Брутално: Што им прави сечењето на шумите на животните?

Овие слики се грозоморни и брутални, но мора да се прикажат поради нивната важна порака – тие ја креваат свеста за често незабележаните штетни последици на обезшумувањето ширум светот.

Пајакот се покаја 10 пати што исплел мрежа на вратата на овој будала

Пајакот се покаја 10 пати што исплел мрежа на вратата на овој будала

Го извади од памет и тоа не само еднаш :).

Човеков постави камера за да открие кој му краде од фрижидерот

Човеков постави камера за да открие кој му краде од фрижидерот

Дали е некој бездомник или некој комшија, снимката ќе покаже.

Сакате ли да видите нешто смешно? Закачете ласер на ременот на вашето куче!

Сакате ли да видите нешто смешно? Закачете ласер на ременот на вашето куче!

Позитив на денот! На ова куче сопственикот му закачил ласер играчка на ременот, и кучето споулавува обидувајќи се да ја фати црвената точка по секоја цена.  

Норвежанец спасува патка од заледено езерце без да се двоуми. Морате да го видите ова!

Секогаш вреди да се одвои малку внимание и да се спаси живот. Погледнете како овој Норвежанец без многу да се двоуми се соблекува и влегува во заледените води за да го спаси животот на една заглавена патка.  

Не пропуштејте: Дете оди на прсти на училиште

Која будала е татко му, штом вака го облекол…

Oвој еж несакајќи отсвире џез мелодија на пианото

Oвој еж несакајќи отсвире џез мелодија на пианото

Вообичаено ќе ви требаат години на посветеност и вежбање да научите да свирите на некој инструмент. Без разлика до кое ниво сакате да одите, но по правило за да станете мајстор треба време. Затоа и многу малку од нас стигнуваат до експертско ниво во музицирањето. Но, едно животно (да, животно) елегантно го занемарува овој закон […]

Кутренца му помагаат на кучето, коешто за малку не умрело, да го залечи неговото скршено срце

Кутренца му помагаат на кучето, коешто за малку не умрело, да го залечи неговото скршено срце

Кучето Тони било многу лошо повредено и за малку не умрело по една несреќа кога го удрил воз. За среќа, организацијата за спасување на живтони Animal Aid Unlimited го нашла пред да биде предоцна. Кутриот Тони тешко се движи, дури и после две операции и седмици на закрепнување. Ќе стане само кога ќе дојде време […]

На јаренцето Бенџамин не му бега светска слава

На јаренцето Бенџамин не му бега светска слава

Откако мајка му го отфрлила, Бенџамин нашол утеха во својот сопственик. Сега, каде и да оди сопственикот, Бенџамин не се дели од него. Прво Бенџамин го научија жителите на градот Барнзли, потоа цела Англија, а сега неговата слава почна да се шири во целиот свет.

Дали и дебелите мачки секогаш паѓаат на нозе?

Дали и дебелите мачки секогаш паѓаат на нозе?

Мачкава има 13 килограми и сопственикот ја тестираше нејзината подвижност. Резултатот е прилично импресивен за толку дебело животно.

Овие симпатични и неверојатно ретки слончиња близнаци ќе ви го украдат срцето

На 5. декември, во резерватот Понгола, Јужна Африка, се случи нешто навистина ретко – 31-годишна слоница од резерватот роди слончиња близнаци. Веројатноста да се случи вакво нешто кај слоновите е еднаква на 1%, а изгледите да преживеат до зрелоста се дури помали и од тоа. Затоа луѓето од резерватот планираат да ги надгледуваат малечките, истовремено […]

Како да го истрчате вашето куче со помош на количка на далечинско? Овој булдог го обожава тоа…

Како да го истрчате вашето куче со помош на количка на далечинско? Овој булдог го обожава тоа…

Англискиот булдог Тандер и неговиот сопственик демонстрираат како можете да го вежбате вашето куче без да излезете од вашиот двор…  

Ова куче очигледно си нашло најдобар другар. Но дали љубовта е взаемна е под знак прашалник…

Ова куче очигледно си нашло најдобар другар. Но дали љубовта е взаемна е под знак прашалник…

Ротфајлеров го обожава неговото маче. Мачката е зачудена, но неверојатно толерантна кон изливот на сета таа љубов…

Кучето не дозволува некој да му го расипе раатот на неговиот газда

Кучето не дозволува некој да му го расипе раатот на неговиот газда

Ова е вистински другар, да ти се најде кога најмногу ти е потребен :).

Како помина јадењето на човек од анаконда во живо на Дискавери?

Веќе пишувавме за Пол Росоли  кој реши да дозволи да го изеде анаконда за ТВ шоу на Дискавери. Да погледнеме што се случи за време на снимањето.

Кучето има кошмар, но тука е неговиот другар да го разбуди и утеши

Кучето има кошмар, но тука е неговиот другар да го разбуди и утеши

Симпатична ситуација во која паметните животни се однесуваат многу човечки.

Кучињата немаат сопирачки!

Кучињата немаат сопирачки!

Еве доказ. Патем, љубители на животни не грижете се, кучето е добро.

Само во Америка: Мачка заработи 100 милиони долари за 2 години

Мачкава стана позната на интернет во септември 2012 година како Намќорестата мачка, а сопствениците знаеја како да ја искористат нејзината слава и да станат милионери. Мачката се најде на насловните страници на најпопуларните списанија,  New York Magazine и The Wall Street Journal, а исто така направи и фотосесија за Vogue, а гостуваше и на најпознатите […]

Лизгање со кучињата на замрзнато, кристално чисто, планинско езеро во Шведска

Лизгање со кучињата на замрзнато, кристално чисто, планинско езеро во Шведска

Езерото се вика Бланктјарн, мразот е дебел 10 сантиметри и е многу чист што преку него се гледа дното на езерот.

Вообичаен ден ден во шумата, кога одеднаш се појавува гладна мечка…

Вообичаен ден ден во шумата, кога одеднаш се појавува гладна мечка…

„Беше како и секој друг ден. Решив да се повозам низ шумата со велосипедот и да го снимам тоа. На мое изненадување, наеднаш се појави мечка којашто се нафрли на мене. Фала му на Бога, останав жив благодарение на истрелите кои се слушаа недалеку“ – раскажува велосипедистот, кој кога ја виде мечката, не само што се […]

Кучето го фати опасна мрза и не сака да си оди од паркот

Кучето го фати опасна мрза и не сака да си оди од паркот

Ваков сум јас кога ќе треба да станам рано наутро :).

Горилата мрази кога го снимаат

Горилата мрази кога го снимаат

Реакцијата изгледаше наивно, но можеше да заврши катастрофално лошо за човекот кој снимаше.

Овца одговара на прашање

Овца одговара на прашање

– Здраво! Дали си добра или лоша?

Стар телевизор претворен во прекрасен ретро аквариум

Еве ви убав пример како да си направите уникатен аквариум, со ретро надворешност и ретро ентериер како станот на Џери Зајнфилд.

Куче и маче неразделни другари

Позитив на денот! Освен тоа што по цел ден се заедно од своето раѓање, мачката знае и да го зачисти кучето кога ќе се извалка.  Погледнете го видеото на крај.

Животни си играат во снегот за првпат

Се сеќавате ли на мигот кога за првпат го видовте снегот? Веројатно се ретки тие меѓу нас кои би се сеќавале на такво нешто, но воопшто не е тешко да се замисли возбудата бидејќи без оглед на возраста, првиот снег во годината кај сите нас буди некакво задоволство. Ништо не е поразлично ни со животните, […]

Бразилско куче на навивање

Бразилско куче на навивање

Не користи батерии ниту е приклучено на електрична енергија.

Кучето не се двоуми ниту за миг, да ја заштити својата сопственичка од напад

Кучето не се двоуми ниту за миг, да ја заштити својата сопственичка од напад

Уште еден пример за безрезервната лојалност што ја имаат кучињата кон своите сопственици. Кучево е од сортата северноазиски овчар.

Кучето Бери обожава да се капе во мијалникот

Кучето Бери обожава да се капе во мијалникот

Бидејќи во Австралија сега почнува летото, Бери обожава да се разладува капејќи се во мијалникот.

Можете ли да си засмислите да чувате крава како милениче?

Можете ли да си засмислите да чувате крава како милениче?

Тешко дека некој е подготвен да чува крава како милениче и да ги чисти лепешките по неа, но петгодишната ѕвезда на видео клипот подолу воопшто не мисли така. Ја пуштила кравата внатре во куќата и си ужива е се гали со новото милениче. Нејзината мајка, Јутјуб корисник со корисничкото име Били Џо Декер ја снимила […]

+