ТЕСТ: Колку сте ментално јаки?

Дали сте ментален гладијатор, чии ментални способности ги импресионираат луѓето околу вас? Колкава е вашата внатрешна сила да поминете преку сите пречки во животот?

Ова е тестот кој им го даваат на кандидатите за учество во реалните шоуа. Ќе ве примат ли?

Дали сте ментално способни за да бидете дел од реално шоу? Ајде да дознаеме дали го имате она што е потребно за да бидете ѕвезда!

Математичка загатка која што полесно ќе ја решат првачињата од возрасните луѓе

Ваша задача е да ја пронајдете логиката по која е напишан бројот 3 во средина и на ист начин да ги пополните останатите 4 крукчиња.

ТЕСТ: Која раса на кучиња најмногу му одговара на твојот карактер?

Откријте кој е вашиот совршен, верен пријател!

Колкава е веројатноста партнерот да ве изневерува?

Постојат одредени карактерни особини кои укажуваат на тоа колкава е веројатноста вашиот партнер да ве изневери. Одговорете искрено на следните неколку прашања и ќе знаете дали има за што да се грижите.

Дали е можно да се постави топче точно на работ на покривот на оваа мала куќичка?

Точниот одговор е дека може и тоа многу лесно, затоа што ова не е обична куќа туку генијалната оптичка илузија на Кокичи Сугихара.

Која маса е подолга? Очигледно е НЕЛИ?

Размислете 2 пати пред да избрзате со одговорот, а потоа земете линијар или лист хартија па измерете ги страните на двете маси.

Интересна шаховска загатка: Додајте 2 топа и коњ, за да го матирате црниот крал

Матирањето со малку фигури на средината на шаховската табла знае да биде вистински предизвик. Палете ги мозоците и одговорите пишувајте ги во коментари!

Квиз: Ги паметите ли овие ѕвезди од 80-тите?

Ако и вие сте од генерациите кои растеа со нивната музика, гарант ќе освоите 100%.

ТЕСТ: Да се обложиме дека можеме да го погодиме вашиот главен недостаток?

Дали ќе ја погодиме вашата „Ахилова пета“ ?

Можете ли да откриете која фигура е различна? Над 80% од луѓето не можат!

Бил Гејтс решава ваков тип на загатки за 20 секунди, на солиден студент на Харвард во просек му требаат 40 секунди за да ја реши, а има генијалци кои успеваат да најдат решение за 10 секунди.

ТЕСТ: Дознајте ја вистинската возраст на вашето тело!

Без разлика колку години имате реално, вашиот билошки часовник можеби кажува нешто друго? Овој квиз го има одговорот на тоа прашање.

ТЕСТ: Само 3% од луѓето на планетата можат да ги решат точно сите 31 задача од овој основен математички тест

Колку добро ви оди математиката?

ТЕСТ: Ќе погодиме на која возраст е вашиот мозок, според начинот на кој ги запамтувате деталите!

Велат дека со годините ни е потешко да обрнеме внимание на малите детали во животот! Со овој тест ќе можеме да ја определиме вашата возраст врз основа на тоа како гледате на малите детали. Откријте дали сме во право!

Загатка која ќе ги измами вашите очи: Која од двете фигури е поголема?

Понекогаш очите испраќаат погрешни сигнали до нашиот мозок и донесуваме погрешни заклучоци, кои нам ни изгледаат сосема во ред. Погледнете ја загаткава, а потоа и одговорот на втората страна.

Генијални оптички илузии со кои се промовира посвојување на домашни миленичиња

Има многу потенцијални сопственици на домашни миленици, но потребно им е малку инспирација за да посвојат. Фотографот Амол Јадхав и режисерот Пранав Бхиде создадоа моќна кампања за “Свет за сите животни и нивно посвојување” во Мумбаи, за да го промовираат нивниот настан за посвојување на миленици. Најважното од се е дека оваа кампања имала голем ефект.

ТЕСТ: Што ти кажува твојата потсвест? (според науката)

Каква голема промена треба да направиш во твојот живот?

13 прашања кои ќе го разбудат вашиот мозок и ќе му направат вистински фитнес

Многу е важно редовно да го тренирате вашиот мозок. Затоа обидете се да ги решите наредните 13 прашања кои со сигурност ќе  бидат одлична “фитнес” вежба за вашиот ум.

Најточниот тест на карактерот од 25 прашања

Откријте ја вашата вистинска внатрешна личност и карактерни особини преку овие 25 прашања!

ЗАГАТКА: Помогнете ѝ на домаќинката да го испече велигденскиот колач

Домаќинката требало да испече велигденски колач строго по рецепт. Колачот требало да се пече точно 15 минути, но домаќинката немала обичен часовник. Таа имала само 2 песочни часовници и тоа едниот од 7 минути а другиот од 11. Помогнете ѝ да ја реши ситуацијата само со помош на двата песочни часовници. Како да го изведе тоа?

ТЕСТ: Која емоција ве води при носењето на вашите животни одлуки?

Дознајте која е најдоминантната емоција која ве води низ животот и влијае на вашите животни одлуки.

Колку скриени животни гледате на сликата?

Само ако во вас се крие потенцијален детектив, ќе успеете да ги најдат сите 4. Ако ги најдете, напишете во коментар само кои се животните, а не и каде се наоѓаат, за да се мачат и другите ;).

Која ти е доминантна страна од мозокот?

Десната, креативната или левата, логичката? Како работи вашиот мозок?

ТЕСТ: Колку години ќе живеете? (според науката)

Врз основа на најновите научни истражувања за тоа како нашиот начин на живот и ставови влијаат врз животниот век, може да се пресмета колку долго ќе живееме! Колку е вашиот животен век според науката?

Само највнимателните луѓе забележуваат што не е во ред со овие 10 слики

Ова не е некоја загатка што ќе ги тестира вашите математички способности, туку вашата моќ на запазување детали. Во секоја од следниве слики има по една нелогичност. Можете ли да ја забележите?

Децата ќе ја решат оваа загатка за 5 минути, а на возрасните ќе им треба цела вечност

Ако тргнете да размислувате на обичен начин на собирање и комбинирање линии, нема далеку да стигнете. Обидете се да размислувате надвор од рамките на математичката логика.

Психо тест: Каков тип на мозок имате?

Визуелен и интересен тест, што се решава многу брзо, а открива многу за начинот на кој функционира вашиот мозок.

Загатка: Можете ли да ги најдете прикриените предмети на сликите?

Одлична вежба за „будење“ на мозокот и концентрација. На секоја слика се крие еден предмет. Можете ли да го пронајдете?

Само генијалци можат да ги најдат сите разлики во овие 9 фотографии!

Колку внимание придавате на ситни детали? Генијалците поседуваат одредена острина на умот, снаодливост и итрина, а особено обрнуваат внимание при ситните, навидум безначајни детали. Дали ќе можете да ги најдете сите разлики во фотографиите подолу?

Дали се прекршени сообраќајните правила во дадената ситуација?

Што мислите вие? Едно е сигурно: Возачот кој свртува дефинитивно е во опасност и треба многу да внимава! Инаку, ова е реална ситуација, како што можете да видите и од фотографиите во продолжение.

+