10 Мотика дефиниции за повесел викенд (виц)

– Што е среќа?
– Да те удири брза помош пред болница!

Ало полиција, исчезна човек! (виц)

– Ало, полиција!!!
– Ве слушнаме, зборувајте.
– Исчезна човек!

Госпоѓата и кавалерот (виц)

Жена и раскажува на пријателката:
– Седам на кафе во центар и доаѓа еден човек и ми вели:

Паричен надомест за трето дете (виц)

– Жено, види што пишува во весникот. За трето дете давале паричен надомест по 8.000 денари месечно.
– Да, ама имаме само две! – Воздивнува жената.

Цариникот што запленил златна рипка (виц)

Цариник запленил златната рипка и како што е редот започнал со 3-те желби:
– Значи сакам 5 милиони во зелено,

Жаба во депресија (виц)

Жаба во длабока депресија ѕвони на гатачка:
– Сакам да ја дознаам мојата иднина.

Бабата и внукот разговараат за интернетот (виц)

Бабата:
– Внучко, стани малку од тој компјутер, по цел ден седиш здрвен, излези надвор да си поиграш со другарчињата да позборуваш со некого.

Финецот што не носел капа (виц)

Двајца Финци седат пред една селска куќа. Надвор е голем студ. Едниот маж е со кожена капа, другиот е гологлав.
– Слушај, Хејки, зошто си со гола глава? Ќе настинеш! 40 степени под нулата е!

Новинар прави интервју со политичар (виц)

Новинар:
– Господине политичар, ќе дадете ли интервју за нашиот весник!
– Времето ми е пари!

Формула за идеален брак (виц)

Жената и вели на пријателката:
– Со мојот сопруг си живееме идеално, не се караме, не се расправаме. Целосна идила. И сето тоа е затоа што строго се придржувам на препораките од дневниот хороскоп.

Како да натераш полицаец да те казни? (виц)

Вчера во текот на ноќта ме запира полицаец, го отворам прозорецот и како што се наведнува кон мене, извикувам во неговото лице:
– Ав, ав!

Слугата кој и фрлил мерак на жената на Султанот (виц)

Чуварот на коњи многу ја бендисувал првата сопруга на Султанот. Била со раскошни големи гради и сонот му бил да ја нурне главата во нив, да ги бакнува и да ги гали. Живеел долго време во тага и еден ден решил да го сподели својот сон со пријателот – докторот во палатата.
– Ќе ти го исполнам сонот, но треба да ми платиш 100 златници.

Американска правда (виц)

Градинка во Америка. Учителката ги собира децата:
– Деца, завршивте ли до играњето?
– Да!
– Кажи Сара, со што си играше ти?

Бабите многу сакаат да знаат (виц)

Бабата го распрашува внучето:
– Што ти подари Дедо Мраз?

Кратки вицови и афоризми за поубав ден

Почитувани блогери, корисници на форуми и новинари. Уморен сум. Си заминувам. Вашиот мајчин јазик – македонскиот.

Попот што купувал моторна пила (виц)

Попот решил да ги сече тополите во дворот на црквата. Клисарот му рекол: Оди на пазар, купи една моторна пила, од тие руските на старо и јас ќе ги исечам.
Отишол попот и нашол еден што продава една моторна пила. Пред да ја купи го прашал:
– Кажи чедо, како се пали?

Искрен муабет на таткото со дечкото на ќерката (виц)

Млад дечко вреска под прозорецот:
– Драга, ти си само моја!

Каубоецот што го бакнувал коњот под опашката (виц)

Kаубоец влегол во еден град, скокнал од својот коњ, му ja кренал опашката и го бакнал таму каде сонцето не свети.
– Зошто го направи тоа? – Прашал еден старец, кој седел пред барот.

Со што се оди на работа во Кочани? (виц)

– Ти со што одиш на работа?
– Со тролејбус.

Пијана студентка (виц)

Утро по тешка пијанка во студентски дом. Одеднаш се слуша силно женско викање:
– Кој синоќа спиеше со мене?!?
Сите молчат.

Од дневникот на еден бруцош (виц)

Понеделник: Пиев со постарите студенти.
Вторник: Боже, би сакал да сум мртов!

На пијаниот маж и жената не им одело (виц)

Пијан маж и жена легнуваат во брачниот кревет за да имаат секс, но нешто не им оди работата.
Мaжот:
– Многу си грда, тоа е причината…

Плавуша со склероза (виц)

Плавуша оди на доктор и вели: – Докторе, имам склероза. – Како знаете дека имате склероза? – Е па како… пет-десет минути откако ќе излезам од дома и заборавам дека сум мажена…

Домазетот и бабата (виц)

Бабата лута му вреска на домазетот:
– Доста читаш весник! Земи работи нешто, полеј ја градината!

Секс на селски начин позади МТВ (виц)

Позади МТВ проститутките се наредиле и чекаат клиенти. Доаѓа еден дечко со Фиќо и ги прашува:
– Има ли некоја која се согласува да имаме секс на селски начин?

Современ дечко (виц)

Таа: Каде си?
Тој: Види на Fасеbооk.
Таа: Што јадеш?

Последниот чек од алиментацијата (виц)

Разведен маж и го дава на 18-годишната ќерка последниот чек за алиментацијата.
– Однеси и го на мајка ти и да ми кажеш како и се измени физеономијата кога и кажа дека овој чек е последен.

Зошто Сизиф го тркала каменот? (виц)

И Господ му рече на Сизиф:
– Ќе бидеш казнет вечно да тркалаш огромен камен нагоре по ридот!
– Нема ли нешто полесно?

Теорија за трансформацијата на Марс (виц)

НАСА во моментов прави истражување на планетата Марс, за да утврди зошто од влажна и топла планета, се претворила во ладна и сува. Можеби се омажила…

Ќерката која барала необични работи од таткото (виц)

Пред малку дојде ќерка ми и ми рече:
– Тато, сакам веднаш да вe напуштам. Дај ја мојата собата под наем. Однеси ги сите мои алишта во Црвениот Крст.

+