„Веро, Диего, Миа секогаш со мене.“ Маици со такви натписи на грбот се носат од страна на мексиканските нанивачи Хилберто Мартинез и неговите двајца пријатели. Првично, Хилберто планирал да оди на Светското првенство заедно со неговата сопруга, синот и ќерката, но животот, зажал имал други планови.

Неговото семејство починало неколку месеци пред првенството во сообраќајна несреќа, а самиот тој веќе планирал да се откаже од билетите. Сепак, голманот на мексиканскиот национален тим дознал за оваа приказна и ги пронашол вистинските зборови за да го убеди Хилберто да дојде и да го исполни сонот на неговото семејство.

Мексиканецот Хилберто и Аргентинката Вероника се запознале во Флорида, во раните 2000 години, а на крајот од 2004 година се венчале. Парот својот меден месец го поминал на Карибите и во планините на аргентинскиот град Сан Карлос де Барилоче. Во 2010 година тие го добиле синот Диего, а две години подоцна на светот дошла и убавицата Миа.

Целото семејство многу го сакало фудбалот. Веронија ја поддржувала Аргентина, Хилберто, Мексико, нивниот син Диего го сакал Нејмар, а Миа сакала многу да танцува и сонувала да го види Бољшој театарот и рускиот балет.

На 28 април, 2018 година Вероника, Диего и Миа загинале во ужасна несреќа. Со брзина од 150 км / ч, пикап удрил во нив на семафорот. Еден 21-годишен млад човек седел зад воланот, кој според прелиминарната верзија не можел да управува со возилото.

Убиен од тага, Хилберто одлучил да не оди на шампионатот. Почнал да посетува психолог кој го уверувал дека мора да оди на пат, барем заради исполнување на сонот на целото семејство. Разговорите со специјалист не ја смениле неговата одлука.

Хилберто одлучил да ги предаде сите билети, но неочекуваниот повик од мексиканскиот голман Гилермо Очоа го натерал да го промени неговото мислење. Фудбалерот бил во можност да ги најде вистинските зборови, барајќи од него да оди во Русија. Тој рекол: „Вашиот Диего ќе биде ангел кој ќе ми даде крилја“.

Хилберто им го кажал ова на двајца негови пријатели кои го поддржувале во одлуката да оди, па дури и му се придружиле. Тие посетиле пет натпревари, а на секој од нив Хилберто влегол во маица со натпис: „Веро, Диего, Миа секогаш со мене“ и со четири пропусници за навивачи, од кои три припаѓале на починатите членови на неговото семејство.

Првиот натпревар на кој присуствувале бил меѓу Мексико и Германија. По победничката игра на мексиканците, Хилберто добил SMS порака: „Тоа беше за вашето семејство“. Пораката била испратена од Очоа.

За приказната дознал и бразилскиот фудбалер Нејмар, за кого навивал Диего. Тој направил видео-порака во која рекол: „Ви благодарам за убавите зборови. Не можам да замислам, како ви е било во последните месеци, колку ви е било тешко. Знам дека сте тука за доброто на семејството, заради исполнување на нивните соништа. Благодарен сум за се што кажавте, и се надевам дека ќе го сакате бразилскиот фудбал. Знам како е да се биде татко, и јас продолжувам да играм за мојот син. Среќен сум на теренот.“

За време на загревањето пред натпреварот помеѓу Јужна Кореја и Мексико, играчите го поканиле Хилберто на теренот. Тогаш тој бил апсолутно среќен. Исто така, навивачот го посетил Бољшој театарот, за кој неговата ќерка мечташе да го види, и се возел со воз до Санкт Петербург, за што Миа, исто така, сонувала да го направи заедно со своето семејство.

Хилберто веќе се вратил дома. Се надеваме дека Светското првенство му даде многу позитивни емоции, што ќе му дадат сила да ги преживее овие тешки моменти.

Сподели на Facebook
пати видено