинешните „TripAdvisor Travellers’ Choice“ награди за „Дестинација во подем“, врз основа на позитивни повратни информации од патниците и зголемен интерес за резервации. За инспирација за вашето следно патување, скролајте надолу за да ги видите првите 10 најпопуларни дестинации за патување во светот и во Европа.

1. Ишигаки, Јапонија

Ишигаки, остров во префектурата Окинава во Јапонија, е на врвот на листата. Дом на различни пејзажи вклучувајќи и песочни плажи, ретки корали, планини и мангрова шума, лесно е да се види зошто тој е толку популарно место.

Исто така одличен e за љубителите на храна, Ишигаки – што значи камен ѕид – е познат по своите Yaeyama тестенини. Просечната цена на хотелот е 127 евра за вечер, додека најниската цена што може да се најде е 97 евра.

2. Капа, Хаваи

Овој малку познат рај е едно од најновите популарни места на Хаваи. Еден мал град сместен во подножјето на планината Ноуноу на Кауаи, туристите го сакаат поради разновидните хотели, трговски центри и ресторани.

Исто така е популарно кај обожавателите на спортови на вода, благодарение на можностите за скијање на вода и кајакарење. Просечната цена на хотелот овде изнесува околу 207 евра за вечер.

3. Најроби, Кенија

Познат како главен град на сафари во Африка, Најроби е исто така енергичен, модерен град кој служи како фасцинантен вовед во дивиот свет и ноќниот живот. Туристите можат да останат тука за околу 90 евра од вечер.

4. Халифакс, Канада

Како главен град на Нова Шкотска, Халифакс е пристанишен град познат по својата поморска историја. Но, овие денови, исто така, е добро познат по својата кулинарна сцена, како и силна култура за подготовка на пијалаци.

За да го докаже тоа, градот официјално има повеќе пабови и клубови по глава на жител отколку скоро било кој друг во Канада. Во прилог на широк спектар на опции за пиење, туристите можат да очекуваат цените на хотелот да почнуваат од 118 евра за вечер, а во јуни достигнуваат и околу 70 евра за вечер.

5. Гдањск, Полска

Познат како еден од најубавите градови во Полска, Гдањск е пристанишен град лоциран на брегот на Балтикот. Во центарот на градот се наоѓа Long Market – една од главните туристички атракции со шарени фасади, продавници и ресторани.

Интересно е тоа што Гдањск е центар за светска трговија со килибар и повеќето бутици низ градот го продаваат, со што Гдањск е идеална дестинација за оние кои имаат посебна љубов кон скапоцената фосилизирана смола.

6. Сан Хозе, Костарика

Сан Хозе дел Кабо се наоѓа на јужниот дел на полуостровот Долна Калифорнија, Мексико и може да се пофали со убави плажи и прекрасна колонијална архитектура.

Не треба да се меша со неговиот сестрински град, Кабо Сан Лукас, кој е познат по својот див ноќен живот, Сан Хозе дел Кабо нуди многу порелаксирано темпо. Тука просечна цена за ноќ во хотел изнесува 55 евра.

7. Рига, Латвија

Латвискиот главен град и најголемиот град во балтичките земји, Рига е фасцинантна мешавина на горда латвиска традиција и влијанија од различни соседни земји. Стариот град има изобилство на барови и ресторани и лесно може да се истражи пеш, додека Новиот град е лесно достапен преку ефикасна и модерна автобуска и трамвајска мрежа.

8. Ровињ, Хрватска

Ровињ е хрватски рибарско пристаниште на западниот брег на полуостровот Истра. Во стариот град има прекрасни калдрми и плоштади, а куќите се сместени веднаш до крајбрежјето. Четиринаесетте острови на архипелагот Ровињ, кои се наоѓаат веднаш до копното, се совршени за попладневно истражување.

9. Нерја, Шпанија

Одморалиште Нерја е сместено по јужниот дел на Шпанија Коста дел Сол. Неговото шеталиште, Balcón de Europa, нуди неверојатни погледи на Медитеранот и околната планина, а под него туристите можат да најдат песочни плажи. Една популарна атракција во приморскиот град е Куева де Нерја, пештера која може да се пофали со невообичаени сталактити и сталагмити, исто така позната по своите слики од палеолитот.

10. Казабланка, Мароко

Казабланка е пристанишен град и трговски центар на западниот дел на Мароко. Градот е познат по неверојатната архитектура. Градот е дом на џамијата Хасан II, најголемата џамија во Мароко.

Топ 10 најпопуларни дестинации во Европа

  1. Гдањск, Полска
  2.  Рига, Латвија
  3. Ровињ, Хрватска
  4.  Нерја, Шпанија
  5. Катанија, Италија
  6.  Загреб, Хрватска
  7. Љубљана, Словенија
  8. Кадиз, Шпанија
  9.  Валета, Малта
  10. Нирнберг, Германија

Сподели на Facebook
пати видено