40 цитати од Аристотел кои ќе ве натераат да размислувате и кои можат да го променат вашиот живот

Единствената стабилна состојба е таа во која сите луѓе се еднакви пред законот.
Еден пријател вреди за педесет непријатели.
Задоволството во работата дава совршеност во делото.
Тој кој е пријател на сите не е пријател на никого.

Сократ бил еден од најумните луѓе кои некогаш живееле. Еве 24 од неговите најзначајни цитати коишто секој треба да ги прочита

– Биди љубезен, бидејќи секој кој го среќаваш минува низ тешка битка.
– Силните умови зборуваат за идеи, просечните умови за настани, а слабите умови за другите луѓе.
– Ожени се по секоја цена. Ако најдеш добра жена, ќе станеш среќен човек, а ако најдеш лоша, ќе си станеш философ.
– Тој кој не е задоволен со тоа што го има, не би бил задоволен ни со тоа што би сакал да го има.
Следуваат уште 20…

17 цитати од Платон кои ќе ви помогнат да си го подобрите животот

Луѓето се како земјата. Можат да те хранат и да ти помогнат да пораснеш како личност или можат да го попречат твојот растеж и да направат да се исушиш и умреш.

10 тајни на шаолинските монаси за тоа како вечно да останете млади

Ако ги прашате луѓето што им е најважно во животот, повеќето ќе одговорат – здравјето. Но колку луѓе живеат во согласност со ова нивно верување? Еве една листа на совети од еден шаолински монах за тоа како да бидете здрави и млади.

10 мудрости и цитати од старите Индијанци

Дали културата на Индијанците била причината за геноцидот извршен врз нив Тие живееле во склад со Мајката Природа и често биле нарекувани „Чувари на Земјата“. Тие сакале да „чекорат лесно на Земјата и да живеат во склад и хармонија.“ Можеби ако останале повеќе Индијанци да послужат како пример на останатите народи, нашата планета немало да се соочува со такви проблеми. Секој може да извлече полза од усвојувањето и применувањето на древните духовни учења на индијанските мудреци и старешини.

Професор во средно на своите ученици им дава моќна лекција за привилегираноста. Задолжително погледнете, ќе научите многу!

Ако го читате ова, веројатно уживате во доста привилегии за кои можеби не сте ни свесни, бидејќи тие нешта ги примате здраво за готово. Тешко е да се разбере и доживее тоа, дури и за возрасните, но еден професор нашол прекрасен начин нагледно да им го објасни на неговите ученици. Не испуштајте ја оваа брилијантна лекција!

Никој за ништо не ти е должен – писмото на еден татко како новогодишен подарок за неговата 9-годишна ќерка

Покојниот Хари Браун е автор, политичар и инвестиционен аналитичар. Бил претседателски кандидат на Либертаријанската партија за претседателските избори на САД во 1996 и 2000 година. Автор е на повеќе од дванаесет книги кои се продале во повеќе од 2 милиони копии. Како новогодишен подарок на неговата деветгодишна ќерка решил да и подари нешто невообичаено, но и нешто многу искрено – мотивационо писмо полно со вредни совети и животно искуство.

Љубовта денес – Задолжително погледнете!

Љубовта денес – Задолжително погледнете!

Кој висико лета, ниско паѓа!

Краток цртан филм кој морате да го вдите! Ем ќе се насмеете, ем ќе си извлечете добра поука!

Краток цртан филм кој морате да го вдите! Ем ќе се насмеете, ем ќе си извлечете добра поука!

Филмот се вика „Офелија“ и е една многу интересна анимирана романтична комедија за времето во кое живееме, без приватност, кога секој може да дознае се за тебе преку социјалните мрежи.

Неуспешна подготовка за претстојниот викенд (2 фото)

Авторот на фотографиите во продолжение решил добро да се подготви за претстојниот викенд со пријателите. Го наполнил фрижидерот со пиво, ама една работа заборавил… Извадил едно пиво од долниот дел и… 🙂  

Борбата за чист град на еден моторџија

Борбата за чист град на еден моторџија

Овие неколку дела што ги направи моторџијата вредат многу, затоа што видеово ќе го видат луѓето од целиот град и ќе размислат два пати пред да фрлат ѓубре на улица нареден пат.

Поучна приказна

Никој човек не е совршен. Кај секој има добри и лоши особини. Кај некој победуваат добрите а кај некој лошоте одобини. Зошто? Дедо на својот внук му раскажува животна приказна: Во душата на секој човек се води битка. Како битка помеѓу два волка. Во душата на секој од нас. Едниот волк го претставува злото, бесот, […]

Дупки во ѕидот на пријателството (поучна приказна)

Еднаш, многу одамна живееше една девојка која имаше многу лош темперамент… Нејзината мајка и дала кеса полна со шајки и и рекла дека секој пат кога не ќе може да ја контролира својата лутина, да закове една шајка во ѕидот. Првиот ден девојката морала да закове дури 37 шајки. Во текот на наредните неколку недели девојката учела […]

Ќе бидам среќен кога… Зошто да ја чекате среќата? (поучна приказна))

Се убедуваме дека животот ќе ни биде подобар кога ќе се венчаме, кога ќе добиеме дете, а потоа и друго дете. Тогаш сме фрустрирани бидејќи децата не се доволно големи и ќе бидеме задоволни кога ќе пораснат. Потоа ние сме фрустрирани бидејќи децата се во пубертет. Си велиме дека ќе бидеме среќни кога ќе излезат […]

Парадоксот на нашето време (поучна приказна)

Прв дел: Имаме повисоки згради но пократки нерви, пошироки улици но тесни ставови. Трошиме повеќе но имаме помалку, купуваме повеќе но уживаме помалку. Имаме поголема куќа но помало семејство, повеќе удобности но помалку време. Имаме повеќе дипломи но помалку разум, повеќе знаење но помалку размислувања, повеќе експерти но сепак повеќе проблеми, повеќе медицина но помалку […]

Поучна машка приказна – задолжително четиво за сите жени ;)

Еден ден, додека дрвосечачот сечеше гранка од едно дрво над реката, неговата секира падна во водата… Еден ден, додека дрвосечачот сечеше гранка од едно дрво над реката, неговата секира падна во водата. Кога заплака, се појави Господ и го запраша зошто плаче. Тој му одговори дека секирата му паднала во водата и дека му е […]

Лубов, успех или богатство (поучна приказна)

Еднаш една жена ги полевала своите цвеќиња, кога здогледала тројца старци пред градината.. Не ги познавала, но сепак им прозборела: “Мислам дека не ве познавам, но ми се чини дека сте гладни. Ве молам влезете внатре и каснете нешто.” Старците ја прашале: “Дали вашиот сопруг е дома?” “Не”, рекла таа, “не е.” “Тогаш треба да […]

Малото дете и ангелот чувар (поучна приказна)

Си било еднаш едно дете кое се подготвувало да дојде на свет. Еден ден го прашало Господ: -“Господе, ми рекоа дека утре ќе ме испратиш во Светот, но јас сум толку мал и немоќен, како ќе живеам таму?” Бог му одговори: “Од сите ангели, еден одбрав само за тебе. Тој ќе те чека и штити. […]

Секој сам е одговорен за својата среќа (поучна приказна)

Еден 92 годишен старец секое утро се шетал во чиста облека, со модерна фризура, совршено избричен. Неговата 70 годишна жена неодамна починала и затоа одлучил да се пресели во домот за старци… После неколку часа трпеливо чекање во ходникот на домот, пријатно се насмевнал кога му кажале дека собата му е подготвена. Додека одел кон […]

Важните нешта во животот (Поучна приказна)

Еден професор по философија пред да започне часот ставил некои предмети на катедрата. Кога започнал часот, тој без ниеден збор зел една голема и празна тегла од мајонез и почнал да ја полни со камења со дијаметар од околу пет сантиметри. Потоа ги прашал студентите дали теглата е полна. Тие кажале дека е полна. Зел […]

Поучна приказна: Доверба

Едно мало девојче со нејзиниот татко поминуваа преку еден мост. Татко и беше исплашен, па милно му рече на девојчето: – Мила, те молам држи ми ја раката за да не паднеш во реката. Малото девојче рече: – Не, татo, ти држи ми ја раката. – Што е разликата ? – праша збунетиот татко. – […]

Необичен подарок (поучна приказна)

Во едно мало богато кралство, секое утро еден просјак без ниеден збор на кралот му носеше по едно јаболко, му го подаруваше и си заминуваше. Кралот, кој беше навикнат да прима многу поскапоцени подароци од ова овошје кое секое утро го добиваше, обожаваше да се изнасмее на сметка на просјакот откако тој ќе си заминеше… […]

Подарок (поучна приказна)

Едно момче се спремало за доделување на дипломата. Бидејќи со месеци им се воодушевувал на спортските автомобили кои стоеле на излозите во авто салоните, а и знаел дека татко му може да си дозволи таков подарок, па затоа и му кажал дека автомобил е се што сака како подарок за дипломирањето. Како што се наближувал […]

Четирите жени – поучна приказна

Еден богат човек имал ЧЕТИРИ ЖЕНИ . Најмногу ја сакал ЧЕТВРТАТА, и и се восхитувал најмногу. Се грижел за неа и и го давал само најдоброто… Исто и ТРЕТАТА ја сакал многу, и сакал да им ја покажува на своите пријатели, но секогаш се плашел да не ја изгуби заради некој друг. И ВТОРАТА ја […]

Вистинското во нас – поучна приказна

Eден признат стручњак од областа на човечкиот потенцијал држи предавање. Во воведниот дел од предавањето тој зема еден портокал во раката и покажувајќи го кон публиката ги запраша… – Ако со сета сила го стегнам овој ПОРТОКАЛ, што би излегло од него? Една девојка од првиот ред веднаш дофрли: – Тоа ви е многу глупаво […]

Алчност – поучна приказна

Си биле еднаш eден маж и жена кои биле многу богати. Мажот секој ден работел до доцна, а кога ќе се врател дома, никогаш не бил расположен и постојано и викал на жената: “Пушти ме на мир“, “Изморен сум“ “Остави ме“. Во близина на нивната ќуќа живеело едно сиромашно, но среќно семејство. Кај нив секогаш […]

Доброто со добро се враќа – ПОУЧНА ПРИКАЗНА

Еден ден, едно сиромашно момче коешто продавало разни нешта од врата на врата за да може да се школува останало со само една паричка во својот џеб, а било многу гладно. Решил на следната врата да замоли за оброк. Како и да е, кога една прекрасна млада девојка му ја отворила вратата, тој се засрамил […]

Цитати за добрината

Вчера ви претставивме една кратка поучна приказна за тоа како никогаш не можеме да знаеме кога сторената добрина ќе ни се врати со добрина. Но, како што забележавте и во вашите коментари, тоа не секогаш е така. Во денешниов прилог ви претставуваме цитати за добрината, кажани од секакви луѓе; моќници, кралеви, писатели, уметници, философи, верници и атеисти, […]

Што е вистинска љубов? – поучна приказна

Една арапска принцеза се заљубила во еден роб толку многу што сакала да се омажи за небо. Колку повеќе нејзиниот татко се спротиставувал и колку повеќе се обидувал да је отргне од таа ЉУБОВ, принцезата се повеќе го сакала робот. Еден ден се појавил еден мудрец кој му рекол: – На погрешен пат сте, калифе. […]

Крадец – поучна приказна

Постоеше еднаш еден крадец по име Артур Бери. Тој беше необичен крадец. Крадеше накит и уметнички дела во времето на 90 тите години и стекна меѓународна репутација како веројатно најистакнатиот крадец на накит на сите времиња. Всушност, Артур стана сноб, почна да ги одбира „клиентите“, не крадеше од било кој – не Артур Бери. За […]

+