Парагвајскиот фудбалски тим „2 мај“ стана познат низ целиот свет, благодарение на необичниот асистент, кој го пронашол тренерот Карлос Хара Сагиер. Станува збор за неверојатно куче.

Тоа учествува во сите настани на фудбалерите и стана вистински пријател на менторот на тимот. Ова интелигентно животно е обожавано од сите – од менаџерите на тимот и играчите до фановите. И навистина има што да се сака.

Парагвајскиот фудбалски тим „2 мај“ до пред некое време беше непознат. Тој стана познат благодарение на кучето по име Тесапара, кое стана вистинска амајлија за клубот. Покрај тоа, во локалните и светските медиуми тоа доби дури и прекар како помошник на главниот тренер на тимот.

62-годишниот тренер, Карлос, е најдобро познат на светската заедница по Олимписките игри во 2004 година, кога тимот од Парагвај под негово водство освои сребрени медали.

Се започна кога, на патот кон работа, тренерот одлучи да сподели парче емпанада (пржена пита) со куче скитник. Оттогаш новиот пријател секој ден го придружувал до стадионот. Потоа му дозволиле да влезе и на фудбалското игралиште, каде што кучето веднаш се вклопило помеѓу играчите и навивачите.

Карлос се шегува дека Тесапара е вистинска опасност за противничките тимови на „2 мај“. Кучето секогаш внимателно ја следи играта, а често ги лае играчите од спротивниот тим.

Тесапара го придружува својот нов сопственик насекаде: на тренинг, на самите натпревари, на интервјуа, тој го придружува до дома. Кучето живее во канцеларијата на тренерот, каде што е многу удобно и топло.

Вреди да се напомене дека за време на натпреварите, Тесапара е во зоната на замени. И иако правилата им забрануваат на животните да влезат на стадионот, за овој талисман, тимовите прават исклучок. За време на особено напнати моменти, кучето се приближува до границите на техничката област, но никогаш не излегува на теренот.

Кучето исто така има неверојатна боја на очите и се претпоставува дека е старо околу 10 години.

Сподели на Facebook
пати видено