Прикажи

„Пиев само сок од портокал цели 40 дена – еве што тоа направи со моето тело и организам“

Ен Озборн од Квинсленд, Австралија, изјавила дека пиела сок од портокал 40 дена и дека никогаш не се чувствувала поздрава, според „USA Today“. Озборн, која се нарекува @fruitisbeaut на „Инстаграм“, […]

The post „Пиев само сок од портокал цели 40 дена – еве што тоа направи со моето тело и организам“ appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Овие намирници не ја заслужуваат својата лоша репутација, велат диететичарите и лекарите

Јајца, компири, кафе: Овие кујнски производи, меѓу другите, добија лоша репутација, велат експертите за исхрана, но не мора да го заслужуваат тоа. Всушност, регистрираните диететичари, лекари и професори по нутриционизам […]

The post Овие намирници не ја заслужуваат својата лоша репутација, велат диететичарите и лекарите appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Дали веганската храна навистина е поздрава од месото? Нутриционист ги споредува јадењата на растителна основа со вистинските, а резултатите ќе ве изненадат

Да си веган веднаш се поврзува со тоа да се храниш здраво. Но, благодарение на прехранбената индустрија која реагираше на трендот за јадење од растително потекло, видовме пораст на ултра-обработените […]

The post Дали веганската храна навистина е поздрава од месото? Нутриционист ги споредува јадењата на растителна основа со вистинските, а резултатите ќе ве изненадат appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Можеби тоа не е нашето омилено овошје – но, еве зошто кивите треба да се дел од нашата исхрана ова лето!

Јадењето киви може да ве ослободи од лошото расположение во рок од само четири дена, покажа едно истражување. Зеленото меко овошје има висока содржина на витамин Ц, за кој одамна […]

The post Можеби тоа не е нашето омилено овошје – но, еве зошто кивите треба да се дел од нашата исхрана ова лето! appeared first on Нане.мк.

Прикажи

„Јас сум кардиолог и ова е број 1 популарна нездрава храна што НИКОГАШ не ја јадам“

Колку и да е примамливо, нездравата храна е еден од најголемите непријатели на здравјето на срцето. И како кардиолог, постои еден вид особено нездрава храна што никогаш нема да ме […]

The post „Јас сум кардиолог и ова е број 1 популарна нездрава храна што НИКОГАШ не ја јадам“ appeared first on Нане.мк.

Прикажи

„Јас сум нутриционист – еве ги 2 работи за коишто мислам дека се преценети и 4 коишто дефинитивно треба да ги користите повеќе“

Нутриционистката Клер Сорли ги откри двете „здрави намирници“ за кои верува дека се преценети. Таа вели дека тоа се колагенските прашоци и пробиотските додатоци. Исто така откри и четири други […]

The post „Јас сум нутриционист – еве ги 2 работи за коишто мислам дека се преценети и 4 коишто дефинитивно треба да ги користите повеќе“ appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Посен домашен леб со леќа наместо брашно: Без месење на тестото, само изматете и испечете (ВИДЕО)

Повеќе не мора да трошите многу време за подготовка на домашен леб. Направете го овој рецепт без брашно, квасец и без месење, за само неколку минути. Наместо брашно користете црвена […]

The post Посен домашен леб со леќа наместо брашно: Без месење на тестото, само изматете и испечете (ВИДЕО) appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Што е најдобро да се јаде, а што не, за време на жешките денови: храна, пијалоци, и рецепт за малку поинаков таратор кој ќе го обожавате!

Со доаѓањето на летото, сакате не само да уживате во сончевите зраци и да уживате во вечерната свежина по топол ден, туку и да се чувствувате колку што е можно […]

The post Што е најдобро да се јаде, а што не, за време на жешките денови: храна, пијалоци, и рецепт за малку поинаков таратор кој ќе го обожавате! appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Дали несвесно јадеме хемикалии? Јадењето многу морска храна може да ве изложи на повеќе таканаречени „засекогаш хемикалии“.

Токсичните хемикалии, наречени PFAS, стигнаа до насловни страници кога Агенцијата за заштита на животната средина (ЕПА) ги воведе првите национални ограничувања околу нивото во водата за пиење. Но, експертите сега […]

The post Дали несвесно јадеме хемикалии? Јадењето многу морска храна може да ве изложи на повеќе таканаречени „засекогаш хемикалии“. appeared first on Нане.мк.

Прикажи

„Пролетните алергии се поврзани со депресија и тага – верувајте, не сте сами!“

Пролетта е тука – па зошто вашето тело сè уште мисли дека е зима? Не сте сами, велат експертите. Поубавото време и доцните зајдисонца не се утеха за милион возрасни […]

The post „Пролетните алергии се поврзани со депресија и тага – верувајте, не сте сами!“ appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Тајниот еликсир за согорување маснотии постои веќе 2000 години и ни е добро познат на сите!

Научниците открија дека всушност комбухата помага во согорувањето на мастите. Една нова студија која ги разгледа кружните црви откри дека микроорганизмите во комбухата можат да го колонизираат цревата и да […]

The post Тајниот еликсир за согорување маснотии постои веќе 2000 години и ни е добро познат на сите! appeared first on Нане.мк.

Прикажи

„Си го сакам моето лице назад!“ – Жена тврди дека останала ДЕФОРМИРАНА и психолошки оштетена поради неисправен филер од стоматологот

Една жена откри дека останала трајно деформирана откако процедурата, што ѝ ја дал стоматолог во Бразил ,тргнала страшно наопаку. На Маријана Мишелини (34) од Матао, Бразил, ѝ била вбризгувана хијалуронска […]

The post „Си го сакам моето лице назад!“ – Жена тврди дека останала ДЕФОРМИРАНА и психолошки оштетена поради неисправен филер од стоматологот appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Бебиња кои штотуку пристигнале на овој свет, но веќе изгледаат како да сакаат да се пензионираат

Бебињата секогаш будат неверојатен број на емоции. Но, во овој случај, она што успеваат  да го разбудат кај многу луѓе е секако смеа. Со своите изрази, овие малечки изгледаат како […]

The post Бебиња кои штотуку пристигнале на овој свет, но веќе изгледаат како да сакаат да се пензионираат appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Начини на кои ги влошувате киселите во желудникот и како да си помогнете себеси 

Ако некогаш сте почувствувале чувство на печење во желудникот после оброк, можеби сте еден од милионите кои страдаат од горушица или рефлукс на киселина. Оваа многу честа состојба може да […]

The post Начини на кои ги влошувате киселите во желудникот и како да си помогнете себеси  appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Фрази што родителите треба да ги отстранат од нивниот вокабулар за да избегнат да му наштетат на своето дете

Невнимателните зборови можат негативно да влијаат дури и на возрасните, а камоли на децата. На крајот на краиштата, тие штотуку почнуваат да го разбираат овој свет, не знаат како да […]

The post Фрази што родителите треба да ги отстранат од нивниот вокабулар за да избегнат да му наштетат на своето дете appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Историски факти за карминот кои докажуваат дека тој е многу повеќе од само моден детаљ

Ако карминот го поврзувате со модерната историја, можеби сте скокнале неколку илјади години. Првиот примерок на кармин во запишаната историја е за време на владеењето на кралицата Пуаби од Антички […]

The post Историски факти за карминот кои докажуваат дека тој е многу повеќе од само моден детаљ appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Фрлање мебел од прозорец и црвена долна облека: 8 работи кои ја прават Италија уникатна

Кога луѓето зборуваат за Италија, првите работи што ни паѓаат на ум се тестенините, пицата, шопингот во една од светските престолнини на модата, Милано, и хипнотизирачките места на наследството на […]

The post Фрлање мебел од прозорец и црвена долна облека: 8 работи кои ја прават Италија уникатна appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Уметник фотографира жени од различни култури за да ни покаже дека убавината нема граници

Михаела Нороц е романска фотографка која се здоби со светско признание за нејзиниот проект наречен „Атлас на убавината“, кој е посветен на прикажување на убавината на жените од различни култури […]

The post Уметник фотографира жени од различни култури за да ни покаже дека убавината нема граници appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Работи кои можат да ви помогнат да останете полни со енергија во текот на денот без да пиете тони кафе

Пиењето многу кафе, енергетски пијалоци или купувањето додатоци за да добиете повеќе енергија не секогаш функционира кога сакате да бидете повнимателни во текот на денот. Најдобро е да стекнете енергија […]

The post Работи кои можат да ви помогнат да останете полни со енергија во текот на денот без да пиете тони кафе appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Каде се чувствуваат 9 емоции во телото и како нивното заробување може да влијае на нашето здравје

Имаме многу изрази за нашите емоции – „чуриме“ сме кога сме лути, имаме тешко срце кога сме тажни, а понекогаш ни е како да пукнеме од радост. Излегува дека има […]

The post Каде се чувствуваат 9 емоции во телото и како нивното заробување може да влијае на нашето здравје appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Мајка која изгледа речиси идентично со нејзината ќерка открива детали за нејзиниот љубовен живот и зошто постојано „ ѝ го бришат профилот“ од страниците за состанување

Мајка која изгледа идентично како нејзината 21-годишна ќерка, откри сè за нејзиниот романтичен живот, вклучително и двојните состаноци со своето дете и постојано бришење на нејзиниот профил на страници за […]

The post Мајка која изгледа речиси идентично со нејзината ќерка открива детали за нејзиниот љубовен живот и зошто постојано „ ѝ го бришат профилот“ од страниците за состанување appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од инсекти во домот без опасни хемикалии

Штетниците може да ја претворат вашата куќа во бојно поле. Веројатно би повикале специјални служби за да се ослободите од лебарките и мравките, но сите тие хемикалии што ги користат […]

The post Совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од инсекти во домот без опасни хемикалии appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Што може да се случи со вашето тело ако спиете премногу

Многумина од нас сонуваат за добар одмор навечер и убаво утро без звук на аларм. Се чини дека сè што ни треба е сон, а животот веднаш ќе се подобри […]

The post Што може да се случи со вашето тело ако спиете премногу appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Мажите можеби повеќе страдаат од жените за време на раскинувањето, а еве зошто

Раскинувањето навистина може да ги скрши женските срца. Но, група брилијантни умови неодамна дознаа дека мажите би можеле да бидат поуништени од нивните партнерки по разделбата. Мажите се исто така […]

The post Мажите можеби повеќе страдаат од жените за време на раскинувањето, а еве зошто appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Неверојатни животни навики кои ги издвојуваат Корејците од остатокот на планетата

Популарноста на сите корејски нешта, од модата и филмот до музиката и кујната, не изгубила никаква пареа. Поради ова, многу луѓе сакаат да се најдат во земјата на утринската смиреност […]

The post Неверојатни животни навики кои ги издвојуваат Корејците од остатокот на планетата appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Работи што треба да престанеме да ги правиме затоа што може да им наштетат на нашите електронски урдеи

Смартфоните може да имаат животен век од 2-10 години во зависност од брендот, но најважно од вашата употреба. Ако го заштитите од оштетување, паметно ја користите батеријата и ги ажурирате […]

The post Работи што треба да престанеме да ги правиме затоа што може да им наштетат на нашите електронски урдеи appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Важни работи што вашата пот ќе ви ги каже за вашето здравје

Потењето помага во балансирање на температурата на вашето тело и се дефинира како „ослободување на течност базирана на сол од вашите потни жлезди“. Тоа може да биде предизвикано од вашата […]

The post Важни работи што вашата пот ќе ви ги каже за вашето здравје appeared first on Нане.мк.

Прикажи

16 портрети на познати луѓе кои докажуваат дека имале експерти за „фотошоп“ во минатото

Како и денешните фотографи кои имаат идеја за совршена слика, агол и други работи, уметниците од минатото имале своја визија за тоа како да ги прикажат луѓето. Ова е причината […]

The post 16 портрети на познати луѓе кои докажуваат дека имале експерти за „фотошоп“ во минатото appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Зошто мажите порано носеле многу повеќе накит и што се промени

Кралот на Англија, Хенри VIII, антички римски јавач на коњ и фараонот Тутанкамон. Што имаат заедничко овие 3 историски ликови? Одговорот можеби не е премногу очигледен. Секој од овие мажи […]

The post Зошто мажите порано носеле многу повеќе накит и што се промени appeared first on Нане.мк.

Прикажи

Неверојатни жени од историјата кои им пркосат на сите очекувања

Неспорно е дека жените во текот на историјата главно биле подложени на строго водени животи. Дури и во исти земји, различни групи на жени можеле да живеат сосема различен живот. […]

The post Неверојатни жени од историјата кои им пркосат на сите очекувања appeared first on Нане.мк.