Сѐ повеќе и повеќе луѓе завршуваат зад решетки. Според Меѓународниот институтот за истражување на криминална политика, повеќе од 10,35 милиони лица се наоѓаат во казнени институции ширум светот, или како притворени лица. Во споредба со 2000 година, вкупниот број на жени кои отслужуваат казна се зголемил за околу 50%, додека машката затворска популација пораснала за околу 18%.

Но стапките на затворската популација значително се разликуваат низ целиот свет. На пример, САД имаат 698 затвореници за секои 100.000 граѓани, додека Данска има 61. И има повеќе разлики. Затвореникот на едно место би можел да има пристап до музички инструменти и видео игри, но може да се бори за една ролна тоалетна хартија во друг.

1. Аранхуез, Шпанија

2. Затворот Бастој, Хортен, Норвешка

3. Затвор Лузира, Кампала, Уганда

4. Женски затвор со средна безбедност Сан Диего, Картагена, Колумбија

5. Халден затвор, Халден, Норвешка

6. Затвор Норгерхафен, Виенхаизен, Холандија

7. Затвор Ономичи, Јапонија

8. Адивел, Лотиан, Шкотска

9. Затворот Црн Делфин, Русија

10. Затвор на градот Бариос, Сан Мигел, Ел Салвадор

11. Чамп-Долон, Женева, Швајцарија

12. Маула Затвор, Лилонгве, Малави

13. Цивилен затвор на Хаити, Хаити

14. Квезон, Филипини

15. Затворот Евин, Иран

16. Затворот Флоренс, Колорадо, САД

 

17. Неве Тирза , Израел

18. Алтиплано, Мексико

19. Десембаргадор Раимундо Видал Песоа затворот, Бразил

20. КПД Идризово, Македонија

 
Фото: Фокус
Фото: Фокус

Сподели на Facebook
пати видено