На крајот на улицата (краток и поучен филм)

На крајот на улицата (краток и поучен филм)

Живееме во време кога на секој агол не демнат секакви опасности, но она кон што треба да се движиме, она што се наоѓа на крајот на улицата, е доволно вредно...

Црнец – православен поп во Екатеринбург, Русија

Неодамна, во православната црква на Екатеринбург верниците забележале црнец ипоѓакон, кој му помагал на Митрополитот Кирил. Црниот свештеник Баси Хафиз, сега со црковно име Харисим, првично ги изненадил луѓето, но...

20 цитати кои ќе го изменат вашиот поглед кон нештата

Зборовите се моќни. Следните цитати гарантирано ќе бидат предизвик за вашиот начин на мислење, а можеби ќе го изменат и начинот на кој...

14 поучни и бодречки цитати од реге легендата Боб Марли

Можеби нема да ѝ бидеш прв, последен или единствен. Сакала порано и можеби ќе сака пак. Но ако те сака сега, што друго е важно? Таа не е совршена -...

20 просветлувачки цитати од Џорџ Орвел

орвел 1. Тој кој владее со минатото, владее со иднината. Тој кој владее со сегашноста, владее со минатото. 2. Можеби човек не сака толку да биде сакан колку да биде разбран. 3....

Топ 5 цитати од Лари Пејџ – основачот на Гугл

Лари Пејџ и Сергеј Брин се основачите на најголемата интернет компанија во светот - Гугл. Со таква репутација, би можеле да претпоставите дека Лари до сега кажал некои доста умни...

Одличен цртан филм за парите со многу силна порака

Одличен цртан филм за парите со многу силна порака

Сите што трчаат по пари во животот на крај завршуваат вака како двајцата главни ликови во цртаниот...

Видео кое ќе ви заштеди неколку драгоцени години од животот. Ќе ми заблагодарите подоцна ;)

Видео кое ќе ви заштеди неколку драгоцени години од животот. Ќе ми заблагодарите подоцна ;)

Потребни се основни познавања на англискиот јазик за да го разберете...

Се плашите да и пријдете на девојката која ви се допаѓа? Ова видео многу мажи треба да го видат!

Видеото многу добро го опишува стравот од одбивање што се јавува кај многу мажи, кога треба да и пријадат на некоја девојка....

Вашата иднина не мора да биде иста како вашето минато

Не мора да се дефинирате според вашето минато. И сосема сигурно, вашата иднина не мора да личи на вашето минато, освен ако вие не го дозволите...

Збогум лажни пријатели

Драги лажни пријатели од моето минато, Кога пред три години напуштив успешна кариера, вие мислевте дека сум луд. И уште полуд, кога кажав дека сакам да ја негувам мојата страст, да...

30 скапоцени животни лекции од 10 антички филозофи

Од етиката до среќата; од демократија до музика, уметност и филозофија; од логика до наука - древните филозофи, дискутирале и пишувале за многу проблеми и идеи кои се чинат важни...

Кратко филмче за новите генерации кои детството го поминуваат зјапајќи во мобилните телефони

Изгледајте го видеото и споделете го со некој кој ќе се пронајде во него. Сигурно познавате неколку...

Искрена реклама, која ви дава добра причина да престанете со пушењето

Искрена реклама, која ви дава добра причина да престанете со пушењето

Главниот лик на рекламата е стар професор на факултет, успешен човек, со кариера и семејство, но има една црна дамка во неговиот живот. Приказната почнува вака: Кога бев млад, бев...

Не се врти назад…

Не се врти назад…

Видео со многу силна и јасна порака. Конечно некој се сети да предупреди за...

Човекот и кучето пред рајските порти (поучна приказна)

Умрел еден човек. Неговото куче од жал легнало до него и умрело и тоа. И така, душата на човекот стоела пред портата со натпис „РАЈ“, а веднаш до него стоела...

Леонардо да Винчи: 30 цитати од талентираниот гениј

„Одамна имам забележано дека луѓето кои постигнале нешто ретко седат и чекаат нешто да им се случи. Тие одат и им се случуваат на нештата.“ „Има три класи на луѓе: тие...

20 цитати од Зигмунд Фројд кои ќе ве натераат два пати да размислите за животот

„Од твоите ранливости ќе дојде твојата сила.“ „Повеќето луѓе не ја сакаат слободата навистина, бидејќи слободата подразбира и одговорност, а повеќето луѓе се плашат од одговорноста.“ „Неизразените чувства никогаш не умираат. Тие...

30 политички и философски размисли од Ноам Чомски

„Насекаде, од популарната култура до пропагандниот систем, има постојан притисок да се прави луѓето да се чувствуваат беспомошни, дека единствената улога која можат да ја имаат е да одобруваат решенија...

30 инспиративни цитати од Мартин Лутер Кинг

Темнината не може да ја истера нашата темнина: само светлината може да го направи тоа. Омразата не може да ја истера нашата омраза: само љубовта може да го направи...

10 кинески поговорки со кои ќе си ги надградите вашите гледишта

Невидлива нишка ги поврзува тие на кои им е судено да се сретнат, во било кое време, место или околности. Нишката може да се тегне и витка, но никогаш не...

32 инспиративни цитати од Лао Це

„Да се биде длабоко сакан од некого ви дава сила, додека сакањето некого ви дава храброст.“ „Патувањето од илјадници километри почнува со еден чекор.“ „Одговарај интелегентно дури и на неинтелегентното однесување.“ Следуваат уште...

5 нешта кои успешните луѓе ги прават пред да си легнат

Секако дека успехот доаѓа со напорна работа, но дел од успехот е и способноста секој ден да се заврши на правилен начин. Тоа ќе ви овозможи следниот ден да се...

30 прашања кои ќе го ослободат вашиот ум

Често кога луѓето бараат некој совет, најмногу можете да им помогнете така што ќе им поставите прашање на кое тие самите ќе го најдат одговорот. Кога така прават, тие самите...

Јохан Волфганг вон Гете: 20 цитати кои треба да ги прочитате

„Се додека имаш доверба во себе, ќе знаеш како да живееш.“ „Човекот во светот го гледа тоа што го носи во срцето.“ „Никој не е толку безнадежно поробен како оние кои лажно...

39 мисли на големиот писател Албер Ками кои ќе ве испровоцираат да размислите малку

„Должност на луѓето кои мислат е да не бидат на страната на погубувачите.“ „Единствениот начин да се справуваш со неслободен свет е да станеш апсолутно слободен, така што самото твое постоење...

30 мудрости од големиот научник Никола Тесла

„Парите ја немаат таа вредност која човекот им ја припишува. Сите мои пари беа вложени во експерименти со кои направив нови откритија со кои успеав малку да му го олеснам...

Познатиот „социјален експеримент“: 5 мајмуни и скала

Група научници сместиле пет мајмуни во кафез и во средината на кафезот поставиле скала и на врвото на скалата ставиле банани. Секогаш кога еден од мајмуните ќе се обидел да...

36 цитати од Конфучиј кои и ден денес се водич низ животот за многу луѓе

„Човекот кој придвижува планина, почнува со носењето на мали камења.“ „Избери ја работата која ја сакаш, и нема да мора да работиш ни еден единствен ден во твојот...

Морате да ги прочитате овие 20-тина вистини кажани од Галилео Галилеј

Не можете да научите човек на нешто; можете само да му помогнете самиот да го открие тоа. Никогаш не сум сретнал толку неук човек од кој не би можел да научам...

+