Екстремно опасен скок на врвот на планината

Екстремно опасен скок на врвот на планината

После скокот на првиот, вториот планинар реши да се врати назад.

Зашеметувачки, провокативни цитати од комичарот Бил Хикс

Бил Хикс (16. декември, 1961 – 26. февруари, 1994) беше американски комичар и општествен критичар. Неговото дело, кое опфаќаше широк спектар на социјални прашања, како религија, политика и философија, беше контроверзно и често зачекоруваше во доменот на мрачната комедија.

Ова е светскиот ШАМПИОН во акробатско летање модел на хеликоптер

Ова е светскиот ШАМПИОН во акробатско летање модел на хеликоптер

Еве зошто за Тарек Алсаади велат дека има рефлекси и рака/око координација како суперхерој.

Овие 12 јапонски момчиња ќе ве воодушеват со своето играње! ЗАДОЛЖИТЕЛНО!

Овие 12 јапонски момчиња ќе ве воодушеват со своето играње! ЗАДОЛЖИТЕЛНО!

Со овој настап момчињата станаа светски шампиони во брејк денс на World of Dance Los Angeles 2015.

Човек засадил 160 хектари сончоглед за да ѝ оддаде почит на својата сопруга која починала од рак

Сончогледовите семки ги продава за да финансира истражувања за канцерогени болести.

Ја напуштив својата работа, продадов сѐ што имам и со ранец на грбот патував околу светот 3 години во 60 земји

Патувањето со мал буџет и со ранец на грбот понекогаш знае да фрустрира. Автостопирав, преноќував во многу аеродроми, спиев во паркови и кампував. Во Чиле ми украдоа сѐ, а во Уганда камерата ми се уништи од вода. За малку ќе загинев кога ми се преврте автомобилот во намибиските пустини.

Скокна во вода од карпа висока 58 метри

27 годишниот Швајцарец со бразилско потекло, Ласо Шелер, постави светски рекорд во местото Магиа во Швајцарија, скокајќи во базен длабок 8 метри од 58,8 метри височина.

Човеков ќе ви покаже како се копаат школки од брегот на морето

Човеков ќе ви покаже како се копаат школки од брегот на морето

Ретко кој видел како всушност се ловат школки за јадење. Целиот процес изгледа многу лесен и интересен.

Необичните оптички илузии на паркур мајсторот Џон Пол

Необичните оптички илузии на паркур мајсторот Џон Пол

Да живееш како паркур мајстор значи дека целиот свет е твоето игралиште или тоа е само илузија?

Добро утро! Време е за малку утринско вежбање

Добро утро! Време е за малку утринско вежбање

Нема ништо подобро од малку утринско трчање во природа. Вака го прави тоа авантуристот Себастијан Монтаз на Алпите.

Никола Тесла ги предвидел паметните телефони уште во 1926 година!

Зарем е можно да го сторил тоа? Да, во едно интервју за списанието Колер во 1926 година, Тесла во основа ги опишува денешните смартфони, комуникациски уред „толку едноставен, што би можеле да го носиме во внатрешниот џеб“. Еве го тој дел:

Како Азијците фалсификуваат банкноти од 50 долари кои ниту еден скенер не ги открива?

Како Азијците фалсификуваат банкноти од 50 долари кои ниту еден скенер не ги открива?

Единствен начин да се открие необичниот фалсификат е со влажна крпа како на видеото.

Како професионалец црта карикатура во Фотошоп

Како професионалец црта карикатура во Фотошоп

Видеото е забрзано за да можете да го видите целиот процес, што во реално време треае повеќе од 2 часа.

Дечково заработува 10.000 долари месечно само од компири

Дечково заработува 10.000 долари месечно само од компири

Лудата идеја која му носи добра заработувачка ја добил случајно и решил да ја реализира. „Две работи кои ги спречуваат луѓето да успеат се стравот и сомнежот. Стравот од неуспех и сомнежот дека можеш да направиш нешто големо“ вели дечкото од Тексас кој продава 1 компир за 10 долари на интернет.

Луѓето се неверојатни (лето 2015 издание)

Луѓето се неверојатни (лето 2015 издание)

Ново, одлично продолжение на популарниот серијал кој го поставува прашањето „Каде се и дали постојат граници на човековата способност?“

Овој берберин бесплатно ги потстрижува децата ако му читаат

Уште малку ќе дојде време за враќање на училиште, и за многу ученици ширум светот, особено оние кои имаат проблеми со читањето, ова може да биде доста стресно. Токму тоа, како дел од програмата Назад на училиште во Комиски Парк, Ајова, локалниот берберин Кортни Холмс решил да стори нешто посебно. Таткото на две деца решил бесплатно да ги потстрижува децата кои ќе му читаат.

Човеков ја напуштил својата доходовна работа од 9 до 5 и заработил милион долари патувајќи низ светот

Џони Ворд потекнува сиромашно ирско семејство, имал проблеми со авторитетот и ја мразел помислата да работи секој ден од девет до пет. Се занимавал со разни работи, па дури и се пријавил за медицински експерименти, пред да се скраси на високо платено работно место во продажбата кадешто заработувал 20.000 долари месечно. Но, по неколку месеци Џони решил дека му е доста од тоа. „Сфатив дека со овој еден живот кој го имам, не сакам да го минувам времето од понеделник до петок затворен во место во кое не сакам да бидам“, напишал Ворд на Фејсбук.

Оваа недела астронаутите за прв пат ќе јадат храна којашто сами ја одгледале во Вселената

Оваа недела за прв пат во историјата астронаутите ќе конзумираат храна којашто сами ја одгледале во вселената. Почнувајќи од оваа недела, кипажот на „Експедиција 44“ ќе имаат можност да јадат свежо овошје и зеленчук додека се наоѓаат во вселената. Храната се произведува во плантажата „Веги“, орбитирачка лабораторија во вселената за производство на земјоделски култури.

Бубалица растура со Нирвана на акустична гитара

Бубалица растура со Нирвана на акустична гитара

Да го отсвири ова на кампување покрај логорскиот оган, гарант ја губи невиноста :).

Екстремен начин на живот (27 фото)

Некои луѓе се зависници од адреналин и не можат да си го замислат животот без авантура.

Вака изгледа еден тренинг на светскиот шампион во кревање тегови, Еди Хол

Вака изгледа еден тренинг на светскиот шампион во кревање тегови, Еди Хол

Еди Хол е познат по тоа што се натпреварува во „World’s Strongest Man“, а исто така го држи и светскиот рекорд во кревање тегови, со кренати 463кг. На секој тренинг тој тргнува од 60кг, па оди до 420 и назад до 60.

Мотивациско видео: Татко и син – улични вежбачи

Мотивациско видео: Татко и син – улични вежбачи

Таткото има 60 години, а прави вежби какви што не можел да направи на 18. „Во животот научив една работа: Ако сакаш нешто да направиш, тргни напред и направи го. Преземи го потребниот ризик и направи го тоа“, советува 60 годишниот уличен вежбач.

Докторите ѝ кажале на една манекенка да го абортира своето дете откако изгубила 95% од нејзинага вилица како последица на рак. Еве што направила таа

Бременоста честопати е тешка, но бременоста комбинирана со рак е поразувачка. Елизавета Булокова, манекенка од Канада со летонско потекло, се соочила со оваа ситуација минатата година, кога имала 24 години. Додека заедно со нејзиниот сопруг Роман Трубецкој била на одмор во Амстердам, тоа што Булокова мислела дека е забоболка се испоставило дека е рак. Докторите ѝ кажале дека ќе мора да абортира пред да биде подложена на хемотерапија.

Крвта да ти замрзне само од гледање: Прошетка по една од најекстремните планински патеки во светот

Крвта да ти замрзне само од гледање: Прошетка по една од најекстремните планински патеки во светот

Патеката всушност не е патека туку самиот врв на планината Лејди Мекдоналд во Канада. Алпинизам во вистинската смисла на зборот!

Полицијата во Норвешка речиси цела деценија не убила човек

Полицајците во светот, покрај нивните задолженија да го бранат народот на кој му служат, често знаат да применат и непотребна бруталност без воопшто да водат сметка за основните човекови права и достоинство. Но, во некои земји има традиција на построга селекција во поглед на тоа кој сѐ може да биде полицаец, а исто така тие лица поминуваат специфична обука со која тие се стекнуваат со знаења како да ги бранат и како да им помагаат на граѓаните. Скандинавските земји можат да ни бидат пример за многу работи, а исто така и во овој поглед.

Старосватицата растури на азербејџанска свадба

Старосватицата растури на азербејџанска свадба

Необичен традицонален танц. Девојката личи како да лебди.

Ресторан во Балтимор беше затворен пет дена за да може бесплатно да ги храни бездомниците

Секоја година сопствениците на ресторани во Балтимор, САД, со душа ја чекаат „Неделата на рестораните“, време кога се изложува градската храна и кога сопствениците добиваат можност за огромна бесплатна реклама и стекнување на нови потрошувачи.

Мозок дете собира и одзема броеви на памет

Мозок дете собира и одзема броеви на памет

Техниката која ја користи е древна техника која се учи со помош на абакус, а со тек на време абакусот се замислува и сметањето продолжува на памет.

Човеков се качува на дрво високо 40 метри за да го нахрани своето семејство

Човеков се качува на дрво високо 40 метри за да го нахрани своето семејство

Длабоко во шумите на Конго, овој татко и пркоси на смртта, качувајќи се на ова големо дрво со користење само на лозови јажиња. Сето ова го прави за да го нахрани своето семејство.

Село полно со билдеришта

Село полно со билдеришта

Се натпреваруваат меѓу себе кој ќе крене поголеми тегови направени од автомобилски гуми.

+