Каков интернет добивате во Романија за 750 денари месечно?

Каков интернет добивате во Романија за 750 денари месечно?

Брзина поради која ќе посакате да се преселите во Романија ;).

Духови во огледало: Современата технологија прави чуда!

Духови во огледало: Современата технологија прави чуда!

Очекуваме скриена камера со огледалово. Ќе има полнење гаќи :).

Застрашувачко: Ова се новите ласерски топови на американската морнарица

Толку се прецизни што може да ја погодат било која точка од метата, без разлика што таа е во движење.

Иднината сега: Човек-авион лета над Дубаи

Поранешниот швајцарски пилот на борбен авион и Гинисов рекордер, Ив Роси, познат како Џетмен, се вивна во небото со крила на грбот, поместувајќи ги границите на воздухопловството. За да биде спектаклот уште поголем, на помош му дојде неговиот колега Верес Золтан.

Јако: Питагоровата теорема објаснета на наједноставниот можен начин

Јако: Питагоровата теорема објаснета на наједноставниот можен начин

Вака визуелно претставено, секој може да ја види смислата на една од најкорисните теореми во математиката.

Чудните и глупави лаги кои други луѓе ни ги кажале за нашите тела

Да го живеете сопствениот живот е најдолгото нешто коешто воопшто некогаш ќе го правите. Разните луѓе, разните места, сето тоа е привремено – но вие секогаш ќе бидете со себе. Па така, има смисол дека можеби би требало да научите една-две работи за вашето сопствено тело. И, о какво изненадување, повеќето нешта кои сте ги знаеле до сега биле целосни лаги.

Додаток за инвалидска количка кој може многу да им го олесни животот на корисниците

Додаток за инвалидска количка кој може многу да им го олесни животот на корисниците

Малите предни тркалца на инвалидските колички ги прават скоро бескорисни на нерамен терен, па дури и на треба. Додатоков ќе им ги реши овие проблеми на луѓето кои несреќно завршиле врзани за инвалидска количка.

Внимание, несмасни пијачи: Создадена е чаша за вино од која е невозможно да се истури!

Дизајнерите од студиото „Супердјуперстудио“ во Сан Франциско дизајнирале совршена чаша за вино за оние од вас коишто имаат проблем со несмасноста. Запознајте се со чашата за вино „Сатурн“ – елегантен сад кој не може да се преврти, овозможувајќи ви да уживате во секоја капка од вашето вино.

Нова технологија на Sony за ноќно снимање како да е ден!

НЕВЕРОЈАТНО! Снимката е направена со Sony Alpha A7s.

Она што лежи скриено под оваа сибирска колиба би можело да го спаси светот!

Во длабочините на земјата под сибирскиот снег лежи нешто што би можело да го спаси човечкиот род при евентуална катаклизма. Не, тоа не е џиновски робот или некакво супер оружје, туку „Ноев кораб“ во храна. Презервирани од природно ниските температури, овие 1.5 милиони семиња би можеле да родат најразлични видови на овошје и зеленчук потребни […]

90 терабајти во домашни услови (13 фото)

Ние ќе се чудиме, а после неколку години децата ќе го гледаат постов и ќе ни се смеат :).

7 мозочни активности кои ќе го подобрат вашето помнење

Како што старееме, нашиот когнитивен капацитет почнува да се намалува. Тоа е неизбежен дел од процесот на стареење кој си го зема својот данок во сите сфери на човечкиот живот. Иако не можеме да го спречиме стареењето, можеме да го успориме, а понекогаш дури и да повратиме некои наши способности. Губењето на способноста за помнење […]

Робот пакува батерии: Современата технологија во вистинското светло

Робот пакува батерии: Современата технологија во вистинското светло

Да ти е мерак да го гледаш како работи прецизно и без грешка.

Снаодлив возач вози без едно тркало

Снаодлив возач вози без едно тркало

Снајди се па живеј, а другите колку сакаат нека ти се смеат :).

Наједноставниот електричен воз на светот

Наједноставниот електричен воз на светот

Можете да си направите вакво возче и сами дома. Се што ви треба се неколку магнети, една батерија и бакарна жица.

Револуција во земјоделството: Мотика од 21 век

Револуција во земјоделството: Мотика од 21 век

Конечно некој да смисли полесен и побрз начин на копање и тоа со се фина обработка на земјата. Ова е многу полесно од обичното копање затоа што алаткава работи на принцип на лост.

Јако: Јапонски домаќинки прават поховани ракчиња за 1 секунда

Јако: Јапонски домаќинки прават поховани ракчиња за 1 секунда

Мислите дека никој не може да направи ручек за 1 секунда? Се лажете! Јапонкиве можат!

Јапонски изум: Течна граната која за миг гасне пожар

Јапонски изум: Течна граната која за миг гасне пожар

Составот на гранатата е мешавина од „разреден агенс за гаснење“, јаглерод диоксид и амонијак. Се што треба да направите е само да ја фрлите течноста во пожарот и да почекате неколку секунди. Вакви гранати веќе користат јапонските противпожарни служби, а почнуваат да ги користат и во другите азиски држави.

Заробен во виртуелна реалност 28 дена, уметников ја истражува природата на идентитетот

Специјалните очила и слушалки кои изолираат од стварноста и го пренесуваат корисникот во еден друг виртуелен свет го поплочиле патот за технологиите како Google Glass и GoPro. Технологии кои нудат нови можности но и покренуваат нови прашања за начинот на кој ги восприемаме нештата и идентитетот како феномен. Ако светот го доживуваме со очите на […]

Неверојатно откритие по спуштањето на сондата Филае на површината на кометата 67Р!

Спуштањето на сондата Филае на површината на кометата 67Р/Чурјумов-Герасименко е голема новост за истражувањето на вселената и разбирањето на кометите. Сте ги виделе сликите мраз, камени честички и прав во спирални структури врз темната позадина која се протега во вселената. Благодарение на овие слики, знаеме како навистина изгледаат. Но знаете ли како звучат? Да, оваа […]

Прототип на новата Лада X-Ray

Прототип на новата Лада X-Ray

Познавајќи ја политиката на рускиот производител на автомобили, реално е да се очекува дека Лада X-Ray ќе ја има издржливоста на Лада Нива, а неофицијално цената ќе и биде од 8.000 до 10.000 евра. Продажбата ќе започне во 2015 година.

Најдобрата детска количка на сите времиња

Најдобрата детска количка на сите времиња

Со ваква количка можете без проблем детето да го прошетате наколку километри.

Место со огромно количество статички електрицитет пред зградата на Google во Лондон

Место со огромно количество статички електрицитет пред зградата на Google во Лондон

Кој знае на што работи Google во моментов. Веќе се длабоко навлезени во роботиката за воени потреби. Што е следно?

Генијалниот систем на тројца американски крадци кои краделе гориво од подземните цистерни на бензинските станици

Генијалниот систем на тројца американски крадци кои краделе гориво од подземните цистерни на бензинските станици

Во колата имаат цел систем од електричните пумпи и акумулатори. Само застануваат на бензинската пумпа над отворот за снабдување на пумпата со гориво и цицаат.

Необичен кршач за ореви и лешници симболично наречен Наоми

Необичен кршач за ореви и лешници симболично наречен Наоми

Германски изум лесен како пердув, а тежок како чекан, кој освен што со леснотија ги крши оревите и лешниците, спречува и лушпи да летаат на сите страни. Кршачов им заличел на Германците Наоми Кемпбел во фустан, па така го добил името.

Гитари од новата генерација кои сами се штимаат

Гитари од новата генерација кои сами се штимаат

Нареден чекор: Гитари што сами свират :).

Митбастерс против Горила стаклото на поновите мобилни телефони

Митбастерс против Горила стаклото на поновите мобилни телефони

Погледнете какво е стаклото на поновите мобилни телефони кое што многу тешко се крши. Импресивно.

Револуционерен гел за прва помош кој моментално го запира крварењето

Револуционерен гел за прва помош кој моментално го запира крварењето

Производот го развива една мала биотехнолошка компанија од Бруклин, Њујорк, САД и може да направи револуција во медицината, особено во првата помош и спасувањето човечки животи.

Рачно изработените оклопни возила на украинските безбедносни служби (13 фото)

Импровизирани, уникатни оклопни возила, изработени оклопи во работилниците на украинските авто лимари.

Уметник создава наноскулптури со помош на 3D печатење

Просто е зашеметувачки колку многу технолошки иновации се случија во последните петнаесеттина години, од коишто последната е 3D печатењето. Можностите кои оваа нова технологија ги пружа се бројни, и многумина мислат дека 3D печатачот е само најава за уште поневеројатни технологии. Уметникот Џонти Хурвиц бил инспириран од 3D печатењето и решил да направи нешто што […]

+