Олга Запавохина е ново име во светот на модата. Иако девојчето било ниско (167 см) за да се пробие во светот на модата, има необичен изглед, сепак Олга го остварила нејзиниот сон. Таа не можела да поверува дека шест месеци по операцијата за отстранување на туморот, за време на која таа била избричена на нула, ќе потпише договор со Гучи и ќе биде дел од модни ревии. Девојчето со тешка судбина докажа дека ние го пишуваме сопствениот живот, а сите потешкотии треба да не направат посилни, а не да нѐ скршат.

Олга Запивохина е родена во Нижни Новгород. Таа имала среќно детство со нејзините родители и две сестри, Наталија и Татјана. Девојката активно се занимавала со спорт и танци. До 13 години Олга не се сметала за убава, таа ја сфатила нејзината атрактивност на 14 години, кога ја повикале да прави фотосесија на локално ниво.

Тогаш таа за првпат размислувала за кариерата како модел, но реализацијата на плановите била попречена од нискиот раст. Девојката не отстапува од нејзиниот сон, па дури и вежбала гимнастика за да го зголеми растот, но обидите не биле крунисани со успех.

Откако се збогувале со своите планови, Олга се запишала на Универзитетот во Нижни Новгород, каде што студирала за маркетинг менаџер. Паралелно, таа работела во продавница за облека, откако успеала да се искачи во кариерата – од позиција на продавач до заменик менаџер.

Додека студирала, подолго време Олга била измачувана од ужасни главоболки. Таа разговарала за ова со нејзин близок пријател кој веднаш ја однел во болница, каде што откриле дека девојката има тумор на мозокот. Се покажало дека таа преживеала неколку крварења во мозокот, а лекарите биле изненадени од тоа како таа е сѐ уште свесна.

Додека таа лежела во болница нејзиниот пријател Илја, кој бил поврзан со светот на модата ѝ пишувал. Како одговор на неговото „Како си“, Олга му испратила фотографија со завон на главата. Откако ја пуштиле од болница, Илја ѝ направил мала фотосесија и без нејзино знаење ја испратил на дизајнерот на женската колекција на Гучи, Дејвид Рене.

Илја ѝ се јавил на пријателката неколку дена подоцна и ѝ рекол дека претставниците на Гучи се заинтересирани за неа и дека ги чекаат во Милано. Една недела подоцна девојката била во главниот град на модата, а потоа таму го прославила и нејзиниот 22-ри роденден.

По шоуто, претставниците на Гучи склучиле договор со Олга Завивохина на една година. Таа често доаѓа во Нижни Новгород за да се види со семејството, пријателите и, се разбира, за да се прошета со нејзиното омилено куче, кое го посвоила веднаш по операцијата.

Хероите на нашето време не се политичарите и богаташите, туку обичните луѓе со своите мали, но големи подвизи. На каналот Победници, хероите на нашето време се на прво место.

Сподели на Facebook
пати видено