1. Перо е роден во Скопје во поранешна Југославија, сега Република Македонија и е првиот Македонец што некогаш заиграл во НБА.

pero1-615x400

2. Перо е мераклија на благо и вели дека „било кое чоколадо“ е неговото омилено чоколадо.

pero2

3. Перо има две кучиња, пинчот Ахил и чивавата Зара.

pero3

4. Перо би бил добро дополнување на неговата омилена тв серија, популарната „Пријатели“

pero4

5. Негов најомилен филм на сите времиња е „Кум“

pero5

6. Омилената храна на Антиќ е италијанската. Кој не сака добра пица?

pero6

7. Перо течно зборува Грчки, Руски, Српски и Бугарски. И се разбира мајчиниот јазик Македонски, и Англиски.

pero7

8. Перо најчесто се угледува на својот идол, најголемиот на сите времиња Мајкл Џордан.

pero8

9. Ако не беше кошаркар, Антиќ ќе станеше професионален возач. Тој е колекционер на возила и нагласува дека неговиот Форд мустанг е една од работите без кои не би можел да живее.

pero9

Смеењето е најслатко кога е на своја сметка. Дознајте какви несекојдневни работи се случуваат во секојдневниот живот на Македонците на каналот Македонски несекојдневни ситуации. Испратете и своја смешна слика или видео и учествувајте во Награданта игра.

Сподели на Facebook
пати видено