Дали лошото може да стане добро? (поучна приказна)

Еднаш еден крал заминал на лов и си го повредил прстот. Неговиот доктор, кој што секогаш го придружувал на лов, ставил завој на неговата рана.
– Ќе биде ли во ред? – прашал кралот.
– Добро… лошо… кој знае? – одговорил лекарот.
Кога се вратил од ловот кралот забележал дека неговата рана се инфицирала.

Приказна за снаата и свекрвата

Многу одамна во едно село си живеела девојка. Откако се омажила девојката отишла да живее во куќата на нејзиниот сопруг. Но на младата снаа не се согласувала со свекрвата. Свекрвата постојано ја поучувала и ја критикувала за сé и сешто.

Зошто во некои семејства царува среќата, а во други не? (поучна приказна)

Еднаш еден млад човек му поставил прашање на еден мудрец:
– Ти си мудар човек, сите те почитуваат и бараат совет од тебе. Те молам, кажи ми зошто во твоето семејство царува среќата? Која е тајната?

8 животни лекции според Буда: Интересни за умот и корисни за душата!

Во превод “Буда” значи “просветлен” или “разбуден”. Во неговото учење нема ништо што противречи на внатрешната хармонија во било кое друго учење, религиозно или филозофско. Овие лекции се универзални и вечни, а нивното познавање е интересно за умот и корисно за душата.

Си ги уништуваме децата и тоа го нарекуваме „љубов“

Љубовта е трпелива. Љубовта е нежна. И знаете што уште? Љубовта не разгалува.
Порано една од најтешките навреди кои едно дете можеше да ги каже на друго дете или пак некој да каже такво нешто на неговите родители е да го нарече „разгалено лигле“. Тоа беше фраза која не се користеше често, но кога некој ќе ја употребеше, болеше. Ниту едно дете не сакаше да слушне дека е разгалено.

Бидете спокојни и не живејте во страв! Еве неколку совети од баба Ванѓа!

Бидете спокојни и не живејте во страв! Движете се повеќе и работете. Мрзата е болест која што ќе ве оштети физички и морално. Загадувањето – физичко или духовно, е во спротивност со она што е создадено од Бога.

Црна точка (поучна приказна)

Учителот застанал пред учениците со бел лист хартија со една црна точки во средината и ги прашал:
– Драги ученици, што гледате?
Еден ученик рекол:
– Мала црна точка…

Поучна приказна: Животна лекција за новата генерација

Еден млад човек отишол да бара работа во голема печатарска компанија. Тој поминал на првото интервју и му претстоело интервју со директорот на компанијата.

Директорот гледал дека неговата биографија е одлична и го прашал:
-Дали си земал некоја стипендија на училиште?
Момчето одговорило:
– Не
– Татко ти ли го плаќа твоето образование?
– Да – одговорило момчето
– Каде работи татко ти?
– Татко ми е ковач…

Гледајте и споделете: Не судете за луѓето според надворешниот изглед!

Многу интересен анимиран филм со една бабичка и еден млад невоспитан дечко. Но, гледајте го до крај.

Поучна приказна: Човекот што сакал да јаде манго

Еднаш одамна си живеел човек кој многу сакал да јаде манго. Одлучил да се качи на врвот на дрвото, знаејќи дека најгоре се најслатките плодови бидеќи тие се постојано изложени на сонце. Почнал да се качува по гранките на дрвото, кои биле тенки и слаби,  па на половина пат тој се лизнал и почнал да […]

Поучната приказна за Александар Македонски, што ја раскажуваат старите Индијци

Сите ја знаеме историската страна на животот на Александар Македонски, но оваа поучна приказна ни отвора нов прозорец кон мудроста на еден од најголемите ликови во светската историја.

Како општеството ни ја убива креативноста? НЕ ПРОПУШТАЈТЕ!

Краток цртан филм кој е добитник на 64 награди на фестивали, меѓу кои и многу престижни.

Како да изградите лидерски навики кај вашето дете

Најчесто наместо детето, одлуките ги носиме ние, како дел од секојдневните обврски. Само што, за разлика од машината за перење или правосмукалката, детето не е апарат, инструмент за решавање на родителските проблеми. Тоа, како и ние, е исто така сопственик на своите желби, фантазии, способности. Имено, не треба да го учите што да мисли, туку […]

15 совети од Доналд Трамп за тоа како да изградите успешна кариера

Доналд Трамп веќе е претседател на САД. Неговата животна приказна е доста живописна. Како успеа овој генијален кариерист да натрупа милиони и да преживее и по пет банкротирања? Ви предлагаме да обрнете внимание на 15 кариерни совети кои сегашниот претседател на САД ги дава целосно бесплатно. Тие го изразуваат правилниот приод кон градењето успешна кариера:

Ако денес е последниот ден од твојот живот, ќе сакаш ли да го правиш тоа што го правиш денес?

Стив Џобс рекол: „Веќе 33 години секое утро се погледнувам во огледало и се прашувам: Ако денес беше последниот ден во мојот живот, ќе сакав ли да го правам тоа што го правам денес? Кога неколку дена по ред одговорот беше `не`, знаев дека е време за промена.“

Лари Вингет: Луѓето се идиоти и јас можам да го докажам тоа! Еве десет причини поради кои самите се саботираат…

Ти сакаш да имаш повеќе успех во животот. Секој го сака тоа. И јас сакам. Но, луѓето не разбираат дека успехот не значи да имаш повеќе од сѐ. Знам, дека ова може да ти прозвучи шокантно или да те разочара, но така стојат нештата. Ти веќе го имаш тоа кое ти е неопходно за да успееш. Успехот доаѓа кога се откажеш од нешто што веќе го имаш.

(Не)случајни средби – приказна за пропуштените можности

Според една легенда, Бог се јавува пред секој од нас во различни форми – понекогаш како просјак на улицата, понекогаш како рането животно крај патот, понекогаш како непознат кој седи до нас во паркот. И понекогаш нашата реакција во една таква ситуација може да направи пресврт во нашиот живот, да ни ги оствари мечтите. Но, сѐ зависи од тоа како ќе постапиме во тој момент.

Престани да се жалиш (многу поучна приказна)

– Учителу – прашал ученикот – зошто има толку тешкотии кои ни пречат да ги постигнеме целите и кои прават да скршнуваме од избраниот пат, терајќи нѐ да се доживуваме себеси слаби?

Професорот им ја кажа на студентите најважната ЛЕКЦИЈА ЗА СРЕЌЕН ЖИВОТ

Задолжително погледнете и сѐ што ќе слушнете од професорот, применувајте!

25 мудри и многу приземни мисли на Зигмунд Фројд, кои допираат до секој човек

Човекот кој сака многу жени – ги познава жените; човекот кој сака една жена – ја познава љубовта.
Нема ништо поскапо од болеста и нејзиното игнорирање.
Првиот знак за глупоста е целосната отсутност на срам.
… …

Овој маж 10 години живеел како бездомник. Одеднаш се појавила една жена и сѐ се изменило засекогаш… (поучна приказна)

Животот често нѐ става на испит и проверува дали сме зачувале барем малку од нашата човечност која на почетокот била всадена во нас. За жал, човечноста се пројавува сѐ поретко. Но, сепак има надеж! Тоа го докажува оваа неверојатна и трогателна приказна за Џек, кој 10 години живеел како бездомник и судбината целосно му го […]

Многу поучна приказна! Едно дете гледаше како баба му пишува писмо, а научи 5 уникатни животни вистини

Понекогаш во животот правиме неверојатни усилија за да стигнеме до вистината и со тоа да се здобиеме со мудрост. Кај некои тоа се постигнува полесно, кај други е нужно повеќе време, а кај трети – не се случува никогаш. Бездруго најважен е стартот во животот, средината во која раснеме и најблиските околу нас – нашето […]

Изгореното парче леб – поучна приказна која долго ќе ја паметите

Секој од нас сака да даде позитивен пример на своите деца. Четејќи ги следните редови ќе научите важна лекција која ќе ви даде нова смисла во животот.

Зошто не треба да им „блендирате“ на другите автомобили кога ќе видите полиција на патот?

Причината е малку подлабока и обично не мислиме на тоа, но работата на полицајците не е само да пишуваат казни.

„Ќе ја помниш оваа чинија со паста за заби до крајот на животот“: Мајка користи паста за заби за да ѝ одржи едноставна но моќна лекција пред да тргне во средно училиште

Мајка се обидела да и одржи една важна животна лекција за моќта на зборовите, пред да ја тргне во средно училиште. Ејми Бет Гарднер од Кливленд, САД, зела паста за заби и ја истискала врз една чинија, за потоа да ѝ каже на ќерка си да ја врати назад во тубичето.

Човекот кој сакал да им ја обезбеди среќата на своите децата (поучна приказна)

Си одел по патот еден стар мудрец и ѝ се восхитувал на природата. По некое време поминал покрај нива на која работел еден селанец. Човекот бил изнемоштен од работа, изморен, испотен и одвај стоел на нозе.

Сите ние сме одлични актери и учиме да бидеме актери уште од деца

Одлична реклама со многу вистина во неа. Светот е преполн со актери, а само најдобрите се платени за тоа.

На крајот на улицата (краток и поучен филм)

На крајот на улицата (краток и поучен филм)

Живееме во време кога на секој агол не демнат секакви опасности, но она кон што треба да се движиме, она што се наоѓа на крајот на улицата, е доволно вредно да се соочиме со опасностите.

Црнец – православен поп во Екатеринбург, Русија

Неодамна, во православната црква на Екатеринбург верниците забележале црнец ипоѓакон, кој му помагал на Митрополитот Кирил. Црниот свештеник Баси Хафиз, сега со црковно име Харисим, првично ги изненадил луѓето, но подоцна се навикнале и го прифатиле. Следува приказната за црномурестиот православен свештеник во Русија.

20 цитати кои ќе го изменат вашиот поглед кон нештата

Зборовите се моќни. Следните цитати гарантирано ќе бидат предизвик за вашиот начин на мислење, а можеби ќе го изменат и начинот на кој живеете.

+