Во иранскиот национален тим има еден необичен играч, Алиреза Бејранванд.

За да го исполни својот сон, овој човек морал да замине од дома и да живее на улица, да работи како чистач во перална и да помине низ други тешкотии.

Алиреза е роден во сиромашно семејство на номади и во своето детство поминувал многу време на пасиштата, грижејќи се за овците. На момчето му било досадно и оттаму произлегла неговата страст: фрлал камења и парчиња глина на долги растојанија. Тој не се сомневал дека по неколку години оваа вештина ќе му биде многу корисна.

Наскоро момчето многу се заљубило во фудбалот. Најмногу сакал да биде голман, но неговиот татко се противел на неговата љубов и дури му ги искинал ракавиците и дресот. Како тинејџер, Алиреза земал пари од своите роднини и избегал од дома во главниот град на земјата, Техеран, за да ја проба среќата во вистински фудбалски клуб.

Му било понудено да игра за тимот на Вахдат и тој бил пресреќен, но често морал да спие пред вратата на својот клуб. Алиреза се зграпчувал за било каква работа и работел во фабрика за ткаење, перална и пицерија. Било прилично напорно, тој не спиел и сето слободно време го поминувал на тренинг. Тој сфатил дека така не може уште долго да продолжи и неговиот сон му се стопил пред очите.

Но напорната работа се исплатела. Алиреза беше поканет да игра во професионалниот клуб Наф Техран, а тука му се отвори можноста за слава. Неговиот професионализам брзо го забележаа тренерите и соиграчите, а хобито за фрлање камења од детството се претвори во вистинска предност: Алиреза познат по неговите асистенции низ целиот терен.

Тој ги собори сите други голмани, што не е изненадувачки: во 12 од 13 квалификациски натпревари за Светското првенство во Русија, Алиреза не пропуштил ниту една топка. На последниот натпревар, Алиреза успеа да го направи, „невозможното“ и засекогаш да влезе во историјата на фудбалот на неговата земја. Тој му одбрани пенал на Кристијано Роналдо.

Некогаш, поради големиот сон, обичното момче морало да оди против семејството, да отиде во огромен град, да го работи она што не го сака за да преживее. Но, сето ова има плод: Сега Алиреза е вистинска ѕвезда на неговиот тим, а исто така го потсети целиот свет колку е важно да се работи напорно и никогаш да не се откажуваме.

Сподели на Facebook
пати видено