Жицарница претворена во луксузна хотелска соба која виси 2.750м во воздухот

Луѓе од целиот свет се пријавуваат да бидат заробени во жицарница во текот на една ноќ. Ова можеби ќе ви звучи лудо, но станува зборе работи за ексклузивен престој во...

Приватен остров со прекрасна вила по цена на куќа во Скопје

Островот Палома во Бокас Дел Торо, Панама е една од најевтините понуди на пазарот на приватни острови. Површината на целиот остров е 1000 метри квадратни, нема ниту змии, ниту инсекти,...

Како изгледа одмор на Хаваи?

Како изгледа одмор на Хаваи?

После девојките на видеово ќе ви стане јасно зошто Хаваи е број 1 туристичка дестинација во...

Живеам во Хокаидо, и секое годишно време го фотографирам ова величествено езерце

Ова сино езерце во Хокаидо ги менува боите во зависност од времето. На пример, на пролет има спектакуларно зелена боја. Вештачкото езеро беше создадено како дел од систем за контрола...

Некои од најневеројатните места во светот за кои веројатно не сте ни слушнале

Веројатно и да ве кренат од сон, ќе знаете да наброите некои од светските врвни туристички одредишта. Замислете ги сите тие туристи со ужасни маици и патики како без врска...

Екстремно опасно качување на замрзнатите Нијагарини водопади

Екстремно опасно качување на замрзнатите Нијагарини водопади

Канадскиот алпинист Вил Гед отиде едно ниво погоре од екстремниот алпинизам, обидувајќи се да се искачи по замрзнатиот дел од Нијагарините водопади. Погледнете ја мисијата на која ретко кој човек...

Зграда – град во Америка

Во американската држава Алјаска постои едно мало гратче со име Витер. Во гратчето живеат само 220 жители. Она што го прави гратчето уникатно е што сите жители живеат во единствената...

Вака изгледа зимата во Норвешка и никој не крева галама

А ние блокиравме со 30 сантиметри снег, пола држава немаше струја 10 дена...

Кафе турнеја низ светот

Кафе турнеја низ светот

Дали сте љубител на кафе? Ако сте, знаете дека ништо на светот не е како првата голтка на вкусно кафе рано наутро. Одеднаш денот - без разлика дали истура дожд...

Моето големо патување во 2 минутно видео: 10 недели по пустините, џунглите, плажите и планините на Јужна Америка

Моето големо патување во 2 минутно видео: 10 недели по пустините, џунглите, плажите и планините на Јужна Америка

Вака се прави видео кога патувате во егзотични земји како што се Аргентина, Чиле, Боливија, Перу, Бразил и Парагвај. Дечково успеа неговото патување да го срочи во прекрасно 2 минутно...

15 примери за едни од најубавите кино сали во целиот свет

Со технолошкиот напредок некако се загуби интересот за одење во кино, делумно поради можноста да се гледа секој филм во удобноста на сопствениот дом, а делумно и поради тоа што...

Најпопуларниот камен во бразилскиот национален парк Тижука

Каменот е популарен затоа што се наоѓа на височина од 355 метри и е идеален за правење на екстремни фотографии за споделување на социјалните мрежи. При тоа животот воопшто не...

15 волшебни улици од целиот свет, украсени со дрвореди и цвеќиња

Јапонците ги набљудуваат пролетните цутења како дел од ханами - ценење на минливата убавина - но не ви е потребно некоја длабока философка продуховеност за да уживате во лежерна прошетка...

Автомобили кои зимата ги претворила во уметност

Зимата е прекрасно годишно време, но да бидеме реални, кога се будите рано наутро и ја наоѓате вашата кола заглавена во снег и замрзната, не е баш пријатно искуство. Како...

Магичен макро свет на полжави и бубачки од Вадим Трунов

Вадим Трунов е самоук фотограф од Воронеж, Русија, кој фотографира прекрасни макро фотографии со полжави, инсекти и печурки кои како да ја прикажуваат нивната личност и ткаат волшебни мали приказни...

Прекрасна мала црква на мал остров во Русија

Црквата е изградена на површина од 100m², дело на дизајнерот Андреј Ротинов. Поради тоа, црквата го носи неговото и името на светецот Св. Андреј, и е завршена и посветена во...

12 уникатни хотели од целиот свет

Кога се патува до некоја прекрасна и егзотична локација, би требало да се избере и хотел кој ќе го надополнува тоа искуство. Секој од хотелите спомнати тука на своите гости...

Волшебни зимски пејзажи од целиот свет

Зимата знае да биде здодевна со сиот тој студ и настинки поради кои морате цели денови да минувате дома. Но дури и да ги претпочитате потоплите месеци, не може да...

Имав ретка можност да сликам превртена санта мраз на Антарктикот

Ја имав таа среќа да налетам на превртена санта мраз на Антарктикот. Нејзините бои и изглед беа сосема поинакви од сите други кои сум ги видел во живо и на...

15 соби со поглед кој го одзема здивот

Погледот кој го има дадена просторија е важен дел од општиот амбиент и често може да направи да се чувствуваме подобро. Еве 15 примери за...

Овие колоритни планини се премногу прекрасни за да се од планетата Земја

Во провинцијата Гансу во Кина се наоѓа едно виножито на кое ќе му треба милијарда години да се изгуби. Но, не се наоѓа на небото. Геолошкиот парк Жангје Данксиа е...

Сакате да го поминете вашиот одмор надвиснати над плажа? Изнајмете ја оваа куќичка!

Најекстремната викендичка на светот се наоѓа крај Индискиот океан во Австралија. Одморалиштето се надвишува 40 метри над песокот и брановите, кадешто никој нема да ви додева. Тоа е место во...

25 извонредни барови кои треба да се посетат во 2015

Чаша вино на 2000 метри надморска височина на Алпите? Не би имал ништо против, ни...

30 најдобри фотографии на National Geographic за 2014 година

Уживајте во изборот фотографии кои го одземаат...

Како изгледа кога мајката Природа си ја врати назад земјата која ѝ била одземена

Пред човекот да научи како да ја обработува земјата, мајката Природа била господар на планетата и таа решавала дали човекот ќе има за јадење, вода за пиење или дали ќе...

Прастари дрвја: 14-годишната потрага на Бет Мун да ги фотографира највеличествените дрвја

Фотографот Бет Мун од Сан Франциско била на секој континент на планетава, четиринаесет години барајќи ги најретките, најголемите и најстарите дрвја на Земјата за да ги овековечи со нејзината камера....

Тајниот свет на полжавите овековечен во овие неверојатни фотографии

Фотографот Вјачеслав Мишченко успева на прекрасен начин да ги сними малите суштества коишто инаку едвај и да ги забележуваме. Таков е случајот со овие фотографии со полжави. Сите ги сакаме...

Фотограф патува до најстуденото село на Земјата (-63°С)

Ако мислите дека зимата веќе пристигнала во вашиот град, сликиве од Ојмјакон, најстуденото село на Земјата, можеби ќе ве премислат. Со најниската температура, регистрирана во 1933г. која изнесувала -63°С, и...

10 дена на екстремни временски услови ја претворија оваа планина во Словенија во ледено кралство

Словенскиот фотограф Марко Корошец знае дека мразот и снегот можат да формираат впечатливи структури, но тоа што го виде после долгото искачување на планината Јаворник ги надмина сите негови очекувања....

20 причини зошто природата е многу поужасна отколку што си мислите

Природата може да биде нешто прекрасно за набљудување, како на пример величественоста на глетката како една гасеница излегува од својот кожурец како прекрасна пеперутка. Но фактите кои ќе можете да...

+