Секоја година Ројтерс ги објавува најзначајните фотографии од годината што заминува, а 2018 година не е исклучок.

Фотографите на Ројтерс успеаја да ги опфатат со своите леќи и уникатни природни феномени и вистински емоции на луѓето (па дури и животни): радост, тага, очај, страв, љубопитност или изненадување.

Медицинскиот брат го проверува недоносеното бебе во инкубатор, Сана, Јемен

Реакција на локалец на пожар што избувна во станбена област на Најроби, главниот град на Кенија

Водич го капе својот слон во загадената вода на реката Јамуна, Њу Делхи, Индија

Британската кралица Елизабета Втора седи до главната уредничка на „Вог“, Ана Винтур, на модна ревија на Ричард Квин. London Fashion Week, Велика Британија.

Колекција Гучи, „есен-зима – 2018/2019“

Еден млад свештеник фрла снежни топки за време на обилните снежни врнежи на плоштадот Свети Петар во Ватикан

Една жена го бакнува мајмунот за време на прославата годишниот хинду-фестивал на пролетта.

Детето спие во торба, градот Бејт Сава, Источна Гута, Сирија.

Верверица седи на подот по операција на ампутација на екстремитетите на Универзитетот Аидин, Истанбул, Турција

Кетрин, Војвотката од Кембриџ и принцот Вилијам ја напуштаат Болницата на Света Богородица со својот новороден син, Лондон

Пејачката Ријана пристигнува на Мет Гала, Њујорк, САД

Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган во кочија по нивната свадбена церемонија во капелата Свети Ѓорѓи во Виндзор замокот, Велика Британија

ФИФА Светско Првенство. Уругвај против Португалија. Португалецот Кристијано Роналдо комуницира со судијата. Стадион Фишт, Сочи, Русија

Балерина го гледа емитувањето на натпреварот од 1/4 финалето на Светското првенство меѓу Русија и Хрватска во театарот Михајловски. Санкт Петербург, Русија

ФИФА Светско Првенство. Финале: Франција – Хрватска. Фудбалер на францускиот тим Бенџамин Менди со трофејот по победата.

ФИФА Светско Првенство. Финале: Франција – Хрватска. Рускиот претседател Владимир Путин, францускиот претседател Емануел Макрон и претседателот на ФИФА, Џани Инфантино. Стадион „Лужники“, Москва, Русија

Туристите на Златен мост во близина на Дананг Сити, Виетнам

Една девојка позира на лист, Тајпеј, Тајван

Луѓето гледаат слонови од еден локален циркус како се капат во Црното Море, Крим

Човек со тело прекриено од пчели, Табук, Саудиска Арабија

Еден човек седи на клупа во поплавениот парк кога реката Кејп Фир се издигнала над вообичаеното ниво во Вилмингтон, Северна Каролина, САД

Волонтер за спасување на кучињата оставени во кафез од страна на сопственикот за време на поплава по ураганот Фиренца, Северна Каролина, САД

Мигрант чека во редот за чамец за спасување во пристаништето Мотрил во јужна Шпанија

Чилеанските полицајци парадираа со идните полициски кучиња за време на годишната воена парада, Чиле

Сподели на Facebook
пати видено