Во тек е сезоната на Божиќните празници во христијанскиот свет. Вчера Божиќ го прославија верниците кои слават според Грегоријанскиот календар, а за неполни две седмици ќе се слави и според Јулијанскиот календар. Ова, заедно со Новогодишните празници, се денови кога сите по малку ја зголемуваме телесната тежина. Едноставно е тешко да се одолее на сите вкусотии кои се приготвуваат во текот на празниците, каков што е случајот со овие деликатеси од целиот свет.

Дански палачинки „Еблскивер“

b01

Традиционалните дански палачинки се нешто помеѓу палачинки и крофни, и се сервираат за време на Божиќните празници.

Албанска пита од тиква и ореви

b02

Во соседна Албанија за Божиќните празници се приготвува богата пита од тикви и ореви, која се сервира со чаша млеко.

Чешка рибја чорба (Vánoční Rybí Polévka)

b03

Во Чешка за Божиќните празници традиционално се сервира рибја чорба подготвена од школки, бакалар, ракчиња, јастог, компири и павлака.

Германски колачи „Штолен“

b04

Германските штолен колачи, наречени уште и Christstollen или Weihnachtsstollen, се во вид на лепчиња, наполнети со карамелизирано овошје и марципан, а потоа богато прелиени со шеќерен прелив.

Унгарска сарма (töltött káposzta – полнета зелка)

b05

Во Унгарија традиционално се јаде сарма, јадење на кое во балканските земји не му треба претставување.

Британска Божиќна пита

b06

Во Британија за Божиќ традиционално се сервира mince pie, мали пити полнети со мелено месо и зашеќерени овошја. Рецептот за овој деликатес во Британија го донеле крстоносците во 13. век.

Шведска маса

b07

Во скандинавските земји за Божиќ традиционално се поставува т.н. шведска маса со кобасици, ќофтиња, салати, чадена риба, леб и разни видови сирења.

Панетоне, Италија

b08

Панетоне е традиционална Божиќна пирошка која првпат била приготвена во Милано, за подоцна да се рашири и надвор од границите на Италија, во Англија, Австралија и Јужна Америка.

Новозеландка торта „Павлова“

b09

Во Австралија и Нов Зеланд Божиќ се паѓа среде лето, така што за Божиќ јадат торта со најразлични видови на свежо овошје.

Боршч и Ушка, Полска

b10

Во источна Европа за Божиќ традиционално се јаде боршч, супа од говедско или свинско месо, домати и цвекло, заедно со ушка (мали уши) мали пирошки полнети со печурки и мелено месо.

Турон, Шпанија

b11

Турон е нугат кој вообичаено се приготвува од мед, белки од јајце и ореви. Овој деликатес кој потекнува од Шпанија се среќава во повеќе земји од шпанското говорно подрачје.

Рисаламанде, Данска

b12

Традиционален пудинг од ориз со ванила и бадеми, прелиен со сок од цреша.

Сподели на Facebook
пати видено