Патничкиот авион „Ербас“ А-321 на „Урал ерлајнс“, кој летал кон Симферопол, Украина, бил принуден да изврши итно слетување на поле во Московскиот регион, во близина на аеродромот.

Според првичните информации, најверојатно птица влегла во моторот на авионот, што предизвикало моторот да се запали. Пилотот решил итно да слета во полето. Пријавено е дека во авионот имало 226 патници и 7 членови на екипажот. Патниците имале само модринки и полесни повреди.

Сподели на Facebook
пати видено