Како се лови огромна риба од 4кг за помалку од 1 минута?

Како се лови огромна риба од 4кг за помалку од 1 минута?

Техника за мажите кои сакаат да одат на сигурно и не сакаат да чекаат цел ден со јадицата.

15 годишен сиромашен Африканец со сопствените раце и мозок си обозбеди струја во домот

Дечково живее во Малави, една од најбедните африкански држави. Со сопствени раце и практично од ѓубре, генијалецов успеа да изгради ветерница, која произведува доволно струја за потребите на нивната семејна колиба.

Глувонем рапер рапува од срце

Глувонем рапер рапува од срце

ЕмСи Обобо е глув и нем Сенегалец, но рапот му е во крвта. Тој рапува со помош на знаковен говор и тоа го прави со толку страст и енергија што заслужува секоја почит.

Луѓето се неверојатни (Гинис верзија)

Луѓето се неверојатни (Гинис верзија)

Ново видео кое ја отвара старата тема: Каде се и дали постојат граници на човековата способност? Снимките се од соборување на разни Гинисови рекорди.

Децава ги живеат најубавите моменти од детството, благодарение на нивниот креативен татко

Децава ги живеат најубавите моменти од детството, благодарение на нивниот креативен татко

Таткото им направил патека за санкање во дворот, како оние на олимпијадите, само поубава :). Секоја чест на ваквите родители кои наоѓаат време за најважното, нивните деца.

Ќe се воодушевите кога ќе слушнете како пеат овие близначки

Ќe се воодушевите кога ќе слушнете како пеат овие близначки

Сакате да слушнете свеж приод кон популарната музика? Не барајте повеќе, слушнете ги Аби и Сара. Ова дуо со нивното свирење на фолк гитара и изненадувачки зрели гласови кружат онлајн и по телевизиските станици во САД. Имаат само 10 години, но веселите близначки зедоа учество на „Шоуто на Елен“, правејќи обработки на песните на Сем Смит на нивниот шармантен и особен начин.

Оваа машина знае да свири на виолина. Звучи ужасно, но сепак е неверојатно

Пронаоѓачот Сет Голдстајн вели дека неговата цел е да создаде „кинетички машини скулптури кои се нешто ново и неочекувано, но сепак со естетика која може да инспирира, забавува и да ја демонстрира моќта на технологијата.“

Неверојатно! 83-годишен дедо крева тешки тегови

Неверојатно! 83-годишен дедо крева тешки тегови

Во денешно време се поретки се луѓето кои доживуваат длабока старост, но дедово не се дава и решил да тера над 100-ка :).

Како градежни работници отвараат 8 пива наеднаш?

Како градежни работници отвараат 8 пива наеднаш?

Добра техника со дрвено метро.

Монах поминал 52 години градејќи ја оваа прекрасна катедрала… од отпад

Монах поминал 52 години градејќи ја оваа прекрасна катедрала… од отпад

Во 1963г. еден бивш монах без формално архитектонско или градежно образование во Мехорада дел Кампо, Мадрид решил да гради – катедрала! Денес структурата е висока 40 метри, а 89-годишниот Хусто Галего Мартинез сѐ уште секој ден го поминува работејќи на неа. И покрај недостатокот од ресурси и пари, Мартинез одбил да се откаже од својот […]

Јапонецов ќе ви покаже како си пржи помфрит во својата минијатурна кујна

Јапонецов ќе ви покаже како си пржи помфрит во својата минијатурна кујна

Човекот си нашол интересно хоби и сега снима видеа со готвење кои ги објавува на интернет.

Дете високо 173 сантиметри, 6 месеци напорно вежбаше за да успее да забие

На почетокот не можеше ниту да го допре обрачот. Гледајте го неговиот напредок недела по недела.

Која е тајната да се живее 113 години? „Цигари, виски, и диви, диви жени“

Хенри Алингам доживеал 113 години. Се родил во 1896 во североисточен Лондон. Неговиот живот се протегал преку три века, шест различни монарси, на шеесет и седумгодишна возраст го видел атентатот врз Кенеди и имал седумдесет и три години кога Армстронг чекорел по месечината.
Тој беше најстариот човек во светот, а својата долговечност им ја припишуваше на „цигари, виски и диви, диви жени.“

Специјална кореографија која со 4 минути вежбање дневно гарантира стомчни мускули

Специјална кореографија која со 4 минути вежбање дневно гарантира стомчни мускули

Оваа интензивна вежба е наменета за гимнастичарки, но може да си ги пробате силите и вие. Ако издржите да ја правите секој ден, резултатите се гарантирани.

Кога починал овој 92-годишен чистач, зад себе оставил нешто достојно за восхит

Роналд Рид, чистач и одржувач на бензинска станица во Вермонт, минатата година починал на 92-годишна возраст. Но, никој немал поим што оставил зад себе, се до сега. Повеќето го знаеле Рид како тивок и скромен човек, и никој не знаел колку добро се погрижил за своите финансии во текот на животот. Возел половна Тојота Јарис, а слободното време го трошел на собирање отпадно дрво за огрев.

Петнаесетгодишник измисли уред кој произведува електрична струја додека чекорите

Петнаесетгодишник измисли уред кој произведува електрична струја додека чекорите

Петнаесетгодишниот Анџело Касимиро од Филипините неодамна го објави својот нов пронајдок кој произведува електрична струја на нов и интересен начин.
Пронајдокот претставува влошка за обувки која генерира електрична струја секогаш кога личноста која ги носи ќе направи чекор.

„Планината“ од Игра на Тронови сруши 1000 години стар рекорд во носење трупец од 640кг

„Планината“ од Игра на Тронови сруши 1000 години стар рекорд во носење трупец од 640кг

Натпреварувачот во Стронгмен, Хафтор Бјорнсон од Исланд стана славен со својата улога на ликот „Планината“ во мегапопуларната серија Игра на Тронови, која за жал не најде место на некоја од нашите телевизии, затоа што нема кој да дава по 10 турски серии на ден.

Јако: Бруно Марс во живо ги меша Нирвана, Мајкл Џексон и Вајт Страјпс

Јако: Бруно Марс во живо ги меша Нирвана, Мајкл Џексон и Вајт Страјпс

Видеото е од еден негов настап во Лас Вегас. Секоја чест!

Жената која решила да не се насмевнува 40 години за да се бори со брчките

Во нивната потрага по фонтаната на вечната младост, овие жени примениле чудни методи кои се толку привлечни со нивната едноставност и екстремни во самата замисла. Тие решиле појавата на брчки да ја стават под контрола така што НИКОГАШ нема да се насмевнуваат (освен во еден случај во кој жената се смеела СЕКОГАШ).

Необичниот 72-годишен старец кој никогаш не пораснал е здрав и подвижен како да има 20

Необичниот 72-годишен старец кој никогаш не пораснал е здрав и подвижен како да има 20

Според дедо Стивен, се започнало пред 65 години, кога тој имал само 7 и еден ден и рекол на мајка си: „Мамо нема што да правам“. Тогаш таа му рекла: „Сине, на твојот кревет му треба местење, на тревата и треба косење и ѓубрето треба да се исфрли надвор“. Старецот од тој ден па до […]

Човеков го претворил неговото комбе во стан и сега патува низ Европа

Кога 26-годишниот Мајк Хадсон кој работи како одржувач на компјутерски системи се изморил од невозбудливиот живот во Велика Британија, решил малку да ги раздвижи нештата. Кога не се задоволни од тоа во која насока се движи нивниот живот, повеќето млади луѓе ќе земат одмор или ќе излезат на некоја луда ноќ за да се опуштат. […]

Си купил стан од 24 квадрати на покривот од зградата за да го претвори во нешто неверојатно

Си купил стан од 24 квадрати на покривот од зградата за да го претвори во нешто неверојатно

Кога Кристијан Шалерт го купил својот стан, мајка му била вџашена од неговиот избор. За да стигне до станот, треба да се искачи 100 скали. Кога се вселил, на подот имало само еден стар душек. Станот бил без таван, ѕидовите биле со стара боја и сѐ морало да се поправи. И згора на се, станот е со површина од само 24m². Но Шалерт точно знаел што сака да направи со ова станче.

Немал пари да си купи стан, па си купил гаража. Но, погледнете што направил од неа…

Малку фантазија, многу труд и храброст и гаражата се претвора во прекрасна гарсоњера. Погледнете како го направи тоа Џереми Бухолц од Франција.

Она што човеков го направи од 13.654 стапчиња од сладолед ме остави без зборови

Она што човеков го направи од 13.654 стапчиња од сладолед ме остави без зборови

Домино ефект само 1000 пати појако смислен и изведен од обични домино плочки.

Ултра талентирано 13-годишно девојче од Германија ја пее „I Will Always Love You“

Ултра талентирано 13-годишно девојче од Германија ја пее „I Will Always Love You“

Девојчето ги воодушеви сите на талент шоуто за деца Voice Kids. Мечето во џебот за среќа = БЕСЦЕНЕТО.

Ако Вивалди беше металец ќе звучеше вака

Ако Вивалди беше металец ќе звучеше вака

Ако композицијата е ремек дело, ќе звучи добро отсвирена на било каков инструмент, во било каков стил. Еве доказ.

10 години бил заробен во своето парализирано тело, но љубовта му помогнала да оздрави

Кога Мартин Писториус имал 12 години, неговото тело почнало да слабее за на крај, по неколку месеци, целосно да се парализира. Докторите не можеле да ја откријат причината за неговата болест. Но уште почудно е неговото чудесно оздравување. За помалку од десет години парализираност, на Писториус му се случило речиси библиско оздравување. Сега може да се движи во доволна мера за да може да си обезбеди постојана работа и свој сопствен дом. Во 2009 успеал и да се ожени со девојката од неговите сништа.

Како украинскиот борец со рака Денис Ципленков крши ореви?

Како украинскиот борец со рака Денис Ципленков крши ореви?

Да размислиш два пати дали да му направиш здраво на овој :).

Ерменско девојче со чудесен глас настапува на шоуто Гласот на децата

Ерменско девојче со чудесен глас настапува на шоуто Гласот на децата

Девојчето се вика Викторија Оганисјан, има дијапазон од 5 октави, а на видеото во продолжение има само 10 години.

Голи на снегот на температура од -30: Зимските вежби на јужнокорејските специјалци

Ова се фотографии од 10-дневната исцрпувачка обука на околу 200 јужнокорејски специјалци во екстремни зимски услови.

+