Прикажи

Приказната на Кетрин Зета-Џонс и Мајкл Даглас докажува дека љубовта не познава граници и покрај разликата во години од две децении

Кога започнуваме со нашата потрага да ја пронајдеме таа посебна личност што треба да нe` натера да чувствуваме пеперутки во стомакот обично имаме некои барања што се надеваме дека ќе ги исполнат. Понекогаш сакаме нашата сродна душа да е на иста возраст со нас, но всушност, за некои луѓе, овој фактор не е воопшто важен. […]

The post
Приказната на Кетрин Зета-Џонс и Мајкл Даглас докажува дека љубовта не познава граници и покрај разликата во години од две децении first appeared on Нане.мк. Прикажи

Ви снемува пари сред месец? Еве како може да го „растегнете“ вашиот буџет од 1ви до 1ви

Сите сме се нашле во ваква ситуација. Речиси ја испразнивте вашата сметка, а 1ви од следниот месец е дури за 10 дена. Во овие ситуации најчесто се прашувате дали тие нови чевли ви беа навистина потребни или само сакавте да ги купите затоа што ви се допаѓаат. Сите се наоѓаме во искушение да трошиме пари […]

The post
Ви снемува пари сред месец? Еве како може да го „растегнете“ вашиот буџет од 1ви до 1ви first appeared on Нане.мк. Прикажи

Секојдневни предмети кои можат да ви помогнат во незгодни ситуации

Има моменти кога сите се наоѓаме во незгодна ситуација. Како, на пример, кога треба да излезете и ќе ви се откачи патентот од омилената јакна, а вие немате што друго да облечете. Или кога сте во ресторан, го чекате партнерот и сфаќате дека имате лош здив, а немате гуми за џвакање. И ние се соочуваме […]

The post
Секојдневни предмети кои можат да ви помогнат во незгодни ситуации first appeared on Нане.мк. Прикажи

И премногу добро може да биде лошо: здрава храна што може да биде нездрава ако ја прејадете

Можеби изгледа дека добрите работи не може да ни наштетат. Многумина од нас паѓаат во стапицата да се грижат за , да речеме внесување многу овошје и зеленчук во исхраната, без да сфатат дека тоа може да биде исто толку штетно како преработениот шеќер или натриумот. За среќа, можеме да ги избегнеме сите несакани ефекти […]

The post
И премногу добро може да биде лошо: здрава храна што може да биде нездрава ако ја прејадете first appeared on Нане.мк. Прикажи

Жена од Индија прв пат стана мајка на 70 години, и таа и нејзиниот 75-годишен сопруг, гордо го покажуваат нивното бебе пред светот

Индијка тврди дека го добила првото дете на 70-годишна возраст, што ја прави една од најстарите мајки на прво дете во светот. Џивунбен Рабари и нејзиниот сопруг Малдари (75) гордо го покажаа својот син, чие име не го откриваат, пред новинарите, и споделија е зачнат преку ин витро. Рабари рече дека нема лична карта за […]

The post
Жена од Индија прв пат стана мајка на 70 години, и таа и нејзиниот 75-годишен сопруг, гордо го покажуваат нивното бебе пред светот first appeared on Нане.мк. Прикажи

8 „женствени“ работи кои најпрво биле создадени за мажи

Можеби сега е тешко да се поверува, но „Викторија Сикрет“ всушност е создадена за мажи. Ова е само еден пример за тоа колку е тенка границата помеѓу производите за двата пола. Ние направивме нови откритија за вас и би сакале да споделиме кои женски производи, всушност, најпрво биле наменети за мажи. 1. Влошки за еднократна […]

The post
8 „женствени“ работи кои најпрво биле создадени за мажи first appeared on Нане.мк. Прикажи

Неочекувани факти што ќе ја предизвикаат вашата перцепција за време

Некои настани оставаат толку длабокa трага во историјата и културата што стануваат обележувачи на ерата. Некои од нив мислиме дека се случиле многу оддамна, а други не. Но, ако ги погледнете од друг агол и ги споредите едни со други, ќе откриете некои факти што ќе ја променат вашата перцепција за времето. Сакаме да учиме […]

The post
Неочекувани факти што ќе ја предизвикаат вашата перцепција за време first appeared on Нане.мк. Прикажи

Како се менува вашиот живот по бракот прикажано преку илустрации кои ќе ви го стоплат срцето и во најстудените есенски денови

Секој пар има своја уникатна приказна за заедничкиот живот и љубовта, но не можеме да не се согласиме дека некои работи се универзални кај повеќето од нас. Погледнете ги овие илустрации и кажете ни дали се пронаоѓате во нив.      

The post
Како се менува вашиот живот по бракот прикажано преку илустрации кои ќе ви го стоплат срцето и во најстудените есенски денови first appeared on Нане.мк. Прикажи

Измамнички секојдневни предмети што прават повеќе штета отколку добро

Ние ги сметаме нашите домови за безбедно засолниште за нас и за нашите семејства. Она што не го знаеме е дека понекогаш најобичните предмети во нашата куќа можат да претставуваат голема закана за нашето здравје. Антибактериски сапун за раце што ги штити нашите деца од бактерии и газираните пијалаци кои рекламираат витка фигура не се […]

The post
Измамнички секојдневни предмети што прават повеќе штета отколку добро first appeared on Нане.мк. Прикажи

5 трикови кои не знаевме дека рестораните ги користат во нивните менија

Секоја сфера има свои неискажани правила и бизнисот со ресторани не е исклучок. Секој пат кога нарачуваме храна, мора да користиме мени, така што ова станува моќна алатка која влијае и го насочува нашиот избор. И додека ние сакаме само малку да каснеме, може на крај да завршиме со обилен оброк. Бевме љубопитни за некои […]

The post
5 трикови кои не знаевме дека рестораните ги користат во нивните менија first appeared on Нане.мк. Прикажи

На аеродром им кажале дека багажот им е потежок за 3 килограми, а она што го нашле внатре ги изненадило сите вработени

Двојка од Тексас, САД го пронашле своето куче од расата чивава во нивниот куфер на шалтер за пријавување багаж на аеродром на пат кон Лас Вегас, но за среќа вработена се понудила да се грижи за кученцето додека парот е на пат. Џаред и Кристи Овенс летале викендот на 26 септември од Лубок, западно од […]

The post
На аеродром им кажале дека багажот им е потежок за 3 килограми, а она што го нашле внатре ги изненадило сите вработени first appeared on Нане.мк. Прикажи

Работи за Антички Египет во кои веруваме благодарение на филмовите, но не се историски точни

Филмот е еден од најпопуларните видови уметност и има огромно влијание врз нашата перцепција врз светот. Благодарение на филмовите, развиваме одредени идеи за познати луѓе, земји и временски периоди. Но, не сите од нив се вистинити. Обожаваме да побиваме митовите во кои многу луѓе веруваат благодарение на филмовите. И овој пат, решивме да разбиеме неколку […]

The post
Работи за Антички Египет во кои веруваме благодарение на филмовите, но не се историски точни first appeared on Нане.мк. Прикажи

Како да знаете дали вашето дете е малтретирано и како да го спречите тоа

Никој не сака нивното дете да биде силеџија или пак да биде малтретирано. Кога децата се надвор од домот, родителите практично се заслепени. Програмите за борба против малтретирање во училиштата можат да им дадат на родителите одреден мир, бидејќи тие се ефикасни во намалувањето на истото. Сепак, овие мерки не се семоќни. За среќа, мајките […]

The post
Како да знаете дали вашето дете е малтретирано и како да го спречите тоа first appeared on Нане.мк. Прикажи

Млада девојка добила сепса поради изборот на облека за љубовен состанок

Жена од Северна Каролина, САД, скапо платила за одлуката да носи тесни шорцеви бидејќи токму тој избор на облека предизвикал болна бактериска инфекција на кожата, која на крајот се развила во опасна сепса, поради која лежела на инфективно одделени една недела. 25-годишната Сем сподели видео за несекојдневниот настан во кое се раскажува како носела тесни […]

The post
Млада девојка добила сепса поради изборот на облека за љубовен состанок first appeared on Нане.мк. Прикажи

Знаци кои укажуваат на тоа дека некој ве лаже што можат да ви помогнат да избегнете измама

Приближно 60% од возрасните не можат да водат 10-минутен разговор без да излажат барем еднаш. Во исто време, никој не сака да биде измамен. Затоа научниците проучуваат знаци со чија помош може да препознаеме лажго. Направивме некои истражувања и најдовме некои тактики за тоа како можете да препознаете дека некој ве лаже. 1. Користат премногу […]

The post
Знаци кои укажуваат на тоа дека некој ве лаже што можат да ви помогнат да избегнете измама first appeared on Нане.мк. Прикажи

Самохрана мајка на шест деца, на нејзино големо изненадување забременила со уште осум, еве како изгледа ден во нејзиниот живот

Замислете дека треба да се грижите за четиринаесет деца одеднаш. Тоа е животот на Надја која неверојатно добро управува со тешката улога на мајка. Кога родила осум деца одеднаш, луѓето се сомневале дека ќе може да се снајде со сите нив, но со текот на годините Надја докажа дека сите грешат. Ние се восхитуваме на […]

The post
Самохрана мајка на шест деца, на нејзино големо изненадување забременила со уште осум, еве како изгледа ден во нејзиниот живот first appeared on Нане.мк. Прикажи

Херојски момент на група луѓе кои се здружуваат за да спасат стар човек од пожар во неговиот стан

Сите сакаме да гледаме ликови од стрипови како го спасуваат Светот на големото платно. Но и во во реалноста има многу херои, без разлика дали станува збор за некој што скока од мост за да спаси мало дете или некој што фаќа млада девојка која паѓа од стан на 12 -ти кат. Минатата година избувна […]

The post
Херојски момент на група луѓе кои се здружуваат за да спасат стар човек од пожар во неговиот стан first appeared on Нане.мк. Прикажи

Грешки во говорот на телото што можат да остават погрешен впечаток за вас

Се вели дека луѓето создаваат впечаток за вас во првите 30 секунди од средбата. Нашиот говор на телото остава поголем впечаток отколку она што го кажуваме вербално. Значи, важно е да се фокусираме на личноста што ја среќаваме уште од првиот момент, наместо да се обидеме да го смениме лошиот впечаток подоцна. Не е дека […]

The post
Грешки во говорот на телото што можат да остават погрешен впечаток за вас first appeared on Нане.мк. Прикажи

Овој јужноазиски остров повторно ги отвори границите, а туристите навалија за да ги видат полињата со чај, палмите и храмовите

Во последниве месеци, Шри Ланка ги отвори границите за патниците. Овој јужноазиски остров е рај и има многу работи што ги привлекуваат посетителите: бујни полиња со чај, урнатини од древни храмови, бели плажи, вкусна храна и многу повеќе. Риболов е традиционална активност во Шри Ланка. Плажите на островот се долги повеќе од 1.300 километри, и […]

The post
Овој јужноазиски остров повторно ги отвори границите, а туристите навалија за да ги видат полињата со чај, палмите и храмовите first appeared on Нане.мк. Прикажи

Трикови што крадците ги користат во 2021 година на кои треба да внимавате

Бидејќи безбедносните системи денес се пософистицирани, крадците треба да бидат покреативни со своите измами. Од дуксер на шофершајбната до барање да придржите бебе, тие лесно можат да најдат начини да го привлечат вашето внимание и да украдат нешто од вас. Затоа, за да ги дознаеме нивните заговори, понекогаш треба да размислуваме како нив. Ние имаме […]

The post
Трикови што крадците ги користат во 2021 година на кои треба да внимавате first appeared on Нане.мк. Прикажи

Најлудите барања на богатите и размазени патници на небото: “Може ли те молам да го исклучиш моторот на авионот?”

Кога имате пари, можете да си дозволите се`, вклучително и летови во бизнис класа. Се разбира, секогаш има разгалени богати луѓе и нивните барања честопати се граничат со лудило. Ова се некои од необичните барања со кои се соочува персоналот од бизнис-класата. Бунт поради лешници Веројатно еден од најпознатите инциденти во воздушниот сообраќај се случи […]

The post
Најлудите барања на богатите и размазени патници на небото: “Може ли те молам да го исклучиш моторот на авионот?” first appeared on Нане.мк. Прикажи

Едноставен, но ефективен трик што ќе ви помогне да заспиете побрзо од уморно дете

Имајќи предвид дека околу 30% до 35% од возрасните доживуваат симптоми слични на несоница, ова е сериозен проблем што е доста чест. За среќа, д -р Лук П. Бодуин, професор по когнитивна наука на Универзитетот Симон Фрејзер во Канада, штотоку пронашол лесен и брз лек што може да им помогне на луѓето да заспијат побрзо […]

The post
Едноставен, но ефективен трик што ќе ви помогне да заспиете побрзо од уморно дете first appeared on Нане.мк. Прикажи

Работи што секое дете треба да ги слушне од своите родители за да стекне самодоверба

Сите ние се надеваме дека во иднина нашите деца ќе бидат одговорни, успешни и среќни личности. Нивното детство е совршено време да почнеме да ги охрабруваме и да им ги дадеме потребните алатки, за подоцна да можат да постигнат се` што ќе наумат. Со зајакнување на нивната самодоверба и способноста да управуваат со своите емоции, […]

The post
Работи што секое дете треба да ги слушне од своите родители за да стекне самодоверба first appeared on Нане.мк. Прикажи

Познати кралски парчиња накит што ги кријат тајните на многу генерации

Историјата на некои парчиња кралски накит е пофасцинантна од што би можеле да замислиме. Сакаме да ја истражиме „кралската кутија со накит“ и ве покануваме да ни се придружите. Проклетата круна. Ова парче накит го дизајнирал принцот Алберт, сопругот на кралицата Викторија, за венчавката на неговата ќерка, принцезата Алиса, која се мажела за принцот Луис […]

The post
Познати кралски парчиња накит што ги кријат тајните на многу генерации first appeared on Нане.мк. Прикажи

Земја како ниедна друга: 10 работи што ќе ги сретнете во Јужна Кореја

Ние обично мислиме на Јапонија кога станува збор за „необични“ земји, но има и други земји што можат да се вклопат во оваа категорија. Една од нив е Јужна Кореја, и за почеток, да речеме дека сигурно нема да ви фали Wi-Fi овде, бидејќи е достапно насекаде! Но, ајде да ги погледнеме другите 10 интересни […]

The post
Земја како ниедна друга: 10 работи што ќе ги сретнете во Јужна Кореја first appeared on Нане.мк. Прикажи

Се` што треба да направам е да кажам „фластер“ и тие знаат“: Наставничката споделува како им објаснува на своите ученици зошто не може сите да бидат третирани еднакво

Училиштето не е само за да ги научи децата како да читаат, пишуваат или да решаваат математички проблеми. Исто така ги учи на социјални вештини како што се комуникација, разбирање и сочувство. Сепак, не е лесно да се објаснат ваквите концепти. За среќа 21-годишната наставничка Аими има свој начин да им го претстави и објасни […]

The post
Се` што треба да направам е да кажам „фластер“ и тие знаат“: Наставничката споделува како им објаснува на своите ученици зошто не може сите да бидат третирани еднакво first appeared on Нане.мк. Прикажи

„Денес научив“ факти кои покажуваат дека никогаш не е доцна да се научи нешто ново

Денот може да биде мрачен, тежок, долг или целосно ирелевантен, но ако можете да научите нешто на тој ден, дури и наједноставниот факт, тогаш вашиот ден е исполнет. И нема подобро место за тоа од нашето сакано катче на Reddit, заедницата „Денес научив“, во која луѓето споделуваат интересни работи што ги научиле на интернет. И […]

The post
„Денес научив“ факти кои покажуваат дека никогаш не е доцна да се научи нешто ново first appeared on Нане.мк. Прикажи

Апсурдни факти за пиратите во кои Холивуд не` натера да веруваме

Постојат стотици филмови и книги за животот на пиратите. Денес, пират за нас е капетан со папагал на рамо кој копа по богатство на напуштените острови. Се разбира, тој има екипаж од искусни морнари, од кои некои имаат дрвени нозе и на некои им недостасува око. Но, повеќето од „фактите“ што ги знаеме за пиратите […]

The post
Апсурдни факти за пиратите во кои Холивуд не` натера да веруваме first appeared on Нане.мк. Прикажи

Таксисти споделуваат која е најчудната „тајна“ што ја дознале додека биле на работа

Кога вашата работа е да ги носите луѓето низ градот, неизбежно е дека ќе слушнете неколку чудни и интересни приказни додека работите. Особено кога вашите патници штотуку го напуштиле барот каде што испиле некоја пијачка повеќе. Неколку таксисти решија да ги споделат „тајните“ кои ненамерно ги дознале додека работеле.   Еднаш возев двајца доктори, и […]

The post
Таксисти споделуваат која е најчудната „тајна“ што ја дознале додека биле на работа first appeared on Нане.мк. Прикажи

Слики што ќе ве натераат да размислите двапати пред да нарачате работи од интернет во иднина

Брзо и без напор, купувањето преку интернет дефинитивно има свои придобивки. Но откако тој пакет ќе пристигне пред вашиот праг, она што е внатре може да биде многу поинакво од она што сте го замислиле кога кликнавте на копчето „Купи“. Затоа треба да бидете подготвени бидејќи она што го гледате не е секогаш она што […]

The post
Слики што ќе ве натераат да размислите двапати пред да нарачате работи од интернет во иднина first appeared on Нане.мк.