Во интервју во 1976 Артур Кларк прецизно го опишува 21-от век

Во интервју во 1976 Артур Кларк прецизно го опишува 21-от век

Тогаш ретко кој можел да замисли џебен калкулатор, а камо ли детално да го опише времето во кое живееме ние сега.
Сер Артур Чарлс Кларк (1917 — 2008) беше британски писател и пронаоѓач. Заедно со Ајзак Асимов се сметаат за најпознатите писатели од областана научната фантастика, но за разлика од него, Артур Кларк цврсто се држи до науката и до нејзините реални достигнувања и хипотези.

НАСА ја објави најголемата слика која воопшто е сликана, слика која ќе ви го потресе Универзумот

Дали сте подготвени да ја видите најголемата слика која воопшто била снимена? За ваша информација, се работи за слика од неверојатни 1.5 милијарда пиксели (69,536 x 22,230). На 5. јануари НАСА објави слика од галаксијата Андромеда, нашиот најблискиот сосед на нашата галасија, снимена со вселенскиот телескоп Хабл. Крајната слика се состои од 411 Хабл слики […]

Овој автомобил може да го возите 100 години без да му ставате гориво – Ториумскиот Автомобил

Кога вашиот автомобил би одел на ториум, никогаш не би морале да го полните резервоарот. Поскоро ќе се истроши самиот автомобил отколку горивото. Всушност, ториумот ќе трае толку долго, што веројатно ќе ве надживее и вас. Затоа компанијата наречена Laser Power Systems создаде концепт за автомобилски мотор на погон на ториум.

Петнаесетгодишник измисли уред кој произведува електрична струја додека чекорите

Петнаесетгодишник измисли уред кој произведува електрична струја додека чекорите

Петнаесетгодишниот Анџело Касимиро од Филипините неодамна го објави својот нов пронајдок кој произведува електрична струја на нов и интересен начин.
Пронајдокот претставува влошка за обувки која генерира електрична струја секогаш кога личноста која ги носи ќе направи чекор.

Зошто девојкава има толку многу паметни телефони?

Што мислите вие, какви услуги дава и кој и плаќа?

Крадци на јаглен фатени на дело со дрон

Крадци на јаглен фатени на дело со дрон

Многу ќе биде јако кога полицијата ќе почне вака да ги брка крадците, а изгледа не е далеку тој ден. Видеово е снимено во Полска од дечко кој си го тестирал новиот квадкоптер со камера.

u:Plug – паметен штекер со USB приклучок, производ на хрватско – македонска компанија

Освен што ги има вообичаените приклучоци, u:Plug има и два USB кабли, а самиот штекер е осмислен за паметно и брзо полнење. Штекерот не ја троши електричната енергија и ја чува батеријата на производот што се полни. Хрватско – македонскиот старт–ап бизнис u:Plug, кој развива напреден штекер со USB приклучок, во септември минатата година се […]

Сте знаеле ли за постоењето на „Часовник на судниот ден“?

Апокалипсата е близу – ни остануваат отприлика уште неколку минути – барем така покажува „часовникот на судниот ден“, кој минатата седмица се придвижи уште неколку милиметри кон исчезнувањето на човечката раса. Тик-так, тик-так… Тик-так Часовникот на судниот ден бил создаден во 1945г. со цел да одбројува до глобалната катастрофа и да го потсетува човештвото дека […]

Токму во овој момент сте целите прекриени со грозни живи организми

Колку и да се чувствувате осамено – знајте дека никогаш не сте сами. Вашето тело е покриено и исполнето со бактерии и микроорганизми. Некои од нив се неопходни за вашето здравје, но други се напасници кои би требало да ги избегнувате. Погледнете ги какви се, во сиот нивен раскош и убавина.

10 секојдневни факти за кои веројатно сте пропуштиле да дознаете

Секогаш е супер да се знаат најновите и најпопуларни занимливости. Ова особено важи ако сакате да сте во чекор со вашите умни пријатели. Имајќи го ова на ум, собравме 10 факти од секојдневниот живот кои можеби не сте ги знаеле.

Нов аспект на дизајн: Samsung Galaxy Edge Note

Новиот миленик од Samsung, Galaxy Note Edge, ексклузивно достапен во салоните на Vip. Запознајте го светскиот предводник во врвниот изглед и супериорните карактеристики, кој ги предизвика досегашните правила во дизајнот на смарт-телефони и ги промени правилата на нивната употреба.

Виртуелната реалност е иднината на порно филмовите!

Виртуелната реалност е иднината на порно филмовите!

Првите филмови за возрасни кои се гледаат со очила за виртуелна реалност веќе се направени, а еве ги реакциите на различни луѓе при првото гледање на виртуелен порнографски филм.

Престанете да гледате во вашиот телефон пред легнување

Иако може да ви се чини како добра идеја уште еднаш да проверите што има на Фејсбук или да изгледате уште едно видео на вашиот смартфон или на вашиот лаптоп пред да си легнете, обидете си да му одолеете на искушението. Според повеќето истражувања, светлината од овие уреди ве прави поуморни и драматично го намалува квалитетот на сонот.

Машината на НАСА која создава вештачки дождовни облаци

Машината на НАСА која создава вештачки дождовни облаци

Иако намената на објектот е сосема друга и служи за тестирање на моторите на ракетите, сепак она што како резултат се јавува од тестирањето е многу интересно. Вистински дождовен облак од кој може да заврне дожд.

Дали најмоќниот блендер на светот ќе изблендира метални магнетни топчиња?

Дали најмоќниот блендер на светот ќе изблендира метални магнетни топчиња?

Се поставува прашањето: Од какви материјали е направено чудото?!

Мекдоналдс открија како го прават својот познат и вкусен помфрит

Мекдоналдс открија како го прават својот познат и вкусен помфрит

Интересно видео направено со цел да ги замолчи гласините дека помфритот е „вештачки“, не бил од компир, имало во него разни хемикалии итн. итн. Погледнете го одговорот на Мекдоналдс, па повелете на дебата.

Ако вашиот пасворд се наоѓа на оваа листа, СМЕНЕТЕ ГО што поскоро!

Минатата година биле пробиени над 3.5 милиони лозинки при разни хакерски напади и измами, по што компанијата за онлајн безбедност „SplashData“ ги анализирала и деновиве ги објави резултатите. Покрај подеталните анализи, направиле анализа и на најчестите лозинки користени во Северна Америка и Европа. Ако и вашиот пасворд се наоѓа на листава, можеби би било добро […]

Човеков прв пат прогледа после 20 години слепило, благодарение на современата медицина

Човеков прв пат прогледа после 20 години слепило, благодарение на современата медицина

Еден од најсреќните моменти за него и за неговите најблиски. Марк Корнел го загубил видот пред 20 години, откако бил воен пилот 18 години. Погледнете го емотивното видео во продолжение.

Новите очила на Мајкрософт со кои ќе може да се гледаат холограми

Новите очила на Мајкрософт со кои ќе може да се гледаат холограми

После подолго време, конечно некоја иновација од Мајкрософт која заслужува внимание. Особено интересна е идејата за поправката на цевката во бањата.

Кинезите почнаа да печатат куќи и згради со 3Д принтери (8 фото)

Во кинеската провинција Цјангсу, во индустрискиот дел беше организирана необична изложба на нови домови, создадени со огромен 3Д принтер висок 6 метри. Сега следува јакиот дел…

Руски студент со математичка формула докажа дека постои живот после смртта

Руски студент со математичка формула докажа дека постои живот после смртта

Студентот на Уралскиот Федерален Универзитет, Јуриј Берланд за ова свое откритие е номиниран за младинска Нобелова награда.

Еве ви веродостојна причина зошто никогаш не треба да го лижете вашиот телефон

Сите имаме слики во нашиот телефон. Но што се случува кога го сликаме самиот телефон, под микроскопски леќи? Истражувачите од Универзитетот „Суреј“ го сториле токму тоа со мобилни телефони на нивните студенти. Резултатите ги отвораат очите.

Повеќето луѓе би мразеле да живеат во ова место во САД, и со добра причина

Во САД постои град кадешто е противзаконско да се поседува било како електромагнетен уред. Тоа значи дека нема мобилни телефони, Wi-Fi, радио или телевизија. Зошто некој би правел вака… а да не е амиш? Едноставно кажано, овој град постои поради набљудувањето на чудата на вселената. Само овде може да се сретне технологијата којашто ни овозможува […]

7 едноставни научни трикови со кои можете да ги воодушевите вашите деца!

7 едноставни научни трикови со кои можете да ги воодушевите вашите деца!

Приредете им на вашите најмили еден поинаков ден, нешто што ќе им создаде интерес за науката и за учењето воопшто. Сѐ што ви треба се некои секојдневни предмети од домаќинството.

Еден од најглупите изуми на денешницата: Држете се за раце онлајн

Еден од најглупите изуми на денешницата: Држете се за раце онлајн

Уредов го приклучувате на компјутер и со вашиот роднина во Австралија, кој исто така има ваков уред се држите за рака :).

Неверојатна техника на брзо сметање со прсти на индиските деца

Неверојатна техника на брзо сметање со прсти на индиските деца

Ваков вид на супер брзо сметање се учи со помош на древните техники со абакус и со тек на време децата учат да сметаат на замислен абакус.

Бил Гејтс пие вода која порано била човечка кака

Бил Гејтс пие вода која порано била човечка кака

За да докаже дека водата добиена од измет е безбедна за пиење. Ако може Бил Гејтс, зошто не би можеле и 2,5 милијарди луѓе кои немаат чиста вода за пиење?

Направил робот од лего коцки кој го сруши светскиот рекорд во брзо решавање на Рубикова коцка

Направил робот од лего коцки кој го сруши светскиот рекорд во брзо решавање на Рубикова коцка

Човеков се откажал од слободното време цела година и му го посветил на неговиот робот од лего коцки.

Неколку лути машини за цепење дрва (2 дел)

Неколку лути машини за цепење дрва (2 дел)

Одлични идеи кои вреди да се видат, а некои од нив може дури и да се искористат за да си го олесните животот.

Јапонско тенџере кое само ја меша храната внатре

Јапонско тенџере кое само ја меша храната внатре

Домаќинките повеќе не мора да се грижат да не им загори јадењето, Јапонците најдоа лек. Во следното видео е објаснет принципот на работа.

+