Планината Матерхорн се наоѓа на границата помеѓу Швајцарија и Италија, висока е 4.478 метри и е 10-та највисоката планина во Алпите.
Повеќе од 500 алпинисти загинале на Матерхорн од првото искачување во 1865 година.
Погледнете како изгледа застрашувачкото искачување на врвот од прво лице.

Сподели на Facebook
пати видено