Знам колку е драгоцено времето. Јас сум еден од оние луѓе кои го имаат режимот „Потребно ми е повеќе време!“. Тоа ми се случува главно затоа што сакам да преземам нови проекти пред да ги завршам старите. Јас акумулирам многу работа и секоја секунда станува се повредна и повредна.

Често сонувам дека има повеќе од 24 часа во еден ден. И бидејќи не можам да го променам тоа, решив да си го создадам ова дополнително време. Како? Со трошење на само 2 часа дневно на спиење.

Понеделник

Решив да го започнам мојот експеримент на почетокот на неделата. Како што велат, понеделникот е добар за отпочнување нови работи и спроведување на нови правила во врска со секојдневниот режим. Наместо да заспијам ноќе, го исецкав мојот 2-часовен сон во 20-минутни дремки.

Мислев дека постојано ќе проѕевнувам и ќе барам кафе. Но, сè се случи токму спротивното од тоа. Бев фокусиран, заспав и се разбудив по дремките без проблеми, и се почувствував одморен.

Вторник

Ситуацијата почна да се менува на вториот ден. Мојата продуктивност не беше толку висока. Не сакав да работам, само чекав да дојде време за дремка и затоа само исполнував дел од моите редовни работни задачи. Но, мојот мозок и понатаму остана фокусиран и остар. Поминав помалку време за учење на нови информации и најдов кул и интересни решенија на секои 5 минути. И јас не знаев што да очекувам следно.

Среда

Мојата состојба не се смени на овој ден. Бев како зомби, а светот околу мене престана да ми носи радост. И јас не би знаел што да правам, ако не беше една позитивна промена. Мојата продуктивност стана поголема. Конечно, ги имав тие дополнителни часови за кои сонував. И јас бев во можност да ги завршам сите мои проекти, па дури и смислив нови идеи.

И покрај фактот што можев да го направам сето ова, јас не чувствував радост или олеснување. Поточно, не чувствував ништо. Мојата емоционална состојба беше далеку од добра, што влијаеше на мојата комуникација со луѓето. Не сакав да се гледам, да се среќавам или да разговарам со никого, дури и ако тоа беше само на неколку минути.

Четврток

На овој ден имаше пресвртница. Моето тело се навикнуваше на новиот режим и сега се чувствував како да сум спиел по еден час по секоја дремка. Морам да кажам дека мојата нова рутина исто така ме радуваше. Јас повеќе не минував време на празни мисли за тоа што да правам, туку, напротив, организирав нов распоред. Направив време за читање, медитација, изведување на одредени задачи, вежбање и други активности. Се чувствував жив, но уморот беше сѐ уште тука.

Петок

Бев депресивен и почувствував дека сè се претворило во монотон циклус. Ми се чинеше дека го губев умот. И гледајќи се себе во огледалото, не можев да не воздивнувам. Видов исцрпено лице со големи вреќи под очите и сивкава кожа. Плус, мојата продуктивност падна. За време на експериментот, јас дефинитивно направив повеќе отколку што сум направил во текот на последните неколку недели, но тоа беше досадно и механички. Како што можете да разберете, овој ден беше тежок за мене. Во одреден момент, имав желба да се предадам, но сепак продолжив.

Сабота

На мојот слободен ден решив да се опуштам. И подоцна сфатив дека ова е лоша идеја. Успеав многу да направам: отидов во паркот, возев велосипед и отидов на концерт. Но сѐ уште немаше со што да се занимавам. Без работа, немав ништо што да правам и имав многу слободно време. Времето почна да поминува толку бавно што станав поспан.

Но, имаше една интересна работа. Се сретнав со моите пријатели кои ме прашаа зошто го правам ова. И потоа, одеднаш, сфатив дека не знам како да одговорам. На крајот на краиштата, веќе ги завршив сите мои задачи на работа, па затоа сакав дополнително време.

Недела

Спротивно на мојата тврдоглавост и желбата да ја докажам мојата волја на себе, неделата случајно стана измамнички ден. Благодарение на будилникот што се расипа, спиев 12 часа. Наместо да се разбудам во 2:20 часот наутро станав во 14:00 часот попладне. И тоа беше одлично!

Спиев добро, се чувствував одморен, светот околу мене веќе не беше сива заматеност. Повторно бев жив и тоа беше неверојатно чувство.

Заклучок

Кога ќе се навратам на овие 6 дена, не можам да кажам дека ова искуство беше страшно. Иако резултатите беа дискутабилни. На прв поглед, сè беше добри, и го исполнив мојот месечен план за 5 дена. Но, бев толку уморен и исцрпен што влијаеше на квалитетот на работата. И морав да повторам многу задачи. Јас веќе ја спомнав мојата желба да комуницирам за време на експериментот или, поточно, недостатокот на неа.

И, што се однесува до моето здравје и изглед, тука имав и разочарувачки резултати. Почнав да изгледам многу полошо и постаро од мојата моментална возраст. И некаде околу средината на експериментот бев нападнат од ужасни главоболки. Но, сето тоа се врати во нормала по завршувањето на експериментот.

И знаете што? Јас дефинитивно не го препорачувам овој режим или овој недостаток на спиење. Јас не ве советувам да го повторите моето искуство. Спиењето е можност за одмор и закрепнување. Не се лишувајте од него.

Сподели на Facebook
пати видено