Тојота ја претставија својата прва водородна кола Мираи

Тојота ја претставија својата прва водородна кола Мираи

Името на автомобилот на јапонски значи иднина, а иднината Тојота ја гледа во новиот мотор кој е изграден на принцип на горивни ќелии. Горивните ќелии се електрохемиски ќелии кои произведуваат електрична енергија од енергијата ослободена од хемиска реакција на водородот на кој континуирано му се доведува оксидирачки агенс.

Жителите на Винуски, САД планирале да го покријат својот град со џиновска пластична купола

Можеби ќе звучи како нешто од филмот „Симпсонови“ или „Под куполата“ на Стивен Кинг, но жителите на овој град во државата Вермонт навистина планирале да го покријат нивниот град со џиновска пластична купола. Првичната причина за ова било драстичното намалување на трошоците за затоплување. Винуски во тоа време бил сиромашен град со 7000 жители. Годишните […]

Паметни изуми на обичните Кинези (60 фото)

Погледнете какви се чуда излегуваат од гаражите на обичните Кинези.

Што прават Германците за 24 часа?

Што прават Германците за 24 часа?

Ова е пример кој треба да го следиме и од кој треба да учиме. Оваа работа кај нас ќе се изведуваше недели, ако не и месеци, а на Германците им требаа само 24 часа.

Велосипедска патека осветлена од сончева енергија, инспирирана од Ван Гог

Оваа восхитувачка велосипедска патека во Нуенен, Холандија, само што беше откриена од Studio Roosegaarde, лабораторија за социјален дизајн која се воздигнала со нивните истражувања на преплетувањето на луѓето, уметноста, јавниот простор и технологијата, а најмногу преку проектот „Smart Highways“ кој може да ја промени иднината на сообраќајот, намалувајќи ги потенцијалните сообраќајни несреќи до минимум. Овие […]

Како се поправа излижана гума?

Како се поправа излижана гума?

Финецов ќе ви покаже како паметните луѓе наместо да ги фрлаат старите излижани автомобилски гуми им даваат втор живот и ги прават безбедни за возење.

Лантерн: Револуционерен џебен уред кој ќе прима бесплатни податоци од сателитите засекогаш

Лантерн: Револуционерен џебен уред кој ќе прима бесплатни податоци од сателитите засекогаш

Ова е најреволуционерниот уред кој се појавил во последно време и кој ќе го смени светот во кој живееме и начинот на кој комуницираме. Наместо да користи интернет, уредот користи аутернет, односно прима податоци директно од сателитите кои орбитираат околу планетата. Лантерн ги складира податоците и прави библиотека која можете да ја користите каде и […]

Каква тајна крие парната локомотива во дворот на овој човек?

Човекот потрошил цели 3 години за да ја направи локомотивата онаква каква што ја замислил, со сите ефекти, испуштањето пареа, ѕвоното, а најинтересниот дел се наоѓа внатре. Локомотивата всушност е комбинирана пушница за месо и скара.

Летала за брза помош кои доаѓаат на местото на несреќата за 1 минута

Летала за брза помош кои доаѓаат на местото на несреќата за 1 минута

Една од најубавите примени на современите технологии. Додека стручното лице ви објаснува на телефон што да правите, медицинското летало со опрема и камера веќе стигнува на местото на несреќата. Потоа стручното лице гледа што правите и ви дава упатства. Овие летала се движат со брзини од 100 км/час. Браво за идејата! Многу животи ќе се […]

Извршниот директор влезе во колата со стакла отпорни на куршуми и му даде на вработениот автоматска пушка AK-47

Извршниот директор влезе во колата со стакла отпорни на куршуми и му даде на вработениот автоматска пушка AK-47

Трент Кимбел е директор на компанија од Тексас, САД која произведува стакла отпорни на куршуми. Наместо класична реклама, директорот доби луда идеја самиот тој да му покаже на светот колку се квалитетни производите на нивната компанија.

Оваа сосема нормална хемиска реакција изгледа како огнена порта кон царството на демоните

Вчера на Мотика можевте да прочитате дека во историјата навистина постоеле прирачници за правење магии, но видеото подолу воопшто не е дел од тие вештерски рецепти (иако изгледа дека е). Овој демонски оган изгледа како некаков вид на враголија од Некромантскиот прирачник, но всушност се работи за обичен училишен експеримент. Соединението амониум дихромат ((NH4)2Cr2O7) уште […]

Безбедносни камери на кинеските улици (6 фото)

Од далеку ќе помислиш дека на бандерата наседнале птици, а всушност градоначалникот е воајер 🙂 .

Иако имаме поголеми и поразвиени мозоци, сепак не можеме да се мериме со мајмуните

Иако имаме поголеми и поразвиени мозоци, сепак не можеме да се мериме со мајмуните

Кога во прашање е визуелната брзина на обработка и меморирање, можеме вода да им носиме на мајмуните. Во видеото во продолжение, шимпанзото Ајуми ги допира броевите од 1 до 9 по редослед.

Како научниците го решија проблемот со нервозните пингвини при едно проучување?

При напорите да се набљудува климатската промена и нејзините ефекти врз животните средини и дивиот свет, научниците од Универзитетот на Стразбург очигледно црпеле инспирација од епизода на Футурама и од ровер направија робот пингвин. „Нешто си ни познат“ Малиот ровер беше обвиткан со меко крзно и глава на пингвин за да наликува на младенче пингвин. На […]

Постои веб-страница која можеби токму во овој момент емитува во живо снимки од ВАШИОТ дом!

Една веб страница успеала да пристапи до повеќе од 73.000 локации од целиот свет од домашните камери поврзани на интернет, ползувајќи се од тоа што нивните сопственици не ставиле лозинки за нивните камери и ги употребуваат стандардните фабрички со што камерите се достапни практично на секого, известува Network World. Веб сајтот – insecam.com – тврди дека собрал снимки […]

Борба со мечови помеѓу 2 роботи

Борба со мечови помеѓу 2 роботи

Посетителите на еден саем за индустриски машини можеа да ја проследат оваа необична битка со мечови на штандот на швајцарскиот производител на роботизирани машини ABB. Се разбира сето ова е алгоритам и роботските раце цело време ги повторуваат истите испрограмирани движења.

Нова најбезбедносна брава до сега со 23 дупки дизјнирана во Тајван

Нова најбезбедносна брава до сега со 23 дупки дизјнирана во Тајван

Крадците во иднина ќе мора да си бараат нова професија :). Бравата уште не е во продажба, но се очекува да направи бум на пазарот.

Што знае науката за „временските дупки“ и што значат тие за вселенските патувања?

Во „Меѓуѕвезден“, новиот филм на Кристофер Нолан, астроанутите преку новооткриената временска дупка близу Сатурн ја напуштаат нашата галаксија и откриваат нови светови во кои човештвото може да се насели. Зборот „црвоточина“ или „временска дупка“ се често среќавани во популарната култура и научната фантастика, но што точно претставува тоа? Дали овие кратенки низ времето и просторот и времето навистина постојат, или се само уште една научно-фантастична измислица.

Генетиката на пиењето кафе

Кафето е топла напивка без која голем дел од светот не може да се разбуди. И додека можеби се одвикнувате од кафето или се обидувате да го замените со кафе без кофеин, според некои нови истражувања љубовта (или во некои случаи зависноста) кон кафето е можеби нешто што ни е врежано во гените.

Првиот компјутерски црв

На 3 ноември 1988, 23-годишниот дипломец по име Роберт Тапан Морис на интернет пуштил компјутерска програма којашто штотуку ја завршил. Воопшто немал претстава дека пушта вирус кој засекогаш ќе го промени интернетот.

Јако: Зумирај малку те молам

Јако: Зумирај малку те молам

Сеуште не можам да поверувам каква камера има типот што снима.

Никси: Првиот квадкоптер со камера кој се носи на рака како часовник

Никси: Првиот квадкоптер со камера кој се носи на рака како часовник

Ова е вистинско чудо на технологијата. Во иднина секој од нас ќе си носи не само камера, туку и камерман со себе.

Овие 11 пронајдоци се повеќе од брилијантни и сигурно некој од нив ќе почне масовно да се користи

Секој ден се патентираат нови и нови пронајдоци. Некои се повеќе полезни, други помалку. Но, некои се толку брилијантни, што просто се чудите зошто сѐ уште не се произведени милиони од нив. Пронајдоците на оваа листа можат да бидат едноставни и практични, луксузни, како и сѐ помеѓу овие две крајности.

Авион на далечинско лета со брзина од 706 км/час

Авион на далечинско лета со брзина од 706 км/час

Ова е видеото кога авиончето на Нилс Хербрих од Германија го постави Гинисовиот рекорд.

Пердувите или топката за куглање? Што ќе падне побрзо во безвоздушен простор?

Пердувите или топката за куглање? Што ќе падне побрзо во безвоздушен простор?

Британскиот физичар Брајан Кокс ја посети најголемата вакуум комора во светот, онаа во која НАСА ги тестира своите ракети.

Мекдоналдс ја откри тајната како го прават нивниот популарен сендвич McRib

Мекдоналдс ја откри тајната како го прават нивниот популарен сендвич McRib

Поради многуте негативни коментари на социјалните мрежи, најголемата компанија за брза храна во светот реши да им покаже на своите најголеми противници што се случува зад затворените врати. За видеото тие поканија еден професор кој бил доста гласен на социјалните мрежи за да не се јаде ништо од Мекдоналдс. Особено одвратни му изгледале „ребрата“ од […]

Уникатната количка на батерија на кинескиот столар која крева 32 км/час

48 годишниот столар направи дело за восхит. Како количката на Ноди од цртаниот филм :).

Машина за облекување хигиенски најлони на чевли

Машина за облекување хигиенски најлони на чевли

Штом ја имаат технологијава, нареден изум ќе им биде, машина за ставање презервативи :).

Руски митралез за еден војник со 4 килограми куршуми на грбот

Руски митралез за еден војник со 4 килограми куршуми на грбот

Таканаречениот „флексибилен ракав“ овозможува лесен а автоматизиран проток на куршумите од ранецот до митралезот. Капацитетот на ранецот е 550 куршуми.

Компјутерска фотелја за уживање (4 фото)

Кога веќе цел ден го поминуваме пред компјутер, зошто да не си го направиме престојот поудобен. Човеков направил совршен микс на креветот и компјутерот. Ако случајно ти се придрема додека седиш пред компјутер, само треба да ги затвориш очите :).

+