Од првите денови на аматерско и професионално кревање тегови па се до неговото напредување како меѓународна акциона филмска ѕвезда, Арнолд Шварценегер е сила која треба да се има предвид. Еве ги неговите најблескави моменти прикажани низ фотографии.

До служењето на воениот рок во австриската армија, Шварценегер  воопшто не излегол од своето родно село.

sw01

Кога ја освоил наградата „Јуниор мистер на Европа во 1065г. Арнолд Шварценегер сфатил дека би можел да патува низ светот.

sw02

Првин се преселил во Лондон за да тренира со судијата на „Мистер Универзум“, Чарлс Бенет.

sw03

Потоа станал најмладиот Мистер Универзум во 1967г. кога имал дваесет години.

sw04

По бодибилдингот, Шварценегер го снимил и ја играл главната улога во документарниот филм „Пумпање железо“.

sw05

Неговата кариера како меѓународна филмска ѕвезда почнала со филмови како „Варваринот Конан“, во 1982г.

sw06

Својот успех го зациментира со улогата во „Терминатор“ на Џемс Камерон.

sw07

Во осумдесеттите следуваа серија филмски успеси.

sw08

Во деведесеттите го прошири својот опус со „Полицаец од градинката“ и други хит комедии.

sw09

Бројните појавувања на шоуто „Во живо во сабота навечер“ како и во други вечерни програми сигурно помогнаа.

sw10

По стекнувањето со американско државјанство во 1983г. Шварценегер учествувал во кампањите на Реган и Буш.

sw11

Со сопствеништвото на места како Планет Холивуд, се покажа и како остроумен бизнисмен.

sw12

И покрај тоа што ги прошири своите дејности, Шварценегер цело време го одржа својот статус на акциона филмска ѕвезда…

sw13

…со појавувањето во филмови како „Бетмен и Робин“ и „Последниот акционен херој“…

sw14

…и постојаните мускулести појавувања во „Тунајт шоу“ и други комични емисии.

sw15

Вистинската промена се случи кога во 2003г. Шварценегер беше избран за гувернер на Калифорнија.

sw16

По завршувањето на неговиот втор мандат во 2011г. Шварценегер се разведе од неговата сопруга Марија Шривер.

sw17

Но и покрај тоа, „Гувернаторот“ ја обнови својата интернационална слава со нови комедии.

sw18

Како и со враќањето на акционите корени со филмови како „Платеници“…

sw19

…и нови филмски авантури како „Саботажа“.

sw20

Хероите на нашето време не се политичарите и богаташите, туку обичните луѓе со своите мали, но големи подвизи. На каналот Победници, хероите на нашето време се на прво место.

Сподели на Facebook
пати видено