Смешните и глупави криминалци не се само дел од филмовите туку и од реалниот живот. Претходниот пат ви раскажавме за неколку такви криминалци кои можете да ги видите тука, а денес имаме нови „генијалци“ за вас.

Замислете колку треба да сте паметен за да избегате од затвор, а потоа да ставите на социјалните мрежи каде живеете и каде работите? Чисто ако ве „бара“ некој, нели?

Бил дрзок со полицијата

    

Кога 24-годишниот Камерон Кокс од Флорида бил обвинет за грабеж и измама, тој одлучил да се игра со полицијата. Тој објави постер на филмот „Фати ме ако можеш“ со опис: „Еј, кретени. Ајде да се забавуваме, ха, ха.“ Полицијата брзо го уапсила, а потоа ја објави сликата од делот на Фејсбук, велејќи: „Можеби по ослободувањето ќе си ја стави за позадина.“

Се фалел за авантурите додека се криел од властите

Ова е Макси Сопо, 26 години. Тој открил слабости во системите на неколку банки во Сиетл, украл од нив 200.000 долари и одлучи да се сокрие во Канкун. Но, дали е можно да се оди на одмор и да не се пофали со слики на социјалните мрежи? Значи Сопо редовно објавувал фотографии на плажи и ноќни клубови на Фејсбук и напишал дека „се преселил во рајот“ и „се вљубил во ова место“.

За жал, Американецот заборавил да ги додаде своите пријатели од полициската станица. Тој бил уапсен, обвинет за измама и осуден на 33 месеци затвор.

Жестоко и сурово тролал починати деца на интернет

41-годишниот Дарен Бартон, сопруг и татко, отворал Фејсбук профили на убиени деца и под измислени имиња оставал коментари како „Гори во пеколот“. Дописниците на БиБиСи го проследиле идентитетот на мажот и го прашале дали разбира како семејствата на починатите се почувствувале од неговите активности. Бартон одговорил: „Да, знам.“ Новинарите го разгласиле случајот и Дарен бил преплавен со тужби и закани.

Тој избегал од затвор и ја објавил својата локација

Крис Крего од Њујорк бил уапсен за тепачка во барот. Човекот избегал и не се појавил пред судот, по што полицијата издала налог за негово апсење. Крего не можел да се сокрие, бидејќи на својата Фејсбук страница изјави дека е во Тере-Хут и објавил фотографија од салонот за тетовирање каде што работел. И заради погодност, тој го истакнал и распоредот на работата.

Позирал со украденото

19-годишниот Родни Најт од Вашингтон влегол во домот на новинарот на Вашингтон Пост, Марк Фишер, и го украл палтото на новинарот, лаптопот на неговиот син и малку пари од неговото биро. Пред да замине, Најт влегол на Фејсбук од профилот на Фишер и објавил фотографија на украдените работи. Благодарение на овој необјаснив гест, полицијата го нашла арамијата во рок од неколку дена и го уапсила.

Објаснил како ограбил банка

23-годишниот Џеси Иполит ограбил три филијали на банката во рок од три месеци. Пред првиот грабеж, тој напишал на Фејсбук: „Ќе станам богат!“ И „Кражбата е профитабилна“. Неколку недели подоцна, Иполит го проименувал името на профилот во чест на ограбувачот на банки Вили Сатон, коментирајќи: „Што ако сите сме уморни од рецесијата и почнеме да ограбуваме банки?“ Криминалецот фотографирал куп банкноти додека ги правел грабежите. Човекот бил пронајден од страна на ФБИ и обвинет за уште 16 грабежи.

Прашала дали може да си ги продаде децата

22-годишната Мистик Ванхорн од Оклахома се обидела да ги продаде своите деца на Фејсбук кои едното имало две години а другото десет месеци. Таа требала да добие 4000 американски долари за да го плати долгот на нејзиниот пријател.

Кога мајката на двете деца контактирала со „потенцијалниот клиент“ од Арканзас на социјалната мрежа, тој ја известил полицијата. Американката била уапсена под обвинение за трговија со деца, а децата биле испратени во државна институција.

Сподели на Facebook
пати видено