Тод и Џастин Парвис се двајца браќа кои полека ослепуваат. И двајцата страдаат од ретка денегенеративна очна болест позната како Хороидеремиа. Болеста се јавува во деството, но вообичаено доведува до конечно слепило кога личноста ќе стане возрасна.

Во 2010 решиле дека сакаат да ја видат Америка пред целосно да го загубат видот. Иако живеат во различни краишта на земјата, се ставиле заедно за ова нивно епско патешествие, во текот на кое поминале 21 000 километри низ САД…

И го документирале сето тоа.

Четириесет и тригодишниот Тод (од лево) и триесет и осумгодишниот Џастин (од десно). На Тод му останале 50 проценти од неговиот вид, а на Џастин само 15 проценти.

brakja01

Тргнале на пат да ги видат глетките низ Америка пред да ослепат.

brakja02

Целта на патот била да ги откријат најсликовитите места на нивната земја.

brakja03

Тод ужива во Невадската пустина.

brakja04

Двајца браќа цело време се возеле во Форд Ескејп возен од Тод, бидејќи Џастин е прогласен за неспособен за возење.

brakja05

Дружење со змии.

brakja06

Кое крос кантри патување би било целосно без мала филмска екипа да го документира патот? Тие го снимале патувањето од што бил направен документарен филм.

brakja07

Документарниот бил објавен минатата година и освоил бројни награди. Може да се изнајми или купи на Вимео.

brakja08

Сега кога нивното американско патешествие е завршено, Тод и Џастин би сакале да видат што повеќе од светот.

brakja09

„Сакам сѐ да видам – не само пејсажи, сакам да ги видам и музеите и галериите. Не само Америка – сакаме да го видиме светот,“ кажал Тод.

brakja10

Џастин ужива во дегустирањето на вино за време на патувањето.

brakja11

Хороидеремиа, болеста од која страдаат Тод и Џастин, погодува 1 од секои 50.000 луѓе. Најчесто се јавува кај машката популација.

brakja12

„Ако навистина целосно го загубам видот,“ кажал Тод, „најмногу ќе ми недостигаат зајдисонцата.“

brakja13

На крајот на филмот се открива дека видот на браќата е многу полош отколку што тие мислеле на почетокот. Кога го почнале филмот, мислеле дека и двајцата имаат зачувано половина од нивниот вид, но тоа не било така.

brakja14

Еве два трејлери за филмот „Возејќи слеп“ (Driving Blind).

Навистина неверојатно патешествие, дури и ако на крајот било малку опасно. Повеќе за Тод, Џастин и нивниот документарец можете да дознаете на сајтот посветен на документарниот филм.

Сподели на Facebook
пати видено