Има толку многу работи кои треба да ги знаеме за светот, а понекогаш дознаваме интересни факти кои не само што можат да ни помогнат туку и не зачудуваат.

Ако сте љубопитна мачка тогаш добро ќе се почестите со овие необични факти за кои веројатно никогаш не сте биле свесни.

1. Солта прави ананасот да биде повкусен

2. Луѓето не киваат додека спијат

3. Кравите мукаат со дијалекти

4. Борење со прсти е спорт

Иако беше одбиен како олимписки спорт, бидејќи Олимпискиот комитет не можеше да одлучи дали е зимски или летен спорт, борењето со прсти е годишно првенство кое се одржува во Лондон.

5. Веројатноста за освојување на лотарија е пониска од умирањето од удар на метеорит

Вашата шанса за освојување на лотарија е околу 1 во 195 милиони, додека вашата веројатност за умирање од удар на метеорит, астероид или комета е 1 во 1.600.000 и 1 во 75.000 за умирање во глобално влијание на удар од астероид или комета.

6. Мразот во рестораните за брза храна е повалкан од водата во тоалетот

7. Постојат повеќе можни повторувања во шаховската игра отколку што постојат атоми во познатиот универзум.

8. Мал процент од мрежењето што го гледате на „мртвите“ канали е дел од зрачењето на големата Биг Бенг експлозија

9. Најголемата банкнота што некогаш била печатена во Америка била во вредност од 100.000 долари.

10. Зајдисонцето на Марс е сино

11. Луѓето споделуваат 60 проценти од нивната ДНК со бананите

Додека нашата ДНК е 96% идентична со шимпанзата можеби не е изненадување, но фактот дека нашата ДНК е околу 60% идентична со кокошките и банана, е зачудувачки.

12. На креаторот на Рубиковата коцка, Ерно Рубик, му бил потребен еден месец да ја реши, откако ја создал

13. Најдолгото време помеѓу 2 родени близнаци е 87 дена.

Марија се породила 4 месеци порано и ја родила Ејми, а нејзината сестра Кејти останала во утробата уште 3 месеци.

14. Најголемиот водопад во светот е под вода

Во Данскиот теснец, студената вода од Северното Море е погуста од топлата вода на Ирмингер Морето, со што се спушта речиси 2 милји надолу со 123 милиони кубни метри во секунда.

15. Имало вистински луѓе со сина кожа кои живееле во Кентаки

Фугатес од Кримсон крик ја добила својата сина кожа преку инцест и ретка генетска состојба позната како methemoglobinemia.

Сподели на Facebook
пати видено