Првиот компјутерски црв

На 3 ноември 1988, 23-годишниот дипломец по име Роберт Тапан Морис на интернет пуштил компјутерска програма којашто штотуку ја завршил. Воопшто немал претстава дека пушта вирус кој засекогаш ќе го промени интернетот.

Јако: Зумирај малку те молам

Јако: Зумирај малку те молам

Сеуште не можам да поверувам каква камера има типот што снима.

Никси: Првиот квадкоптер со камера кој се носи на рака како часовник

Никси: Првиот квадкоптер со камера кој се носи на рака како часовник

Ова е вистинско чудо на технологијата. Во иднина секој од нас ќе си носи не само камера, туку и камерман со себе.

Овие 11 пронајдоци се повеќе од брилијантни и сигурно некој од нив ќе почне масовно да се користи

Секој ден се патентираат нови и нови пронајдоци. Некои се повеќе полезни, други помалку. Но, некои се толку брилијантни, што просто се чудите зошто сѐ уште не се произведени милиони од нив. Пронајдоците на оваа листа можат да бидат едноставни и практични, луксузни, како и сѐ помеѓу овие две крајности.

Авион на далечинско лета со брзина од 706 км/час

Авион на далечинско лета со брзина од 706 км/час

Ова е видеото кога авиончето на Нилс Хербрих од Германија го постави Гинисовиот рекорд.

Пердувите или топката за куглање? Што ќе падне побрзо во безвоздушен простор?

Пердувите или топката за куглање? Што ќе падне побрзо во безвоздушен простор?

Британскиот физичар Брајан Кокс ја посети најголемата вакуум комора во светот, онаа во која НАСА ги тестира своите ракети.

Мекдоналдс ја откри тајната како го прават нивниот популарен сендвич McRib

Мекдоналдс ја откри тајната како го прават нивниот популарен сендвич McRib

Поради многуте негативни коментари на социјалните мрежи, најголемата компанија за брза храна во светот реши да им покаже на своите најголеми противници што се случува зад затворените врати. За видеото тие поканија еден професор кој бил доста гласен на социјалните мрежи за да не се јаде ништо од Мекдоналдс. Особено одвратни му изгледале „ребрата“ од […]

Уникатната количка на батерија на кинескиот столар која крева 32 км/час

48 годишниот столар направи дело за восхит. Како количката на Ноди од цртаниот филм :).

Машина за облекување хигиенски најлони на чевли

Машина за облекување хигиенски најлони на чевли

Штом ја имаат технологијава, нареден изум ќе им биде, машина за ставање презервативи :).

Руски митралез за еден војник со 4 килограми куршуми на грбот

Руски митралез за еден војник со 4 килограми куршуми на грбот

Таканаречениот „флексибилен ракав“ овозможува лесен а автоматизиран проток на куршумите од ранецот до митралезот. Капацитетот на ранецот е 550 куршуми.

Компјутерска фотелја за уживање (4 фото)

Кога веќе цел ден го поминуваме пред компјутер, зошто да не си го направиме престојот поудобен. Човеков направил совршен микс на креветот и компјутерот. Ако случајно ти се придрема додека седиш пред компјутер, само треба да ги затвориш очите :).

Шише за вода за велосипедисти кое автоматски се полни претворајќи ја влагата во воздухот во вода за пиење

Фонтус е систем за автоматско полнење на вода дизајниран од Кристоф Ретезар, кој влагата во воздухот ја претвора во безбедна вода за пиење. Изумот е идеален за велосипедистите кои тргнале на долг пат. Ретезар вели: „После повеќе од 30 експерименти, најпосле успеав да обезбедам постојано капење на кондензирана вода, по една капка во минута.“ Во соодветни […]

Луди кинески мобилни телефони (37 фото)

Во денешно време е тешко да воодушевиш некого со својот мобилен телефон. Кинезите напорно работат на оваа проблематика, па како резултат на тоа ви прикажуваме неколку нивни впечатливи креации и иновации.

Сечење леб со ултразвучен нож

Сечење леб со ултразвучен нож

Ножот испушта звуци повисоки од горната граница на човечкото слушање (20 кило херци) и на тој принцип го сече лебот. Добредојдовте во 21 век!

Закон гаража за мотор која воопшто не зафаќа простор во дворот

Закон гаража за мотор која воопшто не зафаќа простор во дворот

Многу оригинална идеја, која и не е така тешка за изведба.

За 10 години нови авиони без прозорци: Патниците ќе можат да се восхитуваат на погледот од небото додека патуваат

Британската компанија за истражување на технологијата „Центар за иновации“ смета дека го направиле најголемиот чекор во унапредувањето на авионскиот транспорт. Сакаат да ги отстранат прозорците од патничките авиони и да ги заменат со OLED екрани на допир кои се распоредени низ целиот авион и ја прикажуваат надворешната глетка преку камери монтирани на надворешноста од авионот. […]

Интелигентна машина за точење пиво од Јапонија

Интелигентна машина за точење пиво од Јапонија

Јапонците мислат на се. Ваше е само да се опуштите и да уживате во совршено наточеното пиво.

8 познати научници кои веруваат во паранормалното

Постои долга историја на научно истражување на паранормалното. Повеќето научници нема да ги слушнете јавно да признаат дека веруваат во паранормалното од страв да не бидат исмеани во научните кругови. Но тоа не секогаш е така.

Овие 15 факти можеби ќе ви прозвучат лудо, но се многу вистинити

Светов е лудо место и благодарение на интернетот имаме бескраен достап до информации за него. Дури и премногу информации, бидејќи овој свет кој го нарекуваме дом никогаш не престанува да не изненадува. 1. Во Уганда има племе кое се вика Буганда, а нивниот јазик се вика Луганда. 2. Ако цело време одите на исток, секогаш […]

Моќна машина за цепење дрва (16 фото)

Започна грејната сезона и кој не се снашол со некоја ваква или слична машина, ќе се грее со цепење дрва со секира :).

Дури ни најдобриот бравар не може да ја разбере најчудната брава на светот. Генијално!

Дури ни најдобриот бравар не може да ја разбере најчудната брава на светот. Генијално!

Повеќето брави лесно се пробиваат, а професионалците можат да ги пробијат дури и посложените, безбедносни брави. НО, НЕ И ОВАА! Како ли работи чудово?

Одлична пренамена на делот од фрижидерот кој автоматски прави коцки мраз

Одлична пренамена на делот од фрижидерот кој автоматски прави коцки мраз

И јас сакам да имам еден ваков дома!

Опипливи сеќавања: Компанија печати стари фотографии во 3D техника за да им помогне на слепите лица да се потсетат на минатото

Како што Брајловата азбука била измислена за да им се помогне на слепите полесно да апсорбираат информации, овој метод има потенцијал да им го отклучи пристапот кон слики и сеќавања од нивното минато кои во даден момент станале неповратно заклучени за нив, со можноста старите фотографии да бидат печатени како 3D скулптури или релјефи.

Апликација за телефон која решава задачи по математика

Апликација за телефон која решава задачи по математика

Се што треба е само да ја фотографирате задачата. Дојде време кога за се измислија апликации! Дали човештвото успеа да најде систем кој ќе произведе екстремно мрзливи генерации, кои нема да мислат со своја глава?

Каде оди светов? Погледнете од страна и размислете!

Техничките иновации се тука да ни го олеснат и унапредат животот на сите. Но дали покрај добрите страни на уредите како мобилните телефони, т.н. умни телефони или смартфони, се кријат и лоши навики кои ја нарушуваат и спречуваат меѓучовечката директна комуникација? Проценете сами од фотографиите кои следуваат.

Јапонците најдоа одлично решение за проблемот со неправилно растење на ноктите на нозете

Ако некогаш сте имале или имате ваков проблем, сигурно знаете дека не се решава така лесно. Но, не очајувајте, Јапонците се сетија и измислија обична механичка направа која за брзо време ги скратува маките.

Добрите и лошите начини на кои кoфеинот делува на вашето тело

„Не ми зборувај дури не си го испијам кафето“

Тоа е реченица која на сите ни е позната, а можеби и лично сте ја кажале или слушнале од некои луѓе. За таквите велиме дека се зависници од кафеин. Кoфеинот има најразлични ефекти врз телото; некои се добри и полезни, но другите се штетни за здравјето. Сепак, кафето е дел од нашето секојдневие, па така би било добро ги знаете овие нешта за него.

Генијален начин на спуштање на каучот од вториот кат

Генијален начин на спуштање на каучот од вториот кат

Дури и кога влезот е претесен и нема лифт, сепак има решение! Се што ви треба е добро познавање на физиката и храброст да го пробате овој метод.

Како да си го наполниш телефонот со обична батерија од 9 волти?

Како да си го наполниш телефонот со обична батерија од 9 волти?

Никогаш не знаеш што може да тргне наопаку, па затоа е убаво во глава да имаш некоја ваква финта.

PlayStation 4 лаптоп

PlayStation 4 лаптоп

Дечково искористил еден недостаток на популарните PlayStation играчки конзоли, го решил проблемот и тоа го претворил во свој бизнис. За да играте PlayStation мора да седите на исто место врзани за конзолата и за телевизорот, но од сега не мора да биде така. Дечково успеа целиот PlayStation 4 да го спакува заедно со монитор во […]

+