Столна лампа инспирирана од кратерите на месечината

Инспириран од сипаничавата површина на месечината, рускиот дизајнер Константин Болимонд го развил овој интересен концепт за керамичка столна лампа покриена со покриени кратери. Силината на светлината се нагодува со отворањето...

Дед метал за предучилишна возраст. Брутално!

Дед метал за предучилишна возраст. Брутално!

Двајцава метал музичари се докопаа до детските музички инструменти и го изведоа веројатно најчудниот ремикс на песни од...

Што ќе се добие ако на театарски режисер му дадете 10 дронови?

Што ќе се добие ако на театарски режисер му дадете 10 дронови?

Одговор: Уметничко дело. Уживајте во кратката изведба во...

Многу јак „направи сам“ проект за рециклирање лименки

Многу јак „направи сам“ проект за рециклирање лименки

Со старите алуминиумски лименки можат да се прават најразлични нешта. Рециклирањето е само една од фантастичните можности. Погледнете го овој многу јак „направи сам“ проект за рециклирање на стари лименки...

Татко со златни раце, прави прекрасен новогодишен подарок за синот

Неколку недели родителите внимавале синот да не влезе во гаражата, каде што татко му го подготвувал изненадувањето. Еве што се случуваше внатре чекор по...

Навлезете во умот на шизофреничните преку уметноста создадена од луѓе кои страдаат од таа болест

Следните уметнички дела се создадени од луѓе кои страдаат од шизофренија. Иако некои не се пријатни за гледање, на нивните творци делата им помагаат да го визуелизираат немирот во нивните...

30 најдобри фотографии на National Geographic за 2014 година

Уживајте во изборот фотографии кои го одземаат...

Овој човек го претворил неискористениот агол во неговата куќа во одлично место за затоплување

Во ова време на студови на секого му е потребно малку повеќе топлина. Студот се пробива низ повеќеслојната облека, и сѐ што сакаме е да најдеме место да седнеме и...

Дечково на својата девојка ѝ подарил чанта за Божиќ, што самиот ја направил

Зошто да трошите пари на подароци кога можете да ги направите сами? Особено ако се работи за подарок за посебна личност, секогаш е убаво да се искористи креативноста и умешноста...

Прастари дрвја: 14-годишната потрага на Бет Мун да ги фотографира највеличествените дрвја

Фотографот Бет Мун од Сан Франциско била на секој континент на планетава, четиринаесет години барајќи ги најретките, најголемите и најстарите дрвја на Земјата за да ги овековечи со нејзината камера....

WTF цртежи на годината (76 фото)

Најчудните и најнеобичните современи уметнички дела за 2014 година според...

Секојдневни сцени од Јапонија, претставени како слики од цртан филм

Ако вашето внимание во цртаните филмови секогаш било сосредоточено на ликовите, би требало да почнете да обрнувате внимание и на позадините. Овие вообичаено статични слики се исто така важен дел...

Креативни маси за разбивање монотонија во вашиот дом (47 фото)

Доколку размислувате во новата година да промените нешто во вашиот дом, направете нешто необично и несекојдневно. Еве ви...

Доживејте го Дубаи на магичен, лебдечки и надреален начин

Дубаи е светски познат по своите впечатливи достигнувања во архитектурата. Метрополисот е прославен по своите градски пејзажи и облакодери изградени врз вештачки острови. Даниел Чеонг, фотограф од Дубаи создава надреални...

Вонземната убавина на медузите во новите фотографии на Александар Семенов

Рускиот морски биолог и подводен фотограф Александар Семенов снимил моќни фотографии кои како да прикажуваат вонземјани, но всушност се работи за суштества од морските длабочини. Александар во моментот предводи тим...

10 креативни алармни часовници кои гарантирано ќе ви помогнат да се разбудите свежи во новата година

Ако една од вашите Новогодишни одлуки за новата година е да се обидете да си легнувате порано и да станувате порано, овие алармни часовници дефинитивно ќе ви помогнат во тоа....

Креативни фонтани од ширум светот (50 фото)

Некои се вистински уметнички дела, а некои како последната со WC шолјите се едноставно...

Ова можеби ви личи на обична карпа, но всушност е куќичка

Ако некогаш се најдете на Алпите и забележите карпа која не е како другите, тропнете на неа за да видите дали има некој, бидејќи може да се работи за „Антоан“,...

Како паметно да го искористите вашиот прастар телевизор?

Технологијата е толку многу напредната што луѓето веќе нема што да ги прават старите телевизори од шеесеттите, но Вал не мисли така. Заедно со нејзиниот сопруг, таа го преправи стариот...

Најодлепените статуи во Брисел

Брисел е главниот град на Белгија и е дом на многу иконски архитектурни и уметнички дела. Од катедралите до прекрасните мостови, овој европски град има многу што да покаже. И...

Јако: Најубаво украсената домашна елка во светот

Јако: Најубаво украсената домашна елка во светот

Не само што е добро осветлена, туку и светка по миксот од најголемите хитови од...

Неверојатни уметнички дела од стари автомобилски делови

Кога на Птолемеј Ерингтон ќе му падне в раце некој стар автомобил, тој не го прави тоа што би помислиле дека ќе го стори. Повеќето луѓе би се обиделе да...

Овој човек самиот си направи уникатен мозаичен мијалник

Кога ќе си помислите на проект кој точно ќе ја отслика вашата вештина, креативност и умешност, слободно можеме да кажеме дека првата мисла нема да ви биде „мијалник“. Па, време...

Татко и син заедно ги изработија најкреативните полици за книги кои сте ги виделе

Вашиот дом го одразува тоа што сте вие, и тоа е главната причина поради која луѓето го персонализираат нивниот личен простор со уметнички дела и украси кои ним им се...

Огромни графити (47 фото)

Огромни уметнички дела кои ќе ве натераад да мислите дека уметникот имал криља...

Моето фотографско патешествие да го достигнам сопствениот „Американски сон“

Се викам Јакуб Поломски и сум професионален фотограф од Полска, специјализиран во пејзажна и патувачка фотографија. Еве ја мојата приказна и се надевам дека ќе ве инспирира. 2005г. за мене...

Наместо да ги фрлате вашите стари CD и DVD дискови, можете да ги претворите во прекрасни ракотворби

Се сеќавате ли на времињата кога носевте дискмен со вашите омилени CD-a? Ах, да, тоа беа времиња. Но, за добро или за лошо, сега тие се застарен носач на звук....

Групно тетовирање

Групно тетовирање

Тату уметниците од Тајланд најдоа интересен начин за сопствена...

Необични графити со плевел кој расте, полека ги освојуваат ѕидовите и зградите

Како дел од нејзиниот проект наречен „Плевел“, сликарката Мона Карон започна да го фотографира напредокот на нејзината работа, чекор по чекор, создавајќи кратки анимации на растенија кои растат на јавни...

Фотографии на преселби на животни кои го одземаат здивот

Секогаш е забавно да се види животно во неговата природна животна средина, но да се видат илјадници од нив е навистина хипнотизирачки и фасцинантно. Секоја години илјадници птици, цицачи, риби,...

+