Извршниот директор на Тесла Илон Маск ги сподели деталите за цената и функционалноста на првото електрично пикап возило на компанијата. Цената на возилото беше изненадувачки пристапна, споредено со досегашната пракса на Тесла.

„Ќе имате можност да купите голем пикап за 49.000 долари, па дури и поевтино“, рече Илон Маск.

Пикапот е со кабина со шест седишта и ќе чини 49.000 долари, што е многу поевтино од конкуренцијата. Сличните возила чинат над 60.000 долари.

Сподели на Facebook
пати видено