PlayStation 4 лаптоп

PlayStation 4 лаптоп

Дечково искористил еден недостаток на популарните PlayStation играчки конзоли, го решил проблемот и тоа го претворил во свој бизнис. За да играте PlayStation мора да седите на исто место врзани за конзолата и за телевизорот, но од сега не мора да биде така. Дечково успеа целиот PlayStation 4 да го спакува заедно со монитор во […]

Швајцарска компанија човечките кремирани посмртни останки ги претвора во дијаманти

Швајцарската компанија Алгорданца пронашла впечатлив и неочекуван приод кон зачувувањето на споменот кон починатите.

Вистински „невидлив“ чадор кој со помош на воздушни млазови ве штити од дождот

Со години луѓето се обидуваат да го усовршат дизајнот на чадорот, но без некој голем успех. Што и да прават, чадорот секогаш е подложен на виткање и кршење. Но, дизајнерите од Кина конечно развија еден сосема нов дизајн наречен „воздушен чадор“, кој нема платно и игли кои да се виткаат и кршат. Наместо тоа, овој револуционерен „невидлив“ чадор со помош на повеќенасочни воздушни млазови го одбива дождот од вас.

Ја сакате музиката, но знаете ли колку и на кој начин таа влијае врз вашиот живот?

Помислете на вашиот омилен бенд или омилена песна. Има повеќе причини зошто тие ви се омилени отколку што сте свесни. Каква музика слушате кажува многу за тоа каква лично сте, а исто така може да повлијае и врз многу нешта кои ги правите. Не верувате? Во редовите кои следуваат научете повеќе за тоа колку музиката може да ве промени.

Дали сте знаеле дека на вашиот мозок може да му влијаат овие нешта?

Сите ние сакаме здрав, активен мозок. Здравиот мозок ни помага да останеме живи, здрави и успешни. Но понекогаш има други надворешни сили кои можат да ја зголемат или намалат мозочната активност. Секојдневните случувања и појави драстично го менуваат мозокот и треба да се запознаеме со нив.

Земјата имала среќа со овие огромни метеорити, но следниот пат можеби нема да биде така

Метеорит е објект од вселената кој навлегува во атмосферата на друг објект и паѓа врз површината. Вообичаено секој метеорит кој го наоѓаат луѓето е некој помал камен од нашиот сончев систем. Тој стигнува до Земјата, се пробива низ атмосферата и удира на површината.

Но, тоа не значи дека сите метеорити се мали. Еве 7 примери за најголемите метеорити кои удриле во земјата.

Литванските велосипедисти на креативен начин покажаа колку простор штедат велосипедите

Литванските луѓе, свесни за сета корист што ја имаат луѓето и општеството од возењето велосипеди наместо коли, смислија креативен начин како да го свртат вниманието на јавноста.

Какви возила користи Google за да слика во пустините?

Какви возила користи Google за да слика во пустините?

Google пуштија специјални „возила“ кои треба да ја снимат пустината Лива во Обединетите Арапски Емирати, за потребите на сервисот Google Maps.

Направете си сами ефикасен навлажнувач на воздух

Ова особено добро ќе им дојде на луѓето кои се греат на парно.
1. На едно пластично шише направете отвор 5×10 сантиметри.

Најновото вселенско летало на НАСА, „Орион“, прв пат ќе се лансира во Вселената во декември 2014

Најновото вселенско летало на НАСА, „Орион“, прв пат ќе се лансира во Вселената во декември 2014

Леталото има поинаков дизајн од до сега видените ракети и може да однесе човечки екипаж дури и на марс. Првиот лет ќе биде без екипаж за да се тестира леталото. Еве како планираат да го изведат летот.

Ужасната вистина за марихуаната: 20-годишното експертско проучување конечно ГИ ПОБИВА тврдењата дека пушењето трева е безопасно

Еден од шест тинејџери кои редовно ја пушат дрогата стануваат зависни
Го удвојува ризикот за развивање на психотични нарушувања, вклучително и шизофренија
Тешката злоупотреба во текот на пубертетот го попречува интелектуалниот развој
Возењето после пушење трева го удвојува ризикот за сообраќајна несреќа

Како во иднина ќе работат дизајнерите?

Како во иднина ќе работат дизајнерите?

Ова е визијата на Adobe, компанијата која ги прави водечките програми за дизајн и монтажа на фотографии и видеа (Photoshop, After Effetc, Indesign, Illustrator итн.). Штом Adobe така вика, така и ќе биде :).

Германски кран кој самиот себе си се составува

Германски кран кој самиот себе си се составува

Германците знаат како паметно и ефикасно да ги искористат ресурсите што веќе им се на располагање.

Еве како да си го исправите новиот iPhone 6 ако ви се свитка во џебот

Еве како да си го исправите новиот iPhone 6 ако ви се свитка во џебот

Човеков најде начин како да го подобри дизајнот на новиот iPhone 6, затоа што се нервираше бидејќи телефонот постојано му се свиткуваше во џебот. Свиткувањето настанува поради најозборуваната опција „свиткување“ на новите iPhone смартфони, за која сеуште не е јасно дали е опција или грешка на Apple или само антиреклама од конкурентите и хејтерите.

Како се нарачува сендвич во новиот ресторан на МекДоналдс во Австралија?

Како се нарачува сендвич во новиот ресторан на МекДоналдс во Австралија?

Ова е прв ресторан од ваков тип, а со оглед на тоа дека секој јаде сендвич каков што сака, може да очекуваме дека сите наредни МекДоналдс ресторани ќе бидат такви. Погледнете каков сендвич доби типот.

Разликата меѓу германското и кинеското оружје

Разликата меѓу германското и кинеското оружје

Човеков споредува само два дела кои се користат за производство на оружје. Првиот дел е кинексиот, кој како што можете да слушнете, работи но произведува малку шум. Вториот е германскиот кој е бесшумен, но 30 пати поскап од кинескиот.

Како мајсторот ми ја поправи WC шолјата? (2 фото)

Талентот напорно работел 2 часа за да го отстрани дефектот и да намести се како што треба… не баш се :).

Глупави деца се обидоа да свиткаат iPhone 6 во продавница на Apple

Глупави деца се обидоа да свиткаат iPhone 6 во продавница на Apple

Пред неколку дена на интернет се појави лажно видео, направено во стилот на рекламите на Apple, во кое се тврдеше дека новите iPhone 6-ки можат да се превиткуваат и да ја задржат формата. Децава наседнале на видеото и решија да пробаат :).

Чеканот кој што дедото му го подарил на својот внук (5 фото)

За жал во денешно време, благодарение на Кинезите, не се прават вакви квалитетни алати. Не ретко се случува штрафот да е направен од поцврст метал отколку штрафцигерот.

Магичната кригла која никогаш не се истура

Магичната кригла која никогаш не се истура

Навистина личи како некоја магија, а всушност е чиста физика. Ја удираш не паѓа, а лесно се крева како и секоја обична чаша.

Што ќе се случи ако ви падне новиот iPhone 6?

Што ќе се случи ако ви падне новиот iPhone 6?

Дечково ги тестираше двата нови модели iPhone 6 и iPhone 6 Plus, а еве ги резултатите.

Современо цепење дрва со направа која се монтира наместо тркалото од автомобилот

Современо цепење дрва со направа која се монтира наместо тркалото од автомобилот

Цепење без мака, особено корисно за дрва кои тешко се цепат со секира.

Чистење на гумени остатоци од метал со ласерски пиштол од 1000 вати

Чистење на гумени остатоци од метал со ласерски пиштол од 1000 вати

Чистење со светлина, без хемикалии и други помошни средства. Ова е вистинската моќ на современата наука и технологија!

Кинезите почнаа да прават патеки за зависниците од мобилни телефони (8 фото)

Во туристичкиот град Чонгкинг во Кина, неодамна беше направена нова пешачка патека за зависниците од мобилни телефони. Така, сега зависниците можат слободно да одат со главата надолу, без страв дека ќе се судрат со другите пешаци. Ова е прва ваква пешачка патека во светот.

Мотика изум на годината: Направа за облекување чорапи

Мотика изум на годината: Направа за облекување чорапи

Ви здосади секој ден да се борите со мачите со своите чорапи? Не очајувајте! На вашите тешки маки и проблеми им дојде крајот :).

Одлична јапонска финта за ефикасно лепење ханзапласт на прст

Одлична јапонска финта за ефикасно лепење ханзапласт на прст

Како до сега не ми текнало ова?

Како правилно се седи пред компјутер?

Како правилно се седи пред компјутер?

Упатство за мајки, татковци и деца, кое морате да го почитувате!

Иранските беспилотни летала кои би можеле да ви го спасат животот

Иранските беспилотни летала кои би можеле да ви го спасат животот

Ирански инженери развиваат беспилотни летала способни за спасување луѓе од давење за време на несреќи. Овој октокоптер може да пристигне многу побрзо од човекот на местото на настанот и побрзо да го спаси лицето кое е во опасност. Уредот се движи многу брзо, не му требаат подготовки, едноставно за неколку секунди е на местото на […]

Дрвениот багер на еден Јапонец

Дрвениот багер на еден Јапонец

Човекот живее во градот Јаманаши, си работи обична работа за да преживее, а целото свое слободно време го посветува на создавање на магија од дрво.

Како еден креативен човек успеа својата стара када да ја претвори во нешто преубаво?

Наместо да им ја даде на собирачите на старо железо, човеков најде начин како да и подари втор живот на неговата стара када.

+