ТЕСТ: 9 слики кои ќе ви помогнат да утврдите дали ви се изморени очите

Секојдневно ги користиме компјутерите и паметните телефони: комуницираме, бараме информации, гледаме или читаме. Од продолжената напнатост, може да дојде до замор на очите, и како резултат на тоа, ни станува...

ТЕСТ: Лицето кое ќе го изберете ќе ви открие скриени нешта за вашиот карактер

Нашите очи и мозок имаат многу комплицирана врска според истражувачите и сè што гледаме оди преку милиони фоторецептори пред да стигне до нашиот интелектуален дел од телото. Тогаш мозокот ги...

11 загатки кои се користат во курсеви за развој на логично размислување

За оние кои сакаат да го развијат своето логично размислување, постојат специјални онлајн курсеви. Ние не ви нудиме да се регистрирате на нив. Имаме друг план: проверете дали вашиот мозок...

На деца и возрасни луѓе им даваат логичка задача која мајмун ја решава за 5 секунди

Да се запраша човек дали целиот образовен систем ни е во ред и дали сме свесни колку не ограничува во...

5 математички проблеми за добри логичари и остроумни луѓе

Математиката е една од најважните науки. Ниту една пресметка не може да се направи без математика, што значи дека не би ги измислиле компјутерите без неа и никогаш не би...

Тест за вистински интелектуалци: Кои градови се прикажани во сликите на познатите уметници?

Замислете дека имате можност да се вратите низ времето и да шетате низ тесните улици на вашиот омилен град. Или да бидете сведоци на интересни историски настани – на пример,...

5 детски загатки кои можат да ги збунат и возрасните

Дали се сеќавате на деновите кога како деца решававте загатки? Па, само сакаме да ве предупредиме дека не се толку едноставни. Лесно можете да „заглавите“ додека ги решавате, дури и...

ТЕСТ: Одговорете на овие 5 прашања и откријте дали сѐ е во ред со вашата психа

Животот е полн со возбуда и стрес, и многу често нашата ментална рамнотежа се нарушува. Одржувањето на смиреноста и контролирањето на чувствата е секогаш многу тешко. Дознајте нешто повеќе за...

ТЕСТ: Првата работа која што ќе ја видите на овие 14 слики ќе ви каже многу за вашиот став кон љубовта

Истражувачите сметаат дека начинот на кој гледаме на работите околу нас може да ни каже нешто за нашиот карактер. Во овој конкретен тест, ќе видите како точно се однесувате кон...

ТЕСТ: Можете ли да ја погодите ѕвездата според костимот за Ноќта на вештерките?

Ноќта на вештерките им дава можност на возрасните повторно да бидат деца, да се маскираат во омилените ликови и добро да се забавуваат. На пример, некои ѕвезди многу го сакаат...

ТЕСТ на внимателност: Што не е во ред со овие слики?

Способноста да се забележат мали детали и да се најдат едвај забележливи несогласувања се вештините што не ги поседуваат сите. Сепак, како и другите интелектуални способности, внимателноста може и треба...

Овој софистициран ТЕСТ ќе ви покаже колку можете да им верувате на вашите очи

Добриот вид значи дека можете да го измерите растојанието помеѓу предметите, да ја споредите нивната големина и форма и да ги приметите разликите. Дали сте навикнати да им верувате на...

Загатката за украдените пари од продавница, која го збуни цел интернет

Човек влегува во продавница и краде 1000 денари од касата, без да го види сопственикот. Потоа тој купува производи во вредност од 700 денари, со украдената банкнота од 1000 денари...

ТЕСТ: Погодете за кој филм станува збор според минималистичките геометриски фигури

Решете го овој забавен тест и откријте колку од овие фигури ве асоцираат на познатите филмови. За да го проверите вашиот одговор кликнете на картичките. Колку...

ТЕСТ: Првото животно што го гледате на сликата открива многу за вашата личност

Душкањето на маичката е еден начин да се открие нечиј карактер, бидејќи мирисот на пот може да открие дали некој е среќен човек. Но, ајде да не прибегнуваме кон овој...

3 загатки само за големи логичари

Добрите загатки го развиваат чувството за набљудување и логиката и се совршен начин да го разбудите вашиот мозок. Затоа, ако вашиот мозок денес тврдоглаво одбива да се разбуди и да...

Можете ли да ја решите оваа кинеска задача, наменета за учениците од основно образование?

Задачата не е тешка, но си бара концентрирано да размислите и да ѝ посветите доволно...

26 чудни оптички илузии кои ќе го предизвикаат вашиот мозок

Ние сме навикнати да веруваме во она што го гледаме, бидејќи сме сигурни дека никој не може да ги измами нашите очи. Но, некои слики можат да нѐ натераат да...

Домашна задача на кинеските ученици од основно: Колку е висока масата?

Задачата не е воопшто лесна, но математички многу лесно се решава. Ајде да видиме кој прв ќе ја...

10 збунувачки оптички илузии кои го соборија интернетот

Лесно е да ги измамиме човечките сетила. Денес, кога некое лице ќе види нешто невообичаено, тие брзо го споделуваат со секого користејќи го интернетот. Собравме неколку неверојатни илузии и слики...

8 јапонски загатки, кои можете да ги решите, само ако внимателно размислувате

Очигледни работи за жителите на една земја можат да ги стават посетителите во ќор-сокак, но понекогаш е многу интересно да се препознаат ваквите разлики помеѓу културите. Пробајте да ги решите...

10 илузии кои ќе ги измамат вашите очи и мозок

Нашиот мозок го контролира целиот наш живот и обработува огромна количина на информации секоја секунда. Но, постојат моменти кога се чини дека тој намерно ни се потсмева. На пример, секој...

ТЕСТ: Колку е остар вашиот вид?

Се вели дека древните Арапи го проверувале својот вид со помош на ѕвезди. Тие требале да гледаат на ноќното небо и да ја најдат Големата мечка. Ако можат да видат...

6 загатки кои ќе го разбудат логичарот во вас

Можеби на прв поглед овие загатки ќе ви изгледаат лесни, но секоја од нив крие посебно решение кои ќе можат да го пронајдат само оние кои размислуваат логички. Решенијата се...

5 загатки кои ќе го „раздвижат“ вашиот мозок и ќе ја „разбудат“ вашата логика

Истражувањата потврдуваат: за време на решавањето на загатките, ги користиме двете хемисфери од мозокот, што несомнено ни е од корист. Освен тоа кога имаме комплицирани загатки за решавање се трудиме...

Тест за моќта на внимателноста: Погодете кое лого е вистинско?

Според статистичките податоци, за еден ден човек гледа од 4 000 до 10 000 рекламни пораки. Затоа компаниите ширум светот трошат големи суми пари за да бидат препознаени од публиката....

ТЕСТ: Што би направиле прво во оваа ситуација? Резултатот може да открие многу за вас

Има многу работи во животот кои можат да ви откријат многу за вас, како што се секојдневните навики и говорот на телото. Дури и изборот на вашиот паметен телефон може...

Математички тест: Кој број треба да стои на местото на прашалникот?

Тестот и не е така тежок ако се сконцентрирате и ако размислите малку. Одговорите пишувајте ги во...

Она што прво ќе го видите на сликата ќе ви раскаже многу за вашата моментална состојба

Проективните тестови се дизајнирани за дијагностицирање на луѓето. Како и асоцијативен, тие вклучуваат и глобален пристап за проценка на личноста и идентификување на одредени нивни...

15 слики на кои разликите можат да ги најдат само оние чие внимание е на нивото на „Шерлок Холмс“

Набљудување и способност да се најдат дури и најмалите разлики во вообичаените работи се вештини кои можат и треба да се развиваат. Еден начин да го насочите вашето внимание е...

+