Во светот има повеќе од 2.200 милијардери чие вкупно богатство надминува 6 трилиони долари. Повеќето сопственици на неверојатно богатство дошле до овој успех така што наследиле профитабилен бизнис или заработиле капитал откако дошле на чело во веќе позната компанија.

Меѓутоа меѓу нив има и луѓе кои успеале да ги изградат своите бизнис империи почнувајќи од нула, и покрај тешкото и далеку од богатото детство.

5. Опра Винфри, 2,9 милијарди долари

Детството на најпознатата телевизиска личност на светот било многу тешко: нејзината мајка која работела како чистачка и нејзиниот татко не биле во брак, а Опра до 6 години живеела со нејзината баба која ја тепала. Потоа Опра заедно со мајка ѝ се преселиле во гето и на 9-годишна возраст била силувана од братучед.

И покрај сите тешкотии, Опра самостојно научила да чита и пишува, но на 14-годишна возраст избегала од дома. Потоа мајка ѝ ја испратила кај нејзиниот татко кој, за среќа, се покажал како строг, но не и суров човек. Благодарение на него Опра завршила факултет.

На 17-годишна возраст, Опра Винфри станала првата „црна“ репортерка на телевизијата во Нешвил каде што живеела со својот татко, а во 1976 година, кога имала само 22 години, водела утринска програма.

4. Хауард Шулц, 3 милијарди долари

Идниот сопственик на најпознатите кафулиња во светот, Старбакс, е роден во 1953 година во еден од сиромашните квартови на Њујорк Бруклин. Заедно со неговите родители, Хауард живеел во социјални станови, финансиран од државата, и од забава имал само обрач за кошарка во дворот.

Кога момчето имало 7 години, неговиот татко ја скршил ногата, и бидејќи семејството немало здравствено осигурување, морале сами да платат за лекувањето, што имало лош ефект врз лошата состојба на семејството. На 12-годишна возраст Хауард почнал да работи: прво продавал весници, потоа работел како шанкер и продавач на крзно. Во 1975 година, тој добил диплома и станал првиот човек во неговото семејство кој дипломирал на колеџ.

Во 1982 година тој буквално побара работа во „Старбакс“, а неколку години подоцна го купил брендот за 4 милиони долари од претходните сопственици. Патем, Бил Гејтс стана еден од инвеститорите на идниот милијардер.

3. Ралф Лорен, 7,2 милијарди долари

Во 1939 година, се родило едно момче во њујоршкиот округ Бронкс во семејството на имигранти од Белорусија, Франк Лифшиц и Фрида Котлијар, и му било дадено името Ралф. Освен него, Френк и Фрида имале уште 3 деца, а целото семејство од 6 луѓе живеело во еднособен стан. Таткото на Ралф работел како сликар, а неговата мајка била домаќинка.

Младиот Ралф првин сакал да стане кошаркар или актер, но кога влегол во собата на богат пријател и за забележал скапата облека, 12-годишниот Ралф си ветил дека еден ден ќе стане богат и ќе има скапа облека.

На 16 години, Ралф го променил своето презиме во Лорен, одел неколку години на факултет, а потоа го оставил и заминал во војска. Тој потоа работел во продавница за машка облека, а потоа и во фирма која произведувала вратоврски. Во 1966 година, Лорен отвори своја компанија за производство на вратоврски наречена Поло, чие лого стана играч во истата игра.

Во 1968 година, Ралф Лорен отвори свој оддел во една од најголемите стоковни куќи во Њујорк, а во 1971 година ја објави првата колекција на женска облека.

2. Леонардо Дел Вечио, 23,5 милијарди долари

Во 1935 година, Леонардо Дел Вечио е роден во Милано, Италија – човек кој се рангира меѓу првите 50 најбогати луѓе во светот, а втор во рангирањето на најбогатите луѓе во Италија. Тој е скоро секогаш во сенка, и затоа името на сопственикот на најпознатиот бренд во светот на очилата Реј-Бан не е познато на пошироката јавност.

Освен него неговата мајка имала уште 4 деца, а татко му починал пред тој да се роди. Мајка му работела секаква работа за да ги прехрани децата, но кога немала доволно пари и кога Леонардо имал 7 години, била присилена да ги испрати децата во сиропиталиште во манастирот, каде што живеел до 14-годишна возраст.

Во 1949 година тинејџерот се вработил во фабрика за ситни делови за автомобили и бил спретен во таа работа така што сонувал еден ден да изработува забни протези. Тој наскоро станал познат по своите вештини и почнал да изработува очила на 19 години.

Леонардо сфатил дека е можно да се пробие на пазарот само со организирање на целосен циклус на производство, а на возраст од 25 години ја отвори првата работилница наречена Luxottica. Во 1969 година, под овој бренд, се појавиле првите брендирани очила.

1. Ли Кашин, 33,7 милијарди долари

Идниот милијардер, чие име било Ли Џиахенг, роден е во Кина во 1928 година. Неговиот татко бил учител, па уште од рана возраст почнал да го учи Ли да чита и пишува – се верува дека веќе на три години момчето знаело неколку илјади знаци. Во 1937 година, семејството, во кое имало уште две деца, било принудено да го смени презимето во Кашин и да побегне во Хонг Конг за да избега од јапонските напаѓачи.

Тие живееле во една соба кај вујкото на Ли. На 10-годишна возраст, момчето за малку да умрело од туберкулоза, а кога Ли наполнил 15 години, неговиот татко починал од истата болест. По смртта на неговиот татко, тој се откажал од учењето и се вработил како продавач во продавница на компанија која произведува различни пластични производи.

Писменоста на Ли му помогнала да постигне успех. Тој му помагал на директорот да пишува деловни писма и тој му понудил да води едно одделение од фабриката. Ли се вклучил во продажбата на големо и за кратко време профитот им се зголемил за 7 пати.

Во 1950 година, 22-годишниот Ли ја основал својата прва сопствена фабрика. Тој почнал да произведува вештачки цвеќиња под брендот Чеун Конг – таканаречената река Јангце во Хонг Конг. Веќе во раните 60-ти години, просперитетниот бизнис го збогатил Ли Кашин кој почнал да купува имот во Хонг Конг.

Денес, империјата на 90-годишниот Ли Кашин опфаќа повеќе од 50 земји, а повеќе од 300 илјади луѓе работат во неговите фирми и претпријатија.

Сподели на Facebook
пати видено